Seimo Pirmininko pavaduotoja, Europos reikalų komiteto pirmininkė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė ir Seimo delegacijos NATO Parlamentinėje Asamblėjoje pirmininkas, Europos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Audronius Ažubalis išvyksta į antrąjį Krymo platformos aukščiausiojo lygio susitikimą, kuris rengiamas Prahoje (Čekijos Respublika).
Antradienį į antrojo parlamentinio Krymo platformos aukščiausiojo lygio susitikimo dalyvius kreipsis Čekijos Respublikos Senato ir Atstovų rūmų Pirmininkai, Ukrainos Aukščiausiosios Rados Pirmininkas, Čekijos ministrų kabineto vadovas. Nuotoliniu būdu į renginio dalyvius kreipsis Ukrainos Prezidentas.
Plenarinę sesiją, kurioje ekspertai pristatys situaciją Kryme, tikimasi baigti bendros deklaracijos priėmimu.
Kaip pažymi susitikimo iniciatoriai, okupuoto Krymo išlaisvinimas išlieka svarbus siekis tikintis „užbaigti karą ir atkurti Ukrainos teritorinį vientisumą, pasiekti taiką ir stabilumą visame regione“.
„Krymas yra integrali Ukrainos dalis. Krymo okupacija ir nelegali aneksija primena mums 1940-uosius, kai Sovietų Sąjunga okupavo Lietuvą. Remdamiesi savo patirtimi žinome, kaip svarbu, kad tarptautinė bendruomenė tokių brutalių veiksmų nepriimtų kaip naujos realybės, todėl Lietuvos pozicija išlieka labai aiški – mes nepripažįstame ir niekada nepripažinsime Krymo okupacijos ir nelegalios aneksijos.
Antrajame Krymo platformos susitikime pasisakysime apie Ukrainos narystės Europos Sąjungoje ir NATO svarbą ne tik pačios Ukrainos, bet ir visos Europos saugumui“, – komentuoja R. Morkūnaitė-Mikulėnienė.
„Siekti besąlyginės Krymo deokupacijos reiškia tuo pačiu pasisakyti prieš bet kokias Rusijos siekiamybes ateityje „išsiderėti“ bent dalį Ukrainos teritorijos“, – pažymi A. Ažubalis.
Renginio išvakarėse įvyks susitikimas su Čekijos Respublikos Prezidentu.
Pirmasis parlamentinis Krymo platformos aukščiausiojo lygio susitikimas buvo organizuotas 2022 m. spalio mėn. Zagrebe (Kroatijos Respublika). Į jį susirinko 42 delegacijos iš 32 šalių, Europos Parlamento, Europos Tarybos, ESBO ir NATO.
Susitikime šalių atstovai išsakė paramą Ukrainos teritorijos vientisumui ir suverenitetui, patvirtino, kad Ukraina nėra viena kovoje už laisvę ir taiką.
Parengta pagal LRS inf.
Kodėl negalima nuvykus į Ukrainą išspręsti Krymo klausimo?Nors jeigu Baltarusijos prezidentė reziduoja Lietuvoje,gal ir normalu Krymo klausimus spręsti Čekijoj
“Krymo okupacija ir nelegali aneksija primena mums 1940-uosius, kai Sovietų Sąjunga okupavo Lietuvą.”
Keistas palyginimas, nes 1940-aisiais Krymas dar nebuvo Ukrainos dalis.