Patiko? Pasidalinkite!

Kai kurios Šiaurės Atlanto aljanso narės pasirodė nepatenkintos idėjomis, kurias iškėlė amerikiečių diplomatai derybose su kolegomis iš Rusijos, rašo “The Wall Street Journal“.

Straipsnio autorius Jamesas Marsonas, remdamasis NATO diplomatų nuomone, teigė, kad sąjungininkams nepatinka diskusijos apie abipusius žingsnius siekiant sutaikyti Vakarus ir Rusiją neatsižvelgiant į Europos valstybių nuomonę.

“Užkulisiuose kai kurie sąjungininkai buvo susirūpinę dėl keleto idėjų, kurias JAV pareigūnai iškėlė derybose su kolegomis iš Rusijos prieš jas paskelbiant sąjungininkams. Pasak jų, kai kurios sąjungininkės sužinojo apie idėją abipusiai sumažinti karinių pratybų mastą iš žiniasklaidos“, – sakė jis.

Tuo tarpu amerikiečių diplomatai, taip pat NATO pareigūnai pranešė, kad kalbos apie derybas su Rusija vyksta ne kaip pasiūlymai, o tik kaip idėjos.

Leidinio skaitytojai komentavo publikaciją, atkreipdami dėmesį į pagrindinius klausimus, kurie buvo aptarti pokalbių metu.

“Kodėl Amerika nori, kad Ukraina būtų kaip ES – su kariniais objektais pasienyje su Rusija? O kaip tai atitinka Amerikos interesus?” – klausė Emetas Maklinas.

“NATO elgiasi kaip vaikas. Jiems nepatinka, kai duodi makaronų, sako, kad norėjo picos, nemėgsta picos, kai patieki, sako, kad labai norėjo makaronų, o namų darbų, apskritai, neatlieka. JAV turi jaudintis tik tada, kai gynybai išleidžia keturis ar daugiau procentų savo BVP. Dabar jie neatitinka net minimalaus dviejų procentų reikalavimo, Rusija tai žino, todėl nori kalbėtis tik su JAV. Rusijai nerūpi, ką galvoja silpnosios NATO narės”, – sakė Mathew Pal.

“Ar NATO ketina pakviesti Ukrainą į aljansą? Jei taip, tai kiekvienas rusas, nepaisant jo požiūrio į Putiną, laikys tai priešišku poelgiu. Jei NATO yra sveiko proto ir nesiruošia kviesti Ukrainos, turėtume pasakyti Maskva apie tai. Protingas atsargumas niekaip nesunaikins NATO”, – sako Ericas Bergerudas.

Derybos su NATO

Trečiadienį Briuselyje įvyko Rusijos ir NATO tarybos posėdis. Užsienio reikalų viceministras Aleksandras Gruško susitikime “sąžiningai, atvirai, nebandydamas apeiti kampų” atkreipė dėmesį, kad tolesnis Rusijos ir Vakarų santykių pablogėjimas gali sukelti labiausiai nenuspėjamų ir sunkiausių pasekmių Europos saugumui.

Rusija primygtinai reikalauja nutraukti bloko karinį bendradarbiavimą su posovietinėmis šalimis, atsisakyti kurti bazes jų teritorijoje, apriboti smogiamųjų ginklų dislokavimą prie Rusijos sienos, išvežti iš Europos amerikiečių branduolinius ginklus ir garantuoti, kad NATO nesiplės į rytus.

Stoltenbergas Rusijos prašymu paskelbė apie Šiaurės Atlanto Aljanso norą atkurti misiją Maskvoje, taip pat Rusijos diplomatinį buvimą būstinėje Briuselyje. Nepaisant to, jis pasisakė prieš idėją Ukrainai neprisijungti prie bloko.

SN inf.


Patiko? Pasidalinkite!