Patiko? Pasidalinkite!

Balandžio 30 d. Venesuelos sostinėje Karakase prasidėjo susirėmimai, kai JAV statytinis opozicijos vadovas Chuanas Gvaido (Juan Guaidó) šįryt paskelbė, jog pradedamas karinis perversmas prieš Venesuelos prezidentą Nikolasą Maduro (Nicolás Maduro).

Vaizdo įraše užfiksuota, kaip prie karinės oro pajėgų bazės LA CARLOTA buvo panaudotos ašarinės dujos.

Ch. Gvaido teigia pradėjęs “galutinę Operacijos Laisvė fazę”.

JAV prezidento nacionalinio saugumo patarėjas Džonas Boltonas (John Bolton) teigė, jog Amerika palaiko Dž. Gvaido ir pakvietė prie perversmo prisijungti Venesuelos gynybos ministrą Vladimirą Padrino (Vladimir Padrino).

Tuo tarpu V. Padrino pareškė, kad palaiko teisėtai išrinktą prezidentą N. Maduro. Pasak jo, FANB (Venesuelos karinės pajėgos) gins Konstituciją ir teisėtą šalies valdžią, o tie, kas rengia perversmą norėdami, kad šalyje įsivyrautų prievarta, yra pseudopolitikai, bailiai ir išdavikai.

N. Maduro tautai patvirtino, kad visi karinių pajėgų vadai yra lojalūs jam ir Venesuelos vyriausybei.

Venesuelos užsienio reikalų ministras Chorchė Areasa (Jorge Arreaza) apkaltino JAV remiant perversmą. Pasak jo, kol kas Ch. Gvaido palaiko vos trisdešimt karių: Tai nėra Venesuelos kariuomenės rengiamas perversmas. Jis tiesiogiai planuojamas Vašingtone, Pentagone, Valstybės departamente bei nacionalinio saugumo patarėjo Dž. Boltono. Jie vadovauja šiam perversmui ir duoda nurodymus Gvaido.

Dž. Boltonas kaltina N. Maduro “uzurpavus demokratiją”. Kaip ir JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump), jis naudojasi tviteriu kaip pagrindine savo žinučių skleidimo pasauliui priemone. Šiandien tviteryje Dž. Boltono tonas kas valandą vis griežtėjo. Lietuvos laiku atėjus 22 val. (Venesueloje tuo metu buvo 15 val.), jis pareikalavo nedelsiant “pakeisti režimą” Venesueloje. Pasak Dž. Boltono, Kuba blogai daro, kad palaiko N. Maduro, o Rusijai jis liepė nesikišti į Venesuelos reikalus. Tuo tarpu Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas šiandien sušaukė skubų Saugumo tarybos pasitarimą, kuriame, be kita ko, buvo aptarinėjama ir situacija Venesueloje.

Dž. Boltonas tviteryje pareiškė, kad N. Maduro ir jo bendražygių “laikas baigėsi” ir pagrasino, kad dabar esąs “jų paskutinis šansas amnestuoti prezidentą Gvaido, apsaugoti Konstituciją ir nuimti Maduro, tuomet JAV panaikins sankcijas Venesuelai; jei liksite su Maduro, jūsų laivas nuskęs kartu su juo”.

Pasak Ch. Areasos, beveik visą Venesuelos plotą (916050 kv. km iš 916445 kv. km) kontroliuoja N. Maduro vyriausybė. Likusį plotą – nedidelį tiltą ir greitkelį prie karinės bazės – užėmė Ch. Gvaido vadovaujami perversmininkai bei juos palaikantys kariai. Ministro teigimu, jau imtasi tyrimo dėl nusikalstamų Ch. Gvaido veiksmų.

Gegužės 1 d. N. Maduro paskelbė, kad per nelengvą naktį pavyko numalšinti perversmą, todėl JAV planuotas Venesuelos pilietinis karas nekilo. Prezidentas pasveikino šalies karius su pergale.

N. Maduro taip pat paskyrė tris ypatinguosius prokurorus, kurie tirs nusikalstamus vadinamosios opozicijos veiksmus prieš Venesuelos valstybę. Dėl perversmininkų kaltės ligoninėje atsidūrė sužeisti keli pulkininkai ir žemesnio rango kariai bei keliasdešimt civilių. Į juos Ch. Gvaido palaikę kariai taikėsi guminėmis kulkomis, naudojo ašarines dujas.

Anot N. Maduro, Ch. Gvaido paliko didžioji dauguma jį palaikiusių karių, liko vos saujelė, apie dvidešimt.

ekspertai.eu


Patiko? Pasidalinkite!