Patiko? Pasidalinkite!

Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka patvirtino susitarimo su Rusija dėl Baltarusijos naftos produktų perkrovimo Rusijos jūrų uostuose eksportui projektą, pranešė Baltarusijos valstybės vadovo spaudos tarnyba.

“Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka patvirtino tarpvyriausybinio susitarimo su Rusija dėl bendradarbiavimo organizavimo gabenant ir perkraunant baltarusiškus naftos produktus, skirtus eksportuoti į trečiąsias šalis per Rusijos jūrų uostus, projektą kaip derybų pagrindą. Valstybės vadovas pasirašė atitinkamą dokumentą vasario 16 dieną”, — sakoma pranešime.

Jame pažymima, kad Lukašenka įgaliojo respublikos Susisiekimo ministeriją derėtis dėl susitarimo projekto ir pasirašyti dokumentą, kai bus susitarta dėl patvirtinto projekto.

Rusijos Federacijos susisiekimo ministerija anksčiau paskelbė, kad vasario 15 dieną bus sudarytas susitarimas dėl Baltarusijos naftos produktų perkrovimo Rusijos jūrų uostuose organizavimo. Tačiau Baltarusijos susisiekimo ministerija patikslino, kad susitarimas bus pasirašytas po vasario 15 dienos. Tai atidėta dėl to, kad turėjo būti užbaigtos vidaus procedūros.

Susitarimo projekte numatyta, kad Baltarusijos įmonės 2021–2023 metais Rusijos uostuose perkraus daugiau kaip 9,8 mln. tonų krovinių. Tai yra tokie kroviniai kaip mazutas, benzinas ir nafta. Susitarime numatyta sudaryti sutartis “take-or-pay” principu. Jei siuntėjas perkrovimą vykdo mažesniu kiekiu nei sutarta, jūrų terminalas bet kuriuo atveju gauna užmokestį už visą sutartą kiekį. Manoma, kad sutartis galios iki 2023 metų pabaigos su galimybe ją automatiškai atnaujinti.

Praėjusių metų rugpjūtį Lukašenka paskelbė apie galimą prekybos srautų perorientavimą iš Baltijos šalių uostų. Rugsėjį Rusijos ir Baltarusijos ministrų pirmininkų derybose buvo aptartas naftos krovinių perkėlimas iš Lietuvos į Rusijos uostus, tarp jų ir į Ust Lugą. Taip pat rugsėjį Aleksandras Novakas, tuometinis Rusijos Federacijos energetikos ministerijos vadovas, sakė, kad buvo aptariama galimybė perkelti naftos produktų perkrovimą iš Baltijos šalių uostų į šiaurės vakarų Rusijos uostus (Ust Lugą, Primorską, Vysocką, Sankt Peterburgą).

Tuo tarpu Lietuvos “Klaipėdos nafta” gruodžio viduryje pranešė, kad Baltarusijos naftos bendrovės dukterinė įmonė pagal naujas sutartis sustabdė naftos produktų eksportą per Klaipėdą.

SN inf.


Patiko? Pasidalinkite!