Patiko? Pasidalinkite!

„Kaip buvęs TSRS pilietis, matau, kad JAV užtikrinta eisena ir tvirtu žingsniu eina Tarybų Sąjungos keliu”, – pareiškė Putinas. „Jie mano, kad yra tokie galingi, jog gali sau leisti klaidas ir nukrypimus”, – tęsė Rusijos prezidentas. „Tačiau problemų skaičius auga ir JAV artėja link negrįžtamo taško.”

Kuomet apie JAV problemas kalbėjo mažiau autoritetingi žmonės, daugelis tiesiog juokėsi ir sukiojo pirštu prie smilkinio. Tačiau po Putino žodžių apie tai, kad JAV pakartos liūdną TSRS likimą, daug kas sukluso. Kokias problemas ir klaidas turėjo omenyje Rusijos prezidentas? Ir kodėl jis toks užtikrintas, kad JAV „užtikrinta eisena“ eina TSRS keliu?

Atsilikimas ginklavimosi varžybose

Kažkada ginklavimosi varžybose buvo atsilikusi Tarybų Sąjunga. Bandydama pasivyti JAV, ji pūtė karinį biudžetą. Išpūstas karinis biudžetas buvo viena iš krizės ir Tarybų Sąjungos žlugimo priežasčių. Dabar tas pats vyksta ir JAV.

2022 metams Baidenas pristatė rekordinį (pagal išlaidas) biudžetą, kurio didžiąją dalį sudaro karinės išlaidos, tame tarpe ir bandymai pasivyti Rusiją hipergarsinės ginkluotės srityje. Tačiau tai kol kas lieka tik svajonėse. Šioje srityje norint nustatyti paritetą (pusiausvyrą) su Rusija, prireiks dar kokių 5–10 metų.

JAV biudžetas yra ne tik išpūstas, bet ir siaubingai deficitinis. Išlaidos net 2 trilijonais viršija pajamas (Lietuva šioje srityje šiemet taip pat gali „pasigirti” štai tokiu rekordu: pajamos 11,252 milijardo €, išlaidos 15,841 milijardo €, deficitas 4,589 milijardo €, arba 40.49 % – o ko ne gerovės valstybė!).

O kadangi infliacija JAV viršija vyriausybės obligacijų normas, tai niekas šių pinigų JAV skolon neduos ir juos teks tiesiog spausdinti, o tai, žinoma, sukels problemų ekonomikoje.

Siaubinga nelygybė tarp piliečių

O dabar trigrašis apie ekonomiką. Pastaraisiais dešimtmečiais JAV katastrofiškai išaugo atotrūkis tarp turtingųjų ir vargšų. Turtingiausi 0,1% JAV gyventojų turi tą patį turtą kaip ir 90% pačių vargingiausių.

Dėl dolerių spausdinimo šis atotrūkis tik dar labiau didėja. Turtingieji infliaciją pralaukia akcijose, kurios kyla kartu su kainomis. Todėl jų turtas išsisaugo. O varguoliai ir neturtingi mato, kaip kartu su infliacija kyla kainos parduotuvėse ir nekilnojamam turtui.

Prekių trūkumas ir prekybos balanso deficitas

Kritine JAV klaida buvo sprendimas iškelti savo gamybą į kitas šalis. Dabar JAV jau nebegali jų susigrąžinti. Amerikos korporacijų savininkai nenori grįžti dėl didelių mokesčių ir brangios darbo jėgos bei didelių gamybos perkėlimo išlaidų, o tai reiškia ne tik didelį nedarbo lygį ir išpūstą nenaudingą „paslaugų sferą“, bet ir prekybos balanso deficitą. Grubiai sakant, oficiantai ir programuotojai negali suteikti paslaugų už tokią pačią sumą, kurios reikia amerikonams realioms prekėms.

JAV prekybos deficitas muša naujus antirekordus. Ir jeigu anksčiau jis buvo šiaip ne taip padengiamas spausdinant dolerius, didinant valstybinę skolą, išleidžiant federalines paskolų obligacijas, tai dabar visa šita piramidė taip išsipūtė, kad rizikuoja sugriūti ir palikti JAV be prekių.

O mes puikiai prisimename, iki ko privedė deficitas TSRS piliečius. Maždaug tas pats laukia ir JAV piliečių, nes nupirkti realių prekių Kinijoje ir kitose šalyse už žalius fantikus toliau jau nesigaus. Galima pasakyti dar daugiau – daugelis šalių dabar skubinasi atsikratyti JAV dolerio.

Tai dar viena iš klaidų, kurią turėjo omenyje V. Putinas – naudoti savo pranašumus kaip politinį ginklą prieš kitas šalis. Juk kitos šalys atsisako dolerio dėl JAV sankcijų, o ne dėl savo užgaidų. Juk sukurti alternatyvą doleriui – brangu.

„Jie verčia tai daryti, mūsų amerikoniški „partneriai”. Mes neišeiname sąmoningai, nes esam priversti tai padaryti. Bet kuomet mes tai darome, susiformuoja atitinkama mūsų finansinių santykių su „partneriu” sistema jau už dolerio zonos ribų“, – paaiškino prezidentas V. Putinas.

„Šituos nusipirksime, tuos prigąsdinsime, su anais susitarsime, šitiems duosime karolių, o tiems pagrasinsime karo laivais. Ir tai išspręs problemas. Tačiau problemų kiekis didėja. Artėja metas, kuomet su jomis jau bus nebesusitvarkoma”, – teigė Vladimiras Putinas.

Kitų šalių bauginimas JAV kaip tik ir veda šias prie dolerio atsisakymo bei lemia savų mokėjimo sistemų sukūrimą (tiek Rusija, tiek Kinija jau seniai turi alternatyvas SWIFT), naujų sąjungų ir blokų susikūrimą (BRIKS, EAES), įskaitant ir galimą Kinijos ir Rusijos sąjungą, kuri kelia grėsmę JAV.

Jei Rusijos-Kinijos sąjunga galutinai susiformuos, JAV jau nebegalės nieko su ja padaryti, nors prielaidas susiformuoti tokiai sąjungai sukūrė pati JAV. Jei ji nebūtų dariusi spaudimo šioms šalims, niekam net nereikėtų galvoti apie sąjungą.

Tokios, pernelyg agresyvios ir grubios, su krūva klaidų ir per dideliu pasitikėjimu savimi, JAV politikos rezultatas (apie kurį ir pasakė V. Putinas) – tai neigiamo JAV įvaizdžio susiformavimas  kitų šalių akyse. Todėl „karoliai“ bei dovanos taip pat nustoja veikę. JAV nebetenka sąjungininkų, tokių kaip nusipirktų už karolius ukrainiečių (kurie tik nuskurdo dėl tokios sąjungos), tiek ir vertingesnių.

Europa, matydama, kaip JAV trukdo statyti jai naudingą „Nord Stream-2“, jau nebėra tokia vieninga su ja kaip anksčiau. „Kolektyviniai Vakarai“ dabar nebėra tokie jau kolektyviniai. Tai suteikia Rusijai galimybę sustiprinti savo pozicijas Europoje. O likusi be sąjungininkų, su pasenusia ginkluote, su didžiule valstybės skola ir deficitiniu biudžetu, JAV rizikuoja ne tik prarasti lyderystę, bet ir pačią šalį.

LDiena.lt


Patiko? Pasidalinkite!