Patiko? Pasidalinkite!

“Išmanieji telefonai turėtų būti uždrausti visose mokyklose”, – interviu Slovakijos „Dennik Postoj“ bekompromisiškai pareiškė neurologas Martinas Janas Stransky. “Skaitmeninių technologijų poveikis vaikų smegenims yra baisus. Mobilieji telefonai veikia kaip skaitmeninis heroinas. Poveikis silpnesnis, bet mechanizmas tas pats”, – sako mokslininkas.

Apie tai, kaip šiuolaikinės technologijos veikia vaikų smegenis – pokalbis su čekų neurologu Martinu Janu Stransky, dirbančiu prestižiniame Amerikos Jeilio universitete

„Išmanieji telefonai turėtų būti uždrausti visose mokyklose“, – bekompromisiškai tvirtina čekų neurologas Martinas Janas Stransky, ilgai tyrinėjęs skaitmeninių technologijų neurologinį poveikį smegenų vystymuisi.

„Mobilieji telefonai veikia kaip skaitmeninis heroinas, suaktyvindami tas pačias smegenų sritis“, – pasakojo čekų mokslininkas. Jis taip pat pažymėjo, kad apskritai dėl to, kad šiuolaikiniams žmonėms smagu žiūrėti į išmaniojo telefono ekraną, jų „IQ“ mažėja ir standartiniuose testuose jie rodo prastesnius rezultatus nei ankstesnės kartos.

Skaitmenines technologijas jis laiko ne pažanga, o, atvirkščiai, regresija, dėl kurios žmonija pastaruosius 25 metus mąstė visiškai kitaip nei per ankstesnius dešimtis tūkstančių metų.

Klausimas: Jūs ne kartą sakėte, kad šiuolaikinių vaikų „IQ“ mažėja ir jie darosi kvaili, ir tai siejate su skaitmeninėmis technologijomis. Ar tai ne per daug kategoriški teiginiai?

Martinas Janas Stranskis : Ne. Tai yra mokslas. Tai liudija nacionalinių ir tarptautinių tyrimų faktai. Nesakau savo nuomonės, o tik perteikiu faktus.

– Taigi, kas atsitinka su smegenimis vaikų, kurie nemažą dienos dalį praleidžia prie monitorių ir ekranų?„Smegenys nesivysto, o tai ir yra didžiausia problema. Tai plokščias pasaulis, kuris sukelia priklausomybę ir perkelia mus į refleksų lygį. Vaikas žiūri į ekraną, jį veikia garso ir vaizdo stimuliacija. Jis kažką spusteli, kažko tikisi ir ten pasilieka.

Šios programos sukurtos taip, kad žmonės liktų ten, nes uždirbama pinigų iš jų žiūrėjimo. Tai gryna komercija.

– Ar tikrai vaikai visai nesivysto?

– Žmogaus smegenys, o svarbiausia, vaiko smegenys, yra pritaikytos mokymuisi. Skaitmeninės technologijos nieko nemoko, nes 99% vaikų mokymuisi nenaudoja išmaniųjų telefonų.

Jie naudojasi socialiniais tinklais, žaisdami vaizdo žaidimus, žiūrėdami pornografiją ir užsiimdami patyčiomis. Jų smegenų gebėjimai nesivysto nei anatomiškai, nei fiziologiškai, nei žmogiškai. Todėl jaunesnėje kartoje net 40–70% padaugėjo depresijos ir depresinių būsenų.


Patiko? Pasidalinkite!