Patiko? Pasidalinkite!

Didėjant terorizmo grėsmėms Europos sąjungoje EP nariai remia taisykles, pagal kurias teroristams bus sunkiau įsigyti medžiagų, reikalingų savadarbiams sprogmenims gaminti.

ES ėmėsi įvairių priemonių, kad būtų užkirstas kelias teroristiniams išpuoliams, ir šiuo metu atnaujina taisykles dėl prekybos sprogstamųjų medžiagų pirmtakais ir jų naudojimo.

Savadarbiai sprogmenys

2015 ir 2016 m. savadarbiai sprogmenys buvo panaudoti maždaug 40 proc. teroristinių išpuolių Europos Sąjungoje. Chemines medžiagas jų gamybai (vadinamuosius sprogstamųjų medžiagų pirmtakus) galima rasti daugelyje produktų, įskaitant ploviklius, trąšas, specialų kurą, tepalus ir vandens valymo chemikaluose.

ES stiprina taisykles, reglamentuojančias, kas ir kaip gali įsigyti šias medžiagas, tačiau, kadangi kai kurios cheminės medžiagos gali būti naudojamos teisėtai, svarbu užtikrinti, kad, pavyzdžiui, ūkininkai, kalnakasiai ir fejerverkų gamintojai, vis tiek galėtų jas naudoti.

Dabartinės nuo 2013 m. taikomos taisyklės riboja tokių medžiagų kaip vandenilio peroksidas ir azoto rūgštis pardavimą. Jų taikymas padėjo sumažinti sprogstamųjų pirmtakų prieinamumą, tačiau taip pat turi keletą trūkumų.

„Neseniai įvykdyti teroristiniai išpuoliai parodė, kad kovodamos pavieniui ES šalys terorizmo neįveiks. Manau, kad sprogstamųjų medžiagų prieinamumo reglamentavimas ES lygmeniu turėtų būti prioritetas“, – kalbėjo EP pranešimo šia tema autorius Andreis Mamikins (Socialistai ir demokratai, Latvija).

Pakeitimai

Šiuo metu įvairiose valstybėse narėse egzistuoja dideli licencijų išdavimo ir registravimo tvarkos skirtumai. Naujuoju reglamentu būtų nustatytos bendros ES taisyklės dėl licencijų išdavimo plačiajai visuomenei. Turės būti atliekamas nuodugnus saugumo patikrinimas, įskaitant asmenų teistumą.

Naujosios taisyklės taip pat apibrėžtų „plačiosios visuomenės“ ir „profesionalaus naudotojo“ sąvokas.

Be to, siūloma į ribojamų medžiagų sąrašą įtraukti naujas chemines medžiagas, tokias kaip sieros rūgštis.

„Labai svarbu, kad internetinės platformos laikytųsi šiame reglamente numatytų reikalavimų ir užtikrintų, kad cheminės medžiagos, kurios gali būti naudojamos sprogmenų gamybai, būtų ribojamos“, – teigė A. Mamikins.

Parengta pagal europarl.europa.eu inf.

 


Patiko? Pasidalinkite!