Vyriausybė šiandien savo posėdyje svarsto „galimybių pasą”, kuris paskiepytiems ar persirgusiems asmenims suteiktų daugiau galimybių. Tačiau visuomenėje šis vyriausybės siūlymas kelia nemažai aistrų.
Kalbama ir apie tai, kad šis galimybių pasas galimai prasilenkia ir su konstitucija, ir su žmogaus teisėmis, mat ne visi šalies gyventojai nori vakcinuotis ar turi kitokį nusistatymą. Apie šį, daug aistrų ir nesutarimų keliantį galimybių pasą kalbamės su Seimo nare Vilija Targamadze.
Daug aistrų ir politinių nesutarimų kelia – galimybių pasas. Ar tai nėra tik vaizdinė politinė priemonė, kad pademonstruoti, kad valdžia neva stengiasi, kad būtų valdoma pandemija?
Toks įspūdis gali susidaryti. Matyt, jie turėtų savąjį atsakymą šiuo klausimu. Mano nuomone, ieškoma būdų ir sprendimų gelbstintis iš nūdienos situacijos. O ar tie būdai racionalūs, apgalvoti ir logiški – čia jau kitas ir diskutuotinas klausimas.
Kuo iš esmės skiriasi: Lietuvos galimybių pasas ir ES. žaliasis pasas? Ar ši sumaištis nekiršina visuomenės ypatingai šiuo jautriu visiems metu?
Lietuvos galimybių pasas skirtas saugiai verslų veiklai užtikrinti, labiau atverti kelią į renginius, sporto treniruotes ir pan.. ES žaliasis pasas – tai įrankis saugioms kelionėms. Juo siekiama užtikrinti teisę pandemijos metu laisvai keliauti Europoje.
Viena vertus, tai tarsi ir nesidubliuojantys, skirtingus tikslus turintys instrumentai. Tačiau vis tik sumaišties visuomenėje tikrai įneša. Žmonės, neturėdami vienodų galimybių pasiskiepyti arba testuotis ir pan. turi pagrindo piktintis Lietuvos galimybių paso idėja.
Lietuviškame galimybių pase bus numatyta galimybės: dalyvauti renginiuose iki 500 žmonių, lankytis maitinimo įstaigų viduje bei naudotis kitomis lengvatomis, o ką daryti tiems, kurie neturės galimybės turėti šio paso dėl vakcinacijos ar testo nebuvimo?
Taip, iš vienos pusės gerai, kad Lietuvos galimybių pasas atvertų platesnes galimybes verslui, kultūriniams renginiams ir pan., tačiau tai piliečių, neturinčių galimybės pasiskiepyti arba testuotis, arba negalinčių skiepytis dėl kontraindikacijų, galima diskriminacija.
Ar šis galimybių pasas nėra prasilenkimas su mūsų konstitucija ir žmogaus teisėmis?
Prasilenkimų yra. Žmogus turi priimti pats sprendimą.
Kiek šis pasas galėtų prisidėti prie kokybiško grįžimo į ugdymo procesą?
Grąžinant vaikus į mokyklas, būtina daugiau laisvės suteikti savivaldybėms ir mokyklų bendruomenėms. Būdų, kaip įgyvendinti mokinių sugrįžimą, gali būti įvairių.
Tačiau esu įsitikinusi, kad grįžimas prie kontaktinio mokymosi neturėtų nepagrįstai būti stabdomas. Vilniaus universiteto Psichotraumatologijos centro mokslininkai 2020 m. spalio mėn. atliko tyrimą, skirtą įvertinti COVID-19 pandemijos pasekmes šalies paauglių psichologinei savijautai.
Tyrimo rezultatai atskleidė, kad net 4 š 5 paauglių dėl pandemijos susidūrė su mokymosi sunkumais; daugiau nei pusė paauglių teigė dėl pandemijos patiriantys santykių su bendraamžiais sunkumų. Tyrimu taip pat buvo nustatyta, kad pandemijos metu reikšmingai išaugo paauglių, patiriančių didelių psichosocialinių sunkumų, skaičius.
Šiai paso atsiradimo galimybei prieštarauja net ir Seimo pirmininkė, kaip tada visuomenei tai priimti, kai vietoj bendro ir kolektyvaus susitarimo šis sprendimas tampa daugiau konfliktu nei vieningu žingsniu sudarant visuomenei galimybes grįžti į normalų gyvenimą?
Nuomonių visada būna daug ir įvairių. Futurologija nenorėčiau užsiimti. Bet destruktyvių konfliktų jau yra.
Nemaža dalis visuomenės jau persirgo, nemažai ir vakcinuojama sakoma, kad imunitetą jau turis kas trečias šalies gyventojas, kam tada tas galimybių pasas, kuris, kaip ir minėta labiau kiršina visuomenę negu sprendžia problemas?
Galimybių paso įvedimas turi būti nediskriminuojantis. O nūdienos situacija reikalauja sprendimų. Atsiranda dilema, kurią reikia spręsti teisiniu požiūriu korektiškai.
Kaip gyventi tiems, kurie nenori skiepytis. Kokia reali jų ateitis?
Kiekvienas yra laisvas priimti sprendimą skiepytis jam ar ne. Niekas negali suvaržyti žmogaus teisės pasirinkti. O kaip jiems gyventi – matyt, sprendimą nesiskiepyti priėmusiems žmonėms toks klausimas nekyla. Tikėtina, kad bus įvairūs scenarijai.
Mindaugas Jonušas
Tokia pati,kaip ir visi ten sėdintys.Kokie pasai,jau turim pasus.
Dar bando ir vašym ir našym. Kiti tai jau aišku, kad už šitą satanizmą vienareikšmiškai.
pasakoja pasakėles vaikams
Iš tuščio į kiaurą
БОЛЬНЫЕ В БОЛЬНИЦУ-А ЗДОРОВЫМ НА УЛИЦЫ И БЕЗ МАСОК -ОНИ ТОЛЬКО ГРОБЯТ НАШЕ ЗДОРОВЬЕ ИБО НЕ НАСЫШЯЮТ КРОВЬ КИСЛОРОДОМ ПРИ ДЫХАНИИ-КОМУ НЕ ЯСНО ЕЩЕ?
nebėra ką pridurti. Tik taip