G7 šalių susitikime Europos kolegos nepalaikė JAV prezidento iniciatyvos grąžinti Rusijos Federaciją į G7
JAV prezidentas Donaldas Trampas G7 viršūnių susitikime susipyko su kitų grupės šalių lyderiais, rašo Britanijos laikraštis “The Guardian” su nuoroda į diplomatinius šaltinius.
Priežastimi tapo Trampo pasiūlymas grąžinti Rusiją į G7. Valstybės vadovas reikalavo, kad Rusija būtų grąžinta į G7, ir nesutiko su jo nepalaikančių kolegų argumentais.
Iš susitikime dalyvavusių pasaulio lyderių Amerikos prezidentą palaikė tik pasitraukiantis Italijos ministras pirmininkas Džiuzepė Kontė (Giuseppe Conte), o neutralią poziciją užėmė Japonijos ministras pirmininkas Shinzo Abe.
Likę — Didžiosios Britanijos premjeras Borisas Džonsonas, Vokietijos kanclerė Angela Merkel, Kanados premjeras Džastinas Triudo (Justin Trudeau), Prancūzijos prezidentas Emanuelis Makronas ir Europos Tarybos vadovas Donaldas Tuskas griežtai priešinosi grįžimui prie G8 formato.
Trampas pareiškė, kad motyvai, apie kuriuos kalba jo oponentai, yra “ne toks jau svarbus dalykas”, nes jis “nesutinka su šiuo požiūriu”. Jo manymu, būtina, kad Rusija dalyvautų klausimų, susijusių su Iranu, Sirija ar Šiaurės Korėja, svarstyme. Anot jo, Rusijos grąžinimas bus naudingas daugelio pasaulio klausimų sprendimui.
JAV prezidentas pasakė, kad tarp G7 lyderių yra Maskvos grąžinimas šalininkų, tačiau atsisakė įvardyti jų vardus. Tuo metu jis pripažino, kad viskas “gali likti taip, kaip yra”.
Anksčiau tapo žinoma, kad JAV ir Prancūzijos vadovai per rugpjūčio 20 dieną įvykusį telefoninį pokalbį susitarė pakviesti Rusiją į G7 viršūnių susitikimą 2020 metais, kuris vyks JAV.
Rusijos pozicija
Rusijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas pareiškė, kad Kremlius apsvarstys Rusijos kvietimą į G7 viršūnių susitikimą JAV, jei toks bus gautas.
Kaip šiuo klausimu anksčiau pažymėjo Vladimiras Putinas, Maskva mano, kad bet kokie ryšiai su G7 šalimis yra naudingi ir neatmeta G8 formato atnaujinimo galimybės, tačiau tai nėra “savitikslis”.
G7 aukščiausiojo lygio susitikimas prasidėjo Prancūzijos Biaricoje šeštadienį ir tęsis iki pirmadienio. “Septyneto” formatu klubas egzistavo 1976–1997 metais. Po Rusijos įstojimo ji tapo žinoma kaip G8. 2014 metų kovo mėnesį Baracko Obamos valdymo Vašingtone metu dėl įvykių Ukrainoje ir iš to kylančios JAV ir Europos santykių su Rusija krizės Vakarų asociacijos nariai nusprendė grįžti prie “septynių šalių” formato.
SN inf.