Neseniai praėjusi LR Seimo pavasario sesija – pasižymėjo dar neregėtom aistrom. Kilę nesutarimai, diskusijos, netikėtos naujienos kaip niekad iki tol jaudino visuomenę. Nepaisant draudimų, dalis visuomenės rinkosi prie valdžios institucijų, protestams, tikėdamiesi, kad jų balsas taps girdimas ir duos realių rezultatų. Viešojoje erdvėje postringavo įvairūs nuomonių formuotojai, gąsdindami patiklius informacijos vartotojus. Apie darbą LR Seime, įtampas visuomenėje ir valstybės tarnybose kalbiname Seimo Pirmininkę Viktoriją Čmilytė-Nielsen.
Kaip vertinate šią Seimo sesiją? Ar joje buvo susikalbėjimas? Ar galėjo būti daugiau ir darbai vykti sklandžiau?
Šią Seimo sesiją buvo pasiekta reikšmingų, susitelkimo reikalaujančių sprendimų. Tiesa, jos pabaiga nebuvo paprasta. Bet juk natūralu, kad su žmogaus teisėmis susiję klausimai yra jautrūs ir kelia įvairių nuotaikų. Taip yra visose šalyse, Lietuva – ne išimtis. Vis dėlto Seimui pavyko parodyti brandą ir kai kuriuos išspręsti.
Pavasario sesijoje buvo daug svarbių valstybės institucijų vadovų paskyrimų, kuriems reikėjo parlamentarų susitelkimo, sklandžiai suformuota naujos sudėties Vyriausioji rinkimų komisija. Patvirtinome patikslintą biudžetą. Priėmėme svarbių įstatymų žaliojo kurso link.
Pasak statistikos, šioje sesijoje svarstyta ir priimta maždaug ketvirtadaliu mažiau teisės aktų nei anksčiau tuo pačiu laikotarpiu. O tai reiškia, kad kokybiškiau juos rengėme, buvo daugiau laiko reglamentuojamai sričiai analizuoti.
Šios kadencijos Seime – daug ginčų dėl moralinių vertybių. Lietuvos Didysis Kunigaikštis Kęstutis pasižymėjo sąžiningumu politikoje, už tai jį gerbė net priešai. Ar tos tradicijos tęsiamos? Gal labiau vertinamas šiais laikais Niccolò Machiavelli?
Skirtingų nuomonių ir kitokių įsitikinimų gynimo nevadinčiau ginčais. Tai yra normali darbinė atmosfera. Natūralu, kad kyla diskusijų, nes valdančiąją koaliciją sudaro trys skirtingos partijos, turinčios skirtingas rinkiminės partijų programos, t. y. ir įsipareigojimus rinkėjams. Diskusijos parlamente yra demokratijos požymis.
Teigiama, kad jaunystė – tai asmens privalumas, o kaip jaunas amžius įtakoja politiką?
Politikai reikia aktyvių, veržlių jaunų žmonių. Šį pavasarį Seimas ėmėsi svarbių Konstitucijos pakeitimų. Vienas iš jų – Liberalų sąjūdžio pasiūlyta galimybė kandidatuoti į Seimą nuo 21- erių. Sutikite, gana keista, kai jauni žmonės gali atstovauti Lietuvai Europos Sąjungos institucijose, bet negali spręsti nacionalinių klausimų. Gerbkime jaunus žmones, suteikime jiems galimybių kuo anksčiau įsijungti į politinius procesus ir sprendimų priėmimą, kaupti politinę patirtį ir pamažu užsitarnauti rinkėjų pasitikėjimą.
Regionų raidos skatinimo politika reikalauja sudėtingų sprendimų. Šalies gyventojas, mokesčių mokėtojas, turėtų turėti lygias galimybes pasinaudoti infrastruktūros patogumais, tačiau aplaidumas, taikant regionų politiką, sukūrė daug vietovių su nepalankia demografine situacija.
Ar kreipėsi į Seimo Pirmininkę racionalių inovacijų entuziastai su pasiūlymais, kaip suvienodinti ar bent sumažinti prieigos prie infrastruktūros patogumų skirtumą didžiuosiuose miestuose ir, sakykime, vietovėse, kaip Anykščiai?
Neseniai Europos Komisija patvirtino Lietuvos ekonomikos gaivinimo planą. Pagal jį numatyta daug priemonių socialiniams, ekonominiams ir teritoriniams skirtumams mažinti. Regionams didžiausią poveikį turės reformos ir investicijos švietimo, sveikatos ir socialinėse srityse, kurios nukreiptos į prieinamas ir kokybiškas viešąsias paslaugas, renovaciją, viešojo transporto atnaujinimą, infrastruktūros skaitmenizavimą ir kt.
Be to, šią sesiją Seimas pritarė aplinkos ministro Simono Gentvilo pasiūlytoms Savivaldybių infrastruktūros plėtros įstatymo, kuris įsigaliojo nuo šių metų sausio 1 dienos, pataisoms. Jos supaprastins savivaldybių infrastruktūros plėtros tvarką, mažins administracinę naštą, paaiškins kai kurias sąvokas ir pan.
Žmonės dažnai susižavi populistais, krizių akivaizdoje gali tapti neprognozuojami ar pasukti klaidingu keliu. Kaip jūs manote, kas geriau: nusigręžti nuo tokių visuomenės narių, su jais nebendrauti, rodytis viešose vietose su jiems opoziciją rodančia atributika ar ieškoti kontakto, bandyti pasiekti tarpusavio supratimo?
Kalbant bendrai, daugybė yra istorijų, kai populizmo burbulas kaip staiga išsipučia, taip staiga ir subliūkšta. Tik gaila, kad dažniausiai populistai manipuliuoja kitų žmonių pasitikėjimu, emocijomis, skleidžia sąmokslo teorijas, kuriomis klaidina ir skleidžia baimę.
Ar buvo galima išvengti protestų prie Seimo?
Vis dėlto gyvename demokratinėje valstybėje ir savo nuomonę jos piliečiai gali laisvai reikšti. Žmonių valia pasirinkti, kokia forma reikšti savo nuomonę.
Kokių asmenybės savybių reikalauja LR Seimo Pirmininkės postas?
Labai daug koncentracijos ir gebėjimo dirbti ne tik su labai dideliu informacijos kiekiu, bet ir gebėjimo būti jungiamoji grandis tarp skirtingų ideologijų politikų. Vidutiniškai mano darbo diena trunka po 12–14 valandų. Taigi reikia ir gebėjimo dirbti ilgai neprarandant produktyvumo.
Mindaugas Jonušas
Apsaugok mus Viešpatie nuo tokių plitikų
Subrest pirma reiktu,tada atpuls klausims del tinkamuma
Suprantama, kad Mindaugas Jonušas turi savitą, nušlifuotą žurnalistinį stilių 🙂 – ir jau nieko čia nepadarysi! Paskaitai tokį straipsnį ir supranti, kad faini tie mūsų vadovai :)! Ir kokie produktyvūs!!! Tiksliau ilgai neprarandantys produktyvumo.
Kur gi ne, kaip gi ne…