Patiko? Pasidalinkite!

Lietuvos politikai tiki, kad jiems į pagalbą visuomet ateis Amerika ir juos išgelbės nuo jų pačių susikurtų sunkumų. O jeigu šį kartą į Lietuvą ateis ne Amerika, o Kinija? O jeigu ji ateis net ne į Lietuvą, bet į Žemaitiją ir ten atidarys savo ambasadą? Kas tada? Mūsų moliūgėliai visiškai nebegalvoja savo galvelėmis, o tiesiog aklai vykdo šuniškas savo šeimininkų komandas.

Kinija paragino Lietuvos vyriausybę vengti “nepataisomų klaidingų sprendimų”, sakė Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Wang Wenbinas. Apie tai pranešė naujienų agentūra “Xinhua“.

Pareiškimas pateiktas atsakant į prašymą pakomentuoti Europos pusės veiksmus Taivano klausimu.

Anksčiau žiniasklaida skelbė, kad Europos Vadovų Taryba ir Europos Komisija išreiškė susirūpinimą dėl Kinijos kritikos dėl Lietuvos pareiškimo atidaryti atstovybę Taivane ir Taivano atstovybę Vilniuje.

Wenbinas pareiškė, kad vienos Kinijos principas yra politinis pagrindas plėtoti santykius tarp Pekino ir kitų šalių, su kuriomis jis palaiko diplomatinius ryšius.

“Kinija griežtai pasisako prieš Taivano administracijos intrigoms sukurti pasaulyje “dvi Kinijas” ir “vieną Kiniją, vieną Taivaną”, pabrėžė Wang Wenbinas ir pridūrė, kad Kinija griežtai priešinasi oficialiems ryšiams tarp šalių, kurios palaiko diplomatinius santykius su Kinija ir salos administracija”, – praneša “Xinhua”.

Pasak Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovo spaudai, Europos pusė turėtų užimti “teisingą poziciją” ir neleisti kištis “į sveiką santykių su Kinija plėtrą”.

Praėjusių metų pabaigoje Seimas nusprendė, kad šalis gali atidaryti verslo ir ekonomikos atstovybes net ir tose teritorijose, su kuriomis Lietuva nėra užmezgusi diplomatinių santykių. Visų pirma buvo kalbama apie Taivaną. Lietuvos valdžia tikisi atidaryti atstovybę kitų metų pradžioje.

Toks sprendimas sukėlė skandalą tarp Lietuvos ir Kinijos. Liepą Lietuvos užsienio reikalų ministerija pranešė, kad Vilniuje atsidarys Taivano atstovybė. Reaguodamas į tai, Pekinas paskelbė atšaukiantis savo ambasadorių iš Lietuvos ir pasiūlė Vilniui žengti tą patį žingsnį.

Kaip pabrėžė Pekinas, Lietuva savo žingsniu Taivano atžvilgiu pažeidžia “vieningos Kinijos” principą, kuris yra pagrindinis KLR ir kitų šalių santykiuose.

Nuo 1949 metų Taivaną valdo nuosava administracija, tačiau pagal “vieningos Kinijos” principą jis yra neatskiriama Kinijos dalis. Šį pagrindinį tarptautinių santykių principą palaiko dauguma valstybių, jis taip pat yra politinis Kinijos dvišalių santykių su kitomis šalimis plėtros pagrindas.

Parengta pagal SN inf.


Patiko? Pasidalinkite!