Vaida Borunovienė, aistringa sporto ir sveikatingumo specialistė, instruktorė ir sveikos gyvensenos propaguotoja, džiaugiasi šiltu saulėtu savaitgalio oru. Šiame straipsnyje ji dalijasi penkiomis įdomiomis veiklomis lauke, kuriose dera pramogos, nuotykiai ir sveikatingumas. Moksliniais tyrimais paremtais Vaidos pasiūlymais siekiama įkvėpti skaitytojus kuo geriau išnaudoti gražų savaitgalį Lietuvoje ir kartu pasinaudoti aktyvaus ir žvalaus gyvenimo būdo teikiamais privalumais.
Pėsčiųjų žygiai gamtos prieglobstyje
Lietuva gali pasigirti kvapą gniaužiančių gamtovaizdžių gausa, todėl yra puiki pramogų aikštelė lauko entuziastams. Apsiaukite žygio batus ir leiskitės į vaizdingą maršrutą viename iš daugelio šalies nacionalinių parkų ar gamtos rezervatų. Pavyzdžiui tam tinka puikiai įrengti pažintiniai takai, kaip Dūkštų ąžuolyno pažintinis takas ar Kadagių slėnio pažintinis takas. Remiantis paskelbto tyrimo duomenimis, leidžiant laiką gamtoje ne tik pagerėja fizinis pasirengimas, bet ir sumažėja streso lygis bei pagerėja bendra savijauta.
Dviračių nuotykiai
Dviračių žygiai: sėskite ant dviračio ir tyrinėkite vaizdingas Lietuvos apylinkes arba žavingus miestų vaizdus. Pavyzdžiui pasivažinėjimas tokiais dviračių takais kaip Rusnės salos 25 kilometrų takas arba 24 kilometrų žygis aplink Platelių ežerą, Žemaitijos nacionaliniame parke. Važinėjimas dviračiu yra fantastiška širdies ir kraujagyslių mankšta, stiprinanti apatinę kūno dalį ir didinanti ištvermę. Be to, paskelbtuose tyrimuose pabrėžiama važinėjimo dviračiu nauda psichikos sveikatai, rodanti, kad jis gali sumažinti nerimo ir depresijos simptomus.
Plaukimas baidarėmis ramiais vandenimis
Tai – puikus pavyzdys, kaip pasinerti į baidarių sportą: jei norite patirti gaivių ir drąsių pojūčių, keliaukite į tylius Lietuvos ežerus ar upes ir mėgaukitės baidarių plaukimo ramybe. Pavyzdžiui plaukti baidarėmis puikiai tinka tokie maršrutai kaip rami upė Šventoji arba Merkys – Dzūkijos upių tėvas. Plaukiant baidarėmis ramiu vandeniu treniruojamas visas kūnas, gerinama jėga, koordinacija ir širdies bei kraujagyslių sistemos būklė. Be to, atliktas tyrimas atskleidė, kad tokia veikla vandenyje, kaip plaukimas baidarėmis, gali pagerinti nuotaiką ir sumažinti stresą.
Jogos rekolekcijos lauke
Jogos užsiėmimai: raskite ramią vietą gamtoje ir išsitieskite jogos kilimėlį, kad galėtumėte užsiimti atgaivinančia jogos sesija lauke. Tempimo, jėgos stiprinimo ir gilaus kvėpavimo derinys skatina atsipalaidavimą, lankstumą ir proto aiškumą. Sisteminė apžvalgapatvirtina, kad praktikuojant jogą galima sumažinti jaučiamo streso lygį ir pagerinti bendrą savijautą.
Paplūdimio tinklinio pramogos
Lietuvos smėlio pakrantėse ir ne tik suburkite draugus nuotaikingam paplūdimio tinklinio žaidimui. Pavyzdžiui Valakampiuose įrengtos net 6 paplūdimio tinklinio aikštelės. Šis komandinis sportas ne tik gerina širdies ir kraujagyslių sveikatą, bet ir lavina vikrumą, koordinaciją ir socialinį bendravimą. Paskelbtame tyrime nurodoma, kad žaidžiant paplūdimio tinklinį gali pagerėti nuotaika ir savigarba, todėl pagerėja psichologinė savijauta.
Savaitgalis vilioja savo šiltais ir saulėtais glėbiais, todėl sporto ir sveikatingumo specialistė Vaida Borunovienė ragina skaitytojus pasinaudoti galimybe patirti nuotykius ir pramogas gryname ore Lietuvoje. Nuo žygių pėsčiomis po gamtos platybes iki pasivažinėjimo dviračiais po žavingus kraštovaizdžius, plaukimo baidarėmis ramiais vandenimis, lauko jogos pratimų ar draugiško paplūdimio tinklinio žaidimo – ši veikla teikia daugybę fizinės, psichinės ir socialinės naudos. Pasilepinkite savaitgalio saule ir leiskitės į kelionę, kuri pamaitins jūsų kūną, pakylės jūsų dvasią ir praturtins jūsų bendrą savijautą.
Vaida Borunovienė
www.sporto-klubas.com
Šaltiniai:
White MP, Alcock I, Grellier J, et al. Bent 120 minučių per savaitę praleidimas gamtoje yra susijęs su gera sveikata ir savijauta. Int J Environ Res Public Health. 2019;16(17):E3272.
Wood L, Hooper P, Foster S, et al. Public green spaces and positive mental health – investigating the relationship between access, quantity, and types of parks and mental wellbeing. Sveikatos vieta. 2017;48:63-71.
Kocjan J, Sobočan N, Svagan A. The influence of water-based recreational activities on the improvement of the mental health. J Sports Med Phys Fitness. 2019;59(4):706-713.
Li AW, Goldsmith CAW. Jogos poveikis nerimui ir stresui. Altern Med Rev. 2012;17(1):21-35.
Kasović M, Papić V, Jelaska I. Paplūdimio tinklininkų nuotaikos būsenų pokyčiai. Eur J Sport Sci. 2015;15(4):327-334.