Naminė katė yra plėšrusis žinduolis, žmonių išplatintos ir auginamos visame pasaulyje, išskyrus Antarktidą. Katė yra mėsėdis plėšrūnas, gali medžioti daugiau nei 1000 rūšių smulkių ir nedidelių gyvūnų. Be žmonių priežiūros naminės katės sulaukėja, sėkmingai išgyvena laisvėje, dauginasi ir kartais sudaro ištisas sulaukėjusių kačių kolonijas.
Katės Senovės Egipte laikytos šventomis. Jų deivė – Basta.
Kačių savybės
Naminės katės paprastai išgyvena nuo 14 iki 20 metų, nors nemažai yra kačių sulaukusių ir 27 metų.
Katės vaikščioja ne pilna pėda, o tik pirštais. Skirtingai nuo daugumos kitų žinduolių, katė eidama vienu metu perkelia abi tos pačios pusės kojas. Pėdas katė stato beveik į prieš tai buvusios pėdos vietą.
Kaip ir visų katinių (išskyrus gepardą), kačių nagai pilnai įtraukiami. Normaliai (atsipalaidavusios katės) nagai yra įtraukti, tai apsaugo juos nuo nudilimo ir leidžia tyliau vaikščioti. Prireikus (medžioklė, gynyba, lipimas, slydimas ir pan.) katė nagus išleidžia (gali išleisti ir tik vienos letenos nagus).
Taupydamos energiją, katės miega daugiau nei dauguma kitų gyvūnų (ypač daug miega senos katės); vidutiniškai per parą katė miega 12-16 valandų. Katės yra naktiniai gyvūnai, dėl to jos aktyvesnės vakarais ir anksti ryte, nei dieną.
Normali katės kūno temperatūra yra tarp 38 ir 39 °C. Normalus širdies ritmas yra tarp 140–220 dūžių per minutę (priklauso nuo katės susijaudinimo), ramios katės širdies ritmas yra tarp 150–180 dūžių.
Katę galima laikyti itin gerais jutimais pasižyminčiu žinduoliu. Katės turi gerai išvystytą regą, klausą, skonį ir lytėjimą. Kačių uoslė yra gana prasta (pvz., palyginus su pelės arba šuns uosle), tačiau geresnė nei žmogaus.
Lyginant su žmogumi, katės daug geriau mato naktį, bet prasčiau – dieną. Katės akis pagauna 7 kartus silpnesnę šviesą nei žmogaus akis (tačiau absoliučioje tamsoje katė matyti negali).
Katės uoslė maždaug 14 kartų geresnė nei žmogaus (katės nosyje yra dvigubai daugiau jautriųjų ląstelių), tačiau silpnesnė nei šunų. Burnos ertmės viršuje esantis Jakobseno organas (kitaip – vomeronazalinis organas) katei leidžia užuosti kvapus iškvepiant.
Naminės katės reiškia savo jausmus ir poreikius garsais (miaukimu, murkimu, šnypštimu ar staugimu), kūno pozomis ir snukio išraiškomis, uodegos judėjimu, kandimu ir drėskimu. Katės sugeba pačios išmokti (arba dresiruojamas) klausyti paprastų komandų ir naudotis paprastais mechanizmais. Katės gali bendrauti daugiau nei 100 kūno kalbos pozų ar garsų – miaukimu, murkimu ir tt.
Katės jumis rūpinasi
Tie kurie kates augina kaime, sodybose, ar tiesiog privačiuose namuose, rytais prie durų randa atneštą pelę ar sumedžiotą paukštį.
Nešti savo grobį yra būdinga visoms katėms. Pasirodo, dėl to kalti jų instinktai. Jos tiesiog jumis rūpinasi kaip savais kačiukais ir Jums atneša pavalgyti, arba galima sakyti, kad ji tiesiog savo maistą su jumis dalijasi.
Prieš tūkstančius metų, kol nebuvo prijaukintos, visos katės buvo medžiojančios plėšrūnės. Norėdamos išmokyti savo kačiukus žudyti ir ėsti kitus gyvūnėlius, mamos katės joms atnešdavo savo grobį.
Tai nėra katės pagarba ar padėka jums kaip geram šeimininkui, jos tiesiog atneša jums “pavalgyti”.
BV inf.