Patiko? Pasidalinkite!

Rekordinė karščio banga šią savaitę apėmusi vakarines ir centrines Europos vietoves gerokai pakeitė europiečių gyvenimą. Itin aukšta temperatūra vietomis jau sumušė ankstesnius karščio rekordus, tačiau tai dar gali būti ne pabaiga.

Negailestingas karštis svilina ne tik dienomis, tačiau žmonėms net ir naktimis neįmanoma atsipūsti. Toks karštis šalis privertė pakoreguoti nusistvėjusį gyvenimo ritmą ir taisykles.

Kepinanti karščio banga trečiadienį privertė Vokietiją apriboti greitį įprastai neribojamuose šalies greitkeliuose. Tai tapo naujausiu ekstremalių orų sąlygų ženklu kaitros kepinamoje didžiausioje Europos ekonomikoje.

Valstybės valdžios institucijos kai kuriuose autobano ruožuose greitį apribojo iki 100 km/val., besibaiminant kad aukšta oro temperatūra greitkelio paviršiuje gali suformuoti potencialiai mirtinus plyšius.

Trečiadienį Vokietijoje temperatūros galimai viršijo birželio mėnesio aukščiausios temperatūros rekordą, kuris siekė 38,2 laipsnius pagal Celsijų, skelbia šalies DWD meteorologijos tarnyba.

Visų laikų aukščiausios 40,3 laipsnių temperatūros rekordas, nustatytas 2015 m. liepą, taip pat gali būti pagerintas.

Briuselis jau uždraudė arklių varomų karietų pavežėjimus mieste. Šis sprendimas priimtas siekiant apsaugoti gyvūnų gerovę. Toks pats sprendimas jau priimtas ir Antverpene ir Ostendėje.

Priežastis – žmonijos durnumas

Žmogus, degindamas iškastinį kurą, kirsdamas miškus ir užsiimdamas pramoninė gyvulininkyste, vis labiau veikia klimatą ir vidutinę atmosferos temperatūrą.

Dėl šios veiklos į atmosferą išsiskiria didžiulis kiekis šiltnamio efektą sukeliančių dujų, kurių ten ir taip susidaro dėl natūralių procesų, todėl stiprėja šiltnamio efektas ir spartėja visuotinis atšilimas.

Kai kurios dujos Žemės atmosferoje veikia panašiai, kaip stiklinės šiltnamio sienelės, sulaikydamos saulės skleidžiamą šilumą ir neleisdamos jai išsisklaidyti į kosmosą.

Daugelis šių dujų dalis susidaro natūraliu būdu, tačiau dėl žmogaus veiklos didėja kai kurių dujų koncentracija, visų pirma:

  • anglies dioksido (CO2),
  • metano,
  • diazoto oksido,
  • fluorintų dujų.

CO2 – tai šiltnamio efektą sukeliančios dujos, kurios paprastai susidaro dėl žmogaus veiklos. Jos sukelia 63 % dėl žmogaus veiklos vykstančio atšilimo. Jų koncentracija atmosferoje šiuo metu yra 40 % didesnė nei tuo metu, kai prasidėjo industrializacija.

Kitų šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetama mažiau, bet jos sulaiko šilumą daug efektyviau nei CO2, o kai kuriais atvejais jų poveikis yra tūkstančius kartų didesnis. Dėl metano vyksta 19 % žmogaus sukeliamo visuotinio atšilimo, o dėl diazoto oksido – 6 %.

  • Deginant anglis, naftą ir dujas susidaro anglies dioksidas ir diazoto oksidas.
  • Iškertami miškai (miškų naikinimas). Medžiai padeda reguliuoti klimatą, nes jie iš atmosferos sugeria CO2. Todėl, juos iškirtus, teigiamas poveikis prarandamas, o medžiuose susikaupęs anglies dioksidas vėl išskiriamas į atmosferą ir sustiprina šiltnamio efektą.
  • Gyvulininkystės plėtra. Karvės ir avys, virškindamos pašarą, išskiria didelį kiekį metano.
  • Iš trąšų, kuriose yra azoto, į atmosferą išsiskiria diazoto oksidas.
  • Fluorintos dujos itin skatina visuotinį atšilimą, jų poveikis yra iki 23 000 kartų didesnis nei CO2. Laimei, jų išskiriama mažiau, o dėl ES priimtų reglamentų pramonėje jų palaipsniui atsisakoma.

Dabartinė vidutinė atmosferos temperatūra yra 0,85 ºC aukštesnė nei XIX a. pabaigoje. Visi pastarieji trys dešimtmečiai buvo šiltesni negu bet kuris ankstesnis dešimtmetis nuo 1850 m., kai buvo pradėta registruoti vidutinė temperatūra.

Žymiausių pasaulio klimatologų nuomone, žmogaus veikla beveik be jokių abejonių yra pagrindinė atšilimo, registruojamo nuo XX a. vidurio, priežastis.

Mokslininkų nuomone, vidutinės atmosferos temperatūros padidėjimas 2 °C, palyginti su ikipramonine epocha, yra ta riba, kurią peržengus itin padidėja rizika, kad prasidės pavojingi ir galbūt katastrofiški pasaulio aplinkos pokyčiai. Todėl tarptautinė bendruomenė pripažino būtinybę siekti, kad visuotinis atšilimas nebūtų didesnis nei 2 °C.

Žmonijos degradacija

Mokslas su visais pasiekimais realiai yra grėsmė mūsų planetai, nes visas mokslas su technologijomis naikina mūsų planetą, o draugiška energetika ir ekologiniai pasiekimai tėra akių muilinimas.

Visa tai, kad būtų draugiška mūsų gamtai, senai išrasta ir patikrinta, bet nenaudinga korporacijoms. Mokslas šiuo metu tarnauja korporacijoms ir klaidina visuomenę. Jaunimas baigęs mokslus tampa melagingos kapitalistinės sistemos dalimi.

Pats didžiausias planetos kenkėjas yra žmogus su savo gobšumu, besaikiu vartojimu ir durnumu. Žmonija durniais padaryti ne per kelis metus, juos tam ruošė ištisiais dešimtmečiais. Durnumas vystosi žymiai greičiau, nei sąmoningumas, todėl prognozės yra labai liūdnos.

Mūsų protėviai mylėjo Gamtą, buvo jos neatsiejama dalis, ją garbino, saugojo ir gyveno išvien kartu. Biblinei sistemai žmogų atjungus nuo Gamtiškos pasaulėžiūros, jis tapo planetos kenkėju. Medis šiandieniniam biorobotui, tėra viso labo žaliava, kurią galima parduoti. Apie energetinius dalykus išvis neverta rašyti, nes tai dabartiniams biorobotams yra nesuvokiami dalykai.

BV inf.


Patiko? Pasidalinkite!