Patiko? Pasidalinkite!

Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka pareiškė, kad Baltarusijos AE saugumas jam yra svarbesnis nei Lietuvai, Lenkijai ar Vokietijai

Jis tai pasakė viešint darbo kelionėje, Gardino regione. Baltarusijos vadovo žodžius cituoja prezidento spaudos tarnyba.

Lukašenka priminė, kad BelAE (lietuvių vadinama Astravo AE) yra didžiausias objektas šalies istorijoje.

„Jos svarba užtikrinant energetinį saugumą, o ir visos mūsų šalies ekonomiką, yra didžiulė”, — sakė prezidentas.

Jis pabrėžė, kad priimdamas sprendimą statyti jėgainę, jis rėmėsi tuo, kad tai aukščiausios technologijos. Baltarusijos vadovas pridūrė, kad pradėjus statybas tapo aišku, kad reikia personalo, naujo išsilavinimo, technologijų.

„Man AE saugos klausimas, kaip ir jums, yra svarbesnis nei Lietuvai, Lenkijai ar Vokietijai. Jei norime turėti aukštąsias technologijas, turėti pigią elektrą, judėti elektromobiliais, turime tą daryti. Palaukime ir pamatysime. Didumas matomas per atstumą”, — sakė Baltarusijos prezidentas.

Anot jo, atominės elektrinės Astrave paleidimas, reikalauja naujų ir perspektyvių sprendimų perteklinės energijos panaudojimui.

Baltarusijos ir Lietuvos ginčas dėl BelAE

Baltarusija, dalyvaujant „Rosatom”, stato atominę elektrinę Gardino srityje, maždaug 50 kilometrų nuo Vilniaus. Gegužės pradžioje į objektą buvo pristatytas branduolinis kuras pirmajam jėgainės blokui.

Lietuva tikisi, kad Baltijos šalys netrukus pasirašys susitarimą, kad iki 2026 metų, kai jų tinklai bus sinchronizuoti su Europos tinklais, jos neįleis Baltarusijos energijos į regioną. Astrave planuojamos gaminti elektros boikoto Lietuvą palaiko Estija ir Lenkija, tačiau Latvijos parašo memorandume kol kas nėra.

Gegužės pradžioje į objektą buvo pristatytas branduolinis kuras pirmajam jėgainės blokui. Pasak Baltarusijos energetikos viceministro Michailo Michadiuko, fizinį pirmojo atominės elektrinės bloko paleidimą planuojama pradėti šių metų liepą.

Daugelis ekspertų pažymėjo, kad aštrus Vilniaus pasipriešinimas BelAE klausimui iš esmės kyla ne dėl techninės ar aplinkosaugos problemos, o dėl „nuoskaudos” už Ignalinos AE praradimą ir iš baimės prarasti savo jau ir taip silpnas pozicijas energetikos rinkoje.

Interviu Sputnik Lietuva Integracijos perspektyvų tyrimo centro direktorius, „RuBaltic.ru” vyriausiasis redaktorius Sergejus Rekeda sakė, kad Lietuva neturi galimybės daryti spaudimo artimiausiems kaimynams — Latvijai ir Estijai. Anot jo, vienintelis dalykas, kuriuo Lietuva galėjo remtis, yra efemeriški dalykai, tokie kaip baltų vienybė, kurių de facto nėra.

SN inf.


Patiko? Pasidalinkite!