Patiko? Pasidalinkite!

Dvi apsivienijusios naftą išgaunančios valstybės perėmė naftos kainų kontrolę – tai Saudo Arabija ir Rusija

Tuo metu, kai pasaulis bando susidoroti su kamuojančia infliacija, augančiomis pragyvenimo kainomis, ginkluoto konflikto Ukrainoje pasekmėmis, o dabar – krize Izraelyje, naftos kainos pabrangimas garantuotas. Barelio kaina pamažu artėja prie šimto dolerių. Toks padidėjimas gali sužlugdyti pasaulio ekonomikos atsigavimą arba uždelsti šį procesą. Kokios yra šio kainų kilimo priežastys ir kas gali tai sustabdyti?

Saudo Arabija sumažino naftos gavybą beveik dviem milijonais nuo didžiausio 11 milijonų barelių per dieną, o Rusija per pastaruosius kelis mėnesius sumažino gavybą maždaug puse milijono barelių per dieną, todėl pasaulinėje rinkoje atsirado tiekimo trūkumas.

Neabejotina, kad abi šalis skatina noras užsidirbti daugiau pelno. Tačiau jų veiksmai taip pat rodo, kad jie turi nuoskaudų Amerikai. Ambicingas Saudo Arabijos sosto įpėdinis Mohammedas bin Salmanas savo veiksmus grindžia vidaus ir užsienio politikos sumetimais. Jam reikia papildomų pajamų, kad paspartintų karalystės visuomenės modernizavimą ir paverstų ją ekonominiu galios centru. 

Svarbiausia, kad Mohammedas bin Salmanas nepatenkintas Džo Baideno kritika dėl jo žmogaus teisių padėties ir paskelbtų JAV žvalgybos išvadų, susijusių su žiauriu Saudo Arabijos disidento ir „Washington Post“ apžvalgininko Jamalo Khashoggi nužudymu Stambule 2018 m. spalį. Jis ignoravo Baideno prašymus sulaikyti žudiką. 

Rusija šiuo konfliktu pasinaudojo ir sustiprino ryšius su Saudo Arabaija, kurie šiandien atrodo labai tvirti. Galima teigti, kad Rusija nuviliojo Saudo Arabiją iš anglosaksų ir toliau augina globalios politikos raumenis.

SN inf.


Patiko? Pasidalinkite!