Patiko? Pasidalinkite!

Nors šalyje sparčiai mažėja užsikrėtimo korona virusu atvejų, tačiau, nepaisant esamo nuovargio, turime elgtis atsakingai. Augantis  infekcijų skaičius dėl viruso Delta mutacijos jau siaučia po Europą. Susirgimų pastebima ir Lietuvoje.

Pas mus pastebimas stipriai aktyvėjantis visuomeninis gyvenimas – tai vasaros įtaka. Iš šalies vyriausybės mes vis dar neturime aiškaus reglamento, kaip gyvensime vasarą. Kaip saugiai leisti laiką  šiltuoju metų laiku, kad netektų rudenį grįžti į griežtą karantiną. Apie tai kalbame šiuo interviu metu kalbame su Sveikatos ministerijos atstovais.

-Matome mažėjančius susirgimų skaičius, kaip motyvuoti visuomenę laikytis saugumo reikalavimų?

-Nepaisant to, kad sergamumas COVID-19 liga Lietuvoje ženkliai mažėja, tačiau atsiranda kita  grėsmė – SARS-CoV-2 viruso su mutacijomis, ypač taip vadinamos delta atmainos, įvežimo į Lietuvą ir išplitimo. Tai rodo ir kitų pasaulio šalių pavyzdžiai. Pavyzdžiui, Izraelyje, kuriame pastaruoju metu buvo registruojami tik pavieniai COVID-19 atvejai, paskutinį mėnesį susirgimų skaičius kasdien didėja dėl delta atmainos plitimo. Prie sustiprintų kontrolės sąlygų sugrįžo ne tik Izraelis, bet ir Jungtinė Karalystė, kurioje didėjantį susirgimų skaičių sukelia delta atmaina. Nepalanki situacija dėl delta atmainos plitimo stebima ir Rusijos Federacijoje.

Atsižvelgiant į tai, visuomenė apie tai turėtų būti nuolat informuojama ir tai būtų geriausia motyvacija laikytis saugumo reikalavimų, taip pat paskata vakcinuotis, kadangi šiuo metu naudojamos COVID-19 vakcinos apsaugo ir nuo susirgimų, kuriuos gali sukelti mutavusio viruso padermės.

-Ar apsauginės veido kaukes uždarose patalpose bus ir vasarą?

-Šiuo metu kaukių dėvėjimas yra privalomas, o ar šis reikalavimas liks pasibaigus karantinui, nuspręs Vyriausybė. Šis reikalavimas nustatytas atsižvelgiant į tai, kad uždarose patalpose, kur būriuojasi žmonės, kur ilgiau žmonės būna vienas šalia kito, esant sparčiam viruso plitimui išlieka rizika užsikrėsti, kadangi paskiepytų žmonių skaičius Lietuvoje dar nepakankamas. Galimybių virusui plisti ir sukelti protrūkius neliks tuomet, kai bus suformuotas kolektyvinis imunitetas.

-Kaip turi reaguoti pvz. Autobuso vairuotojas jei keleivis važiuoja be veido kaukės?

-Teisės aktai nenustato prievolės vairuotojui kontroliuoti keleivių kaukių dėvėjimą transporto priemonėje. Prievolė dėvėti kaukes viešose vietose vyresniems nei 6 metų asmenims yra įtvirtinta Vyriausybės nutarime, išskyrus šiame nutarime numatytas išimtis. Taigi, Vyriausybės nutarimas yra privalomas visiems, o  už karantino režimo pažeidimą yra numatytos nuobaudos pagal Administracinių pažeidimų kodeksą.

-Kas atsakingas už apsaugos priemonių dėvėjimo uždarose patalpose kontrolę ir ką daryti jei asmuo nenori naudoti kaukės?

-Sveikatos apsaugos ministro, valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimuose yra įpareigoti atitinkami ūkio subjektai (juridiniai ir fiziniai asmenys), vykdantys prekybos vietų, paslaugų, sportinės veiklos ir kt. veiklų organizavimą, kad būtų  užtikrintas  vyresnių nei 6 metų asmenų kaukių dėvėjimas Vyriausybės nutarime Nr. 1226 nustatytais atvejais, išskyrus šiame nutarime  numatytas išimtis.

Atsakomybė už kaukės nedėvėjimą nustatytose vietose yra nustatyta ne tik juridiniams, bet ir fiziniams asmenims.

-Kokių dar vasarai viruso kontrolės priemonių tikėtis?

-Išliks pagrindinės rekomendacijos dėl saugių atstumų laikymosi, rankų higienos, kosėjimo, čiaudėjimo etiketo. Taip pat bus rekomenduojama nesilankyti viešose vietose turint ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų požymių (karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas). Tikėtina, kad dar kurį laiką išliks rekomendacija susilaikyti nuo nebūtinų kelionių.

Ar kai kurie iš dabar galiojančių ribojimų išliks atšaukus karantiną, spręs Vyriausybė.

-Ar jau galima atsipalaiduoti?

-Kaip rodo kitų šalių patirtis ir atsižvelgiant į SARS-CoV-2 viruso gebėjimą mutuoti, taip pat į dar nepakankamą vakcinuotų žmonių dalį, atsipalaiduoti yra anksti. Todėl raginame žmones suskubti vakcinuotis, kad  virusas neturėtų galimybės plačiai plisti ir sukelti protrūkius.

 Ačiū už pokalbį

Mindaugas Jonušas


Patiko? Pasidalinkite!