Patiko? Pasidalinkite!

Toks klausimas iškyla, kai susipažįsti, kiek mūsų kalba iškraipyta ir tebelaužoma. Apie įvairiausių firmų firmelių pavadinimus net nekalbu – daugiau kaip pusė jų tautiečiams visai nesuprantami arba užsienietiški žodžiai. Ir šitaip „pasikrikštijusios“ „lietuviškos“ įstaigos! Taip nebuvo net prie ruso! Žvilgtelėkime pavyzdžių.

Sporto Lietuvoje nebeliko nė kvapo. Žinoma, „dėl varnelės“ varžybos vyksta, tačiau apie jų lygį neverta kalbėti. Prisimenu Vilniaus, Kauno „Žalgirį“. Tuomet šie klubai buvo žinomi ne tik Europoje, bet ir visame pasaulyje! O ko jie verti dabar? Krepšinis – dar dar, nors geriausi žaidėjai seniai išpirkti, o mums paliktos vien „drumzlės“.

Bet jei pasirodytų gerai, išpirktų ir tas. Kad ir kaip bebūtų keista, dabar pinigai žaidžia prieš pinigus, nes visos komandos supirktos. O jei ir yra nepinigingų, komandos nedelsiant išlekia į žemesnę lygą. Man nesuprantama „mada“, siekiant turėti bent vieną negrą. Būtų niekam nesvarbu, kad tokiam amputuotos kojos, svarbu parodyti sirgaliams bent šiek tiek „šokolado“.

Kad jau masiškai superkami visi žaidėjai, galima nusipirkti ir klubą, įskaitant ir jo pavadinimą. Beje, akivaizdžiai matau, kokie likučiai teliko iš mūsų žiūrovų. Ignoruojamas futbolas, ateis ir krepšinio eilė. Nors jau dabar susidomėjimas juo tragiškai smukęs. Pas mus juk teliko tik vienas Europoje konkurencingas klubas! „Rytą“ jau galime peržegnoti ir pasakyti amen.

Štai I-je futbolo lygoje atsirado kažkoks „Hegelmann Litauen“. Gal perėjo iš Vokietijos „Bundeslygos“? Nors negirdėjau tokio. Gerai dar, kad ne „Adolf Hitler“. Nieko neturiu prieš, jei toks klubas atsiras Vokietijoje, bet Lietuvoje – jau atleiskite.

Štai išdygo kažkoks „Skycop“ Lietuvos krepšinio lygoje. Ką, gal jau nebeturime lietuviškų žodžių? Arba „Juventus“? Kur žiūri Lietuvių kalbos inspekcija, nusiteikusi labiau kontroliuoti kalbos pažeidėjus. O ką veikia valstybinė kalbos inspekcija?

Dergiame savo kalbą, leisdami piniguočiams daryti, ką tik nori. Laikas ne popieriuje deklaruoti nutarimus apie lietuvių kalbos puoselėjimą, bet įtvirtinti juos realiame gyvenime. Antraip bus kaip tame eilėraštyje:

Bežit sobaks per krūmus.
Ja dumal, čto pablūdęs.
O čiom tu mane gąsdini?
Dar liga pripadiot.


Patiko? Pasidalinkite!