Patiko? Pasidalinkite!

Žmonijos daromas poveikis šiandieninei aplinkai galėjo prasidėti gerokai anksčiau negu manyta. Mokslininkai skelbia, kad žmonės atmosferines daleles ir šiltnamio efektą skatinančias dujas, prisidedančias prie pasaulinio masto sausrų, kūrė nuo pat ankstyvojo 20-ojo amžiaus.

Tyrėjai naudodamiesi „Palmer Drought Severity Index“ ir sausrų atlasu, skaičiuojamu medžių kamienų žieduose, matavo dirvožemio drėgmę. Šie atlasai gali apskaičiuoti kada ir kur vyko sausros.

„Pažvelgus į antspaudus, galima pasakyti ar sąlygos sausėja šiose vietovėse kur jos turėtų sausėti, ar drėksta ten kur turėtų drėkti,“ – sakė Kate Marvel, tyrimų mokslininkė iš Kolumbijos universiteto ir šiam tyrimui vadovavusi tyrėja. „Tai detektyvinis klimatologinis darbas, lyg tikrų pirštų antspaudų analizavimas nusikaltimo vietoje.“

Savo surinktų duomenų rezultatus mokslininkai sulygino su modelinėmis prognozėmis, atvaizduojančiomis 1850 metų atmosferines sąlygas. Tuo metu Pramoninė revoliucija padidino oro taršos ir šiltnamio efektą skatinančių dujų lygį, kas sukėlė globalaus šiltėjimo efektą.

d1f453d6.jpg
© LK Ward/NASA Goddard | Šiltnamio efektą sukeliančių dujų įtaka sausroms 1900m.

Tačiau tarp 1950 ir 1975 metų, tyrėjų teigimu, aplinka trumpam laikui atvėso dėl išaugusio aerozolių naudojimo, dūmų, suodžių, sieros dioksido ir kitų dalelių, kurios blokavo saulės šviesą ir neleido jai šildyti Žemės.

„Klimato kaita nėra tik ateities problema,“ – sakė Ben Cook, klimatologas iš Kolumbijos universiteto ir šio tyrimo bendraautorius. „Tai parodo, kad ji jau veikia globalius sausros modelius, hidroklimatą, tendencijas ir kintamumą, o tai vyksta jau dabar. Mes tikime, kad šios tendencijos tęsis tol, kol mes ir toliau šildysime savo pasaulį“.

Tyrimo išvados paskelbtos žurnale „Nature“

Gismeteo.lt 


Patiko? Pasidalinkite!