Patiko? Pasidalinkite!

Geriausia priemonė nuo erkių pernešamų ligų yra prevencija. Erkių aktyvumo sezono metu būtina saugotis erkių patiems, ypač leidžiant laiką gamtoje, bei tvarkyti savo aplinką taip, kad nesusidarytų erkėms palankios sąlygos. Tačiau, jei erkė visgi įsisiurbė, svarbu žinoti, kaip ištraukti erkę teisingai, nepakenkiant sau ir sumažinant riziką užsikrėsti erkių pernešamais patogenais – bakterijomis ar virusais.

1. Erkę ištraukite kaip galima greičiau

Labai svarbu įsisiurbusią erkę ištraukti kaip galima greičiau. Kuo erkė bus trumpiau įsisiurbusi, tuo mažesnė tikimybė užsikrėsti kai kuriomis erkių platinamomis ligomis. Pavyzdžiui, tam, kad žmogus užsikrėstų borelijomis (Borrelia burgdorferi, Borrelia garinii, Borrelia afzelii), kurios sukelia Laimo ligą, erkė turi būti įsisiurbusi apie 24 val. Dėl šios priežasties būtina apsižiūrėti iš karto grįžus iš gamtos ir, radus įsisiurbusią erkę, ją nedelsiant pašalinti. Erkė, patekusi ant Jūsų, gali užtrukti nuo 10 min. iki 2 val., kol suras tinkamą vietą įsisiurbimui. Jokiais būdais negalima laukti, kol erkė pati atkibs, arba naudotis populiariais patarimais, kaip priversti erkę atkibti jos netraukiant.

2. Erkę traukite pincetu, specialiu įrankiu arba pirštais

Erkės šalinimui patogiausia naudoti pincetą siaurais galiukais. Pincetai plačiais galiukais gali padidinti galimybę sutraiškyti erkę traukimo metu. Taip pat galite įsigyti specialų įrankį erkėms šalinti. Tokie įrankiai yra pritaikyti erkės traukimui, dėl to juos naudojant erkes yra lengviau ir patogiau ištraukti jų nesutraiškant. Neturint šalia savęs jokių tinkamų įrankių, erkę galite sėkmingai ištraukti tiesiog pirštais. Jei traukiate erkę pirštais, reiktų naudoti vienkartines pirštines arba traukti paėmus vienkartinę servetėlę. Siekiant sumažinti infekcijų tikimybę, netraukite erkės plikomis rankomis.

3. Nesukiokite erkės į šonus

Ištraukti erkę reikia atsargiai, ramiai ir tolygiai traukiant tiesiai į viršų, nesukiojant jos į šonus. Jei traukdami erkę sukiosite į šonus, gali atitrūkti erkės pilvelis, o galva ir straubliukas liks odoje, kas padidina įvairių infekcijų ir erkių platinamų ligų riziką.

4. Suimkite erkę kaip įmanoma arčiau odos 

Erkę turite suimti kaip įmanoma arčiau tos vietos, kur ji yra įsisiurbusi, t.y. prie pat odos. Niekada netraukite erkės už pilvelio, t.y. jos kūno, kuris, prisisiurbus kraujo, padidėja, nes taip labai lengva erkę sutraiškyti. Sutraiškius erkę į žaizdą ir ant odos patenka dar daugiau potencialaus užkrato. Jei traukiant erkę visgi atsitiko taip, jog erkės galva ir straubliukas liko Jūsų odoje, pabandykite tą dalį pašalinti su pincetu. Jei erkės dalis yra giliai Jūsų odoje, galite išdezinfekuoti ir palikti žaizdą sugyti, tačiau turite stebėti, ar neprasideda infekcija.

Galite pažiūrėti keletą video, kuriuose demonstruojama kaip ištraukti erkę.

 

Jei nepavyksta ištraukti erkės patiems arba dalis erkės liko Jūsų odoje, jei įtariate alerginę reakciją ar infekciją, būtinai kreipkitės į gydytoją.

5. Dezinfekuokite

Ištraukus erkę, įsisiurbimo vietą būtina išdezinfekuoti. Naudokite įprastas dezinfekavimo priemones bei nepamirškite nusiplauti rankas.

6. Ištrauktą erkę sunaikinkite

Erkę sunaikinti galite įmerkdami ją į spiritą arba tiesiog įmesdami į tualetą. Tačiau, jei norėtumėte erkę atiduoti ištirti, ar ji nėra Laimo ligą arba Erkinį encefalitą sukeliančių patogenų nešiotoja, tuomet ištrauktą erkę įdėkite į plastikinį užsegamą maišelį (tokį, kokie naudojami maistui laikyti) ir padėkite į šaldytuvą iki to laiko, kai galėsite nuvežti ją į tokius tyrimus atliekančią laboratoriją. Erkę tyrimams geriausia nuvežti nedelsiant – tą pačią arba kitą dieną po ištraukimo. Erkę šaldytuve iki tyrimo laikykite ne ilgiau kaip 10 dienų.

7. Atidžiau stebėkite savo sveikatą

Stebėti savo sveikatą reiktų apie mėnesį nuo erkės įsisiurbimo. Jei pajausite tokius simptomus, kaip aukšta temperatūra, šaltkrėtis, galvos ir raumenų skausmai, Laimo ligai būdingas bėrimas ir kitus erkių pernešamoms ligoms būdingus požymius, nedelsiant kreipkitės į gydytoją.

laimoliga.lt


Patiko? Pasidalinkite!