Patiko? Pasidalinkite!

Paskutiniu metu JAV ir ES noras pavergti Rusijai palankias valstybes baigiasi nesėkmėmis. Kai kurie naivuoliai mano, kad tai pačių žmonių suorganizuotos riaušės ir neramumai. Tie patys taip manė ir apie Ukrainoje JAV kartu su ES suorganizuotą Euromaidaną (kai kurie dar taip ir tebemano). Yra tokių, kurie tiki, kad Baltarusijoje žmonės taip pat patys sukilo…

Sulaikė parsidavėlį

Kazachstano nacionalinio saugumo komiteto (KNB) pranešime sakoma, kad jo buvęs vadovas Karimas Masimovas buvo sulaikytas ketvirtadienį, tarnybai pradėjus tyrimą dėl įtariamos išdavystės.

NATO kišasi į Kazachstano vidaus politiką

NATO generalinio sekretoriaus specialusis atstovas Pietų Kaukaze ir Centrinėje Azijoje Chavjeras Kolomina (Javier Colomina) sakė, kad aljansas yra susirūpinęs dėl padėties Kazachstane, ragina visas šalis susilaikyti, o valdžią gerbti teisę į taikų protestą.

Kazachstano prezidentas įsakė šaudyti

Dėl susidariusios padėties šalyje Kazachstano prezidentas Kasimas-Žomartas Tokajevas įsakė teisėsaugos institucijoms ir kariuomenei be įspėjimo pradėti puolimą. „Aš daviau įsakymą teisėsaugos institucijoms ir armijai be įspėjimo pradėti šaudyti”, — sakė prezidentas, jo kalbą transliavo televizijos kanalas „Khabar 24”. Jis taip pat pareiškė, kad užsienio siūlymas derėtis su nusikaltėliais yra kvailas.

Kas įvyko?

Masiniai protestai Kazachstane prasidėjo pirmosiomis 2022 metų dienomis. Tada šalies vakaruose esančių Žanaozeno ir Aktau miestų gyventojai priešinosi suskystintųjų dujų kainų pakėlimui, vėliau protestai išplito į kitus miestus. Almatoje sausio 4 ir 5 dienomis įvyko susirėmimai su saugumo pareigūnais, policija panaudojo dujas ir kurtinamąsias granatas. Visame Kazachstane buvo išjungtas internetas, laikinai sustabdytas daugelio televizijos kanalų transliavimas. Iki sausio 19 dienos visame Kazachstane buvo įvesta nepaprastoji padėtis.

Ekspertai.eu

Pirmą kartą per 30 savo egzistavimo metų Kolektyvinio saugumo sutarties organizacija (KSSO) jai priklausančios valstybės – Kazachstano – prašymu įvedė į jos teritoriją savo karines („taikos palaikymo“) pajėgas.

Kai kas tik dabar prisiminė, kad egzistuoja tokia organizacija kaip KSSO. Paprastai visi buvo įpratę girdėti apie NATO veiklą.

Rusijos „demokratinė inteligentija“ jau pasmerkė šią „intervenciją“. Tai taip pat padarė buvę Ukrainos ir Gruzijos lyderiai Porošenko ir Saakašvilis. Kai kurie Vakarų politikai pareiškė „susirūpinimą“.

Kai savo pajėgas į kitas šalis – paprastai joms neprašant – įvesdavo NATO, susirūpinimas kažkodėl nebūdavo reiškiamas.

KSSO pajėgų įvedimas išėjo į naudą Kazachstano jėgos struktūroms. Jos pradėjo efektyviau dorotis su maištininkais.

Atsitiktinai ar ne įvykiai Kazachstane sutapo su netrukus prasidėsiančiomis JAV ir Rusijos derybomis.

Kazachstano destabilizavimas susilpnintų Rusijos derybines pozicijas. Dabar gi, panašu, gaunasi atvirkščiai.

Ar tik neatsitiks taip, kad tie, kurie vakar kvietė kazachus kovoti už demokratiją ir versti režimą, rytoj šauks, jog visą Kazachstano krizę specialiai sugalvojo ir režisavo Putinas?

BV inf.


Patiko? Pasidalinkite!