Patiko? Pasidalinkite!

Naujas paskelbtas tyrimas atskleidžia, kad susidūrimas su tam tikromis automobilių išmetamosiomis dujomis gali didinti riziką, jog išsivystys degeneracinė liga, kuri stabiliai silpnina regėjimą.

Liga yra žinoma kaip amžinė makulos degeneracija (AMD). Tai liga, kuri yra charakterizuojama progresyvia makulos destrukcija – tai tinklainės dalis, kuri leidžia mums žiūrėti tiesiai prieš save, su aiškiu ir tiksliu fokusu, rašo gizmodo.com.

AMD progresija gali varijuoti ir kai kurie žmonės su nedidelėmis regos problemomis susiduria daugybę metų, o kitiems simptomai greitai ir intensyviai stiprėja.

Nors ši liga nesukelia visiško aklumo, ji yra viena iš pirmaujančių priežasčių, kuri žmonėms virš 50 metų sukelia negrįžtamą regos praradimą.

Kaip daugelis degeneracinių ligų, AMD gali būti sukelta skirtingų rizikos faktorių. Žinoma, pagrindinis jų yra amžius, tačiau svarbų vaidmenį taip pat atlieka ir genetika bei aplinka.

Pavyzdžiui, vyresniems nei 50 metų, baltos rasės amerikiečiams gresia dvigubai didesnė tikimybė susirgti AMD (2,1 procentams populiacijos, kuri yra vyresnio nei 50 metų amžiaus) nei kitos rasės žmonėms (0,9 procento).

Anot žurnale „Journal of Investigative Medicine“ paskelbto naujojo tyrimo autorių, iki šiol buvo labai nedaug tyrimų apie tai, kaip oro tarša galėtų didinti tikimybę susirgti AMD.

Kai kurie tyrimai parodė, kad oro tarša gali padidinti akių problemų, tokių kaip konjunktyvito ar sausų akių sindromo, riziką. Manoma, kad AMD vystymosi riziką didina ir rūkymas.

Mokslininkai iš Kinijos apžvelgė nacionalinius sveikatos ir oro kokybės duomenis, kuriuos lygino tarpusavyje.

Kalbant apie oro kokybę, tyrėjai savo dėmesį fokusavo į du pagrindinius oro taršos šaltinius, kuriuos dažnai išmeta motorinės transporto priemonės: azoto dioksidą (NO2) ir anglies monoksidą (CO).

Žmonės buvo po lygiai išdalinti į keturias grupes, besiremiančias tuo, kiek aukštu vidutiniu NO2 ir CO lygiu jie buvo veikiami.

Tiems, kurie gyveno vietovėse pasižyminčiose aukščiausiais NO2 ir CO lygiais, mokslininkai nustatė, kad jiems beveik du kartus dažniau buvo diagnozuota AMD lyginant su žmonėmis, kurie gyvena žemiausio NO2 ir CO užterštumo lygio regionuose.

„Šis tyrimas atskleidžia oro taršą kaip vieną iš rizikos faktorių AMD vystymuisi,“ – rašo autoriai.

Kadangi tinklainė yra sujungta su centrine nervų sistema, dėl to oro taršos poveikis smegenims gali apimti gerokai daugiau nei tik AMD.

2018 metais atliktas tyrimas, besirėmęs daugiausiai tais pačiais duomenimis, atrado išaugusią demencijos riziką tarp vyresnio amžiaus žmonių, kurie yra labiausiai veikiami šių teršalų.

Gismeteo.lt 


Patiko? Pasidalinkite!