Patiko? Pasidalinkite!

Rusijos ir Kinijos prezidentai Vladimiras Putinas ir Xi Jinpingas kartu su kitų Azijos šalių lyderiais ketvirtadienį rinkosi Uzbekistano mieste Samarkande į regiono viršūnių susitikimą, vadinamą Vakarų įtakos pasaulyje perėmimu.

Ypač įdomios buvo Rusijos prezidento Vladimiro Putino ir Kinijos prezidento Xi Jinpingo derybos, kurios iš anksto kėlė nerimą Vakarams.

Putinas ryte atvyko į Samarkandą, kur buvo atidarytas viršūnių susitikimas, ir netrukus pradėjo dvišalius susitikimus. Kai kurie šalių vadovai dieną prieš tai atskrido į Uzbekistaną, įskaitant Xi Jinpingą. Taigi aukščiausiojo lygio susitikimo kuluaruose Kinija ir Uzbekistanas pasirašė prekybos, ekonomikos ir investicijų sutarčių 15 milijardų dolerių vertės paketą. 

Putinas ir Xi nesimatė nuo vasarį Pekine vykusių 24-ųjų olimpinių žaidynių atidarymo ceremonijos. Kinijos prezidentas dėl koronaviruso pandemijos neišvyko iš šalies daugiau nei dvejus metus. Tačiau jis dalyvavo ankstesniame SCO viršūnių susitikime, bet naudodamas vaizdo nuorodą.

Šio Kinijos lyderio užsienio vizito metu Vakarų analitikai įžvelgė galingą paramos Rusijai signalą Ukrainos klausimu. Maskva Pekino poziciją laiko subalansuota ir pažymi: Kinija į specialiąją karinę operaciją žiūri supratingai.

Putinas savo ruožtu vėl aukštai įvertino Kinijos poziciją, pažymėdamas, kad supranta Pekinui kylančius klausimus ir yra pasirengęs pateikti paaiškinimus, „nors apie tai kalbėjome anksčiau“.

Tada lyderiai perėjo prie kitų aktualių klausimų. Taigi V. Putinas vienareikšmiškai pasisakė už „vienos Kinijos“ principą (pagal tai Taivanas nelaikomas nepriklausoma valstybe) ir pasmerkė „JAV ir jos palydovų provokacijas Taivano sąsiauryje“. „Bandymai sukurti vienpolį pasaulį pastaruoju metu įgavo absoliučiai bjaurią formą ir yra visiškai nepriimtini didžiajai daugumai planetos valstybių“, – sakė Putinas.

„Kolosalių mūsų laikų permainų pasauliniu mastu akivaizdoje, precedento neturinčių mūsų laikų istorijoje, esame pasirengę kartu su kolegomis iš Rusijos rodyti atsakingos pasaulio galios pavyzdį ir imtis vadovaujančio vaidmens. Keisti pasaulį tvaraus ir teigiamo vystymosi trajektorija“, – pabrėžė Xi Jinpingas.

Abiejų valstybių pasirengimą glaudžiai bendradarbiauti patvirtino skaičiai. „Praėjusiais metais prekybos apyvarta išaugo 35 procentais ir viršijo 140 milijardų JAV dolerių. šiais metais pasieksime naujus rekordinius lygius“. Kreipdamasis į Xi V. Putinas taip pat išreiškė įsitikinimą, kad jų susitikimas suteiks naują impulsą Rusijos ir Kinijos strateginei partnerystei „tiek dvišaliu, tiek tarptautiniu mastu“.

Prieš derybas su Xi V. Putinas kalbėjosi su Kirgizijos prezidentu Sadyru Žaparovu. Rusijos vadovas pažymėjo „pastebimai padidėjusį prekybos apyvartą“ tarp šalių: pernai – 46,6 proc., o per penkis 2022 metų mėnesius – dar 30 proc. Ir jis priminė didelę finansinę pagalbą iš Maskvos: 20 milijonų dolerių 2021 m. Japarovas paminėjo Rusijos ir Kirgizijos plėtros fondo darbą. „Šiai dienai fondas patvirtino 3200 projektų, kurių bendra suma siekia 440 mln. USD“, – sakė jis.

Kovą Turkmėnistano prezidento pareigas pradėjęs eiti Serdaras Berdymuchamedovas antrą kartą susitiko su Putinu eidamas pareigas, jau susitikęs Kaspijos jūros viršūnių susitikime birželio pabaigoje. Rusijos lyderis padėkojo kolegai už šiltą priėmimą, kurio tuo metu sulaukė, ir dar kartą patvirtino aukštą „strateginės partnerystės lygį“, kuris egzistuoja „ne tik popieriuje“.

Putinas kalbėjosi su Irano vadovu Seyyedu Ebrahimu Raisi Maskvoje sausį, to paties Kaspijos viršūnių susitikimo birželį ir Teherane Astanos trejeto susitikime (dalyvauja ir Turkija) liepos mėnesį. Tačiau dabar Raisi pasirodė naujame vaidmenyje: Iranas pasirašė įsipareigojimų memorandumą SCO. Kitais metais, jei bus įvykdytos susitarimo sąlygos, jis jau bus visateisis viršūnių susitikimo dalyvis.

Irano prisijungimo prie pagrindinių SCO dokumentų procesas yra „gana lėtas“, sakė organizacijos generalinio sekretoriaus pavaduotojas Grigorijus Logvinovas. Nepaisant to, likusį etapą V. Putinas pavadino formalumu. Raisi taip pat padėkojo Rusijos prezidentui už pagalbą Teheranui.

„Paskutiniame etape yra darbas prie naujo didelio susitarimo tarp Rusijos ir Irano, kuris žymės santykių perėjimą į strateginės partnerystės lygmenį“, – taip pat pažymėjo Putinas, pabrėždamas, kad „daugelyje (punktų. – red. past.) , mūsų pozicijos artimos arba, kaip sako diplomatai, sutampa“.

Jis taip pat paskelbė, kad kitą savaitę į Teheraną bus išsiųsta „reprezentatyvi Rusijos verslo delegacija“. Raisi atsakydamas patvirtino savo ištikimybę antivakarietiškam kursui: „Kalbant apie sankcijas Rusijai, mes jų nepripažįstame ir niekada nepripažinsime“

.Putinas pirmą kartą susitiko su Pakistano ministru pirmininku Shahbazu Sharifu – jie net nekalbėjo telefonu, Rusijos vadovas tik telegrama pasveikino Pakistano politiką su jo išrinkimu. Pokalbis pasirodė produktyvus.

„Kalbame apie dujotiekio dujų tiekimą iš Rusijos į Pakistaną – ir tai taip pat įmanoma, turint omenyje, kad dalis infrastruktūros jau sukurta – tai Rusija, Kazachstanas, Uzbekistanas“, – pabrėžė Putinas.

Prezidentas pareiškė užuojautą dėl potvynio Pakistane ir patikino, kad Rusija yra pasirengusi suteikti reikiamą pagalbą įveikiant kataklizmo padarinius.

Antrąją viršūnių susitikimo dieną V. Putinas taip pat surengs rezonansinius dvišalius susitikimus: su Turkijos kolega Recepu Tayyipu Erdoganu, Azerbaidžano prezidentu Ilhamu Alijevu ir Indijos ministru pirmininku Narendra Modi.

BV inf.


Patiko? Pasidalinkite!