Sankt Peterburge baigėsi dvi dienas trukęs Rusijos ir Afrikos viršūnių susitikimas. Antrąją forumo dieną Vladimiras Putinas nusprendė susitikti su visais Sankt Peterburge viešėjusiais valstybių vadovais. Jis svečiams dar kartą priminė Rusijos vaidmenį grūdų krizėje ir pažadėjo tęsti maisto tiekimą. Prezidentas taip pat sakė, kad Maskva yra pasirengusi deryboms su Ukraina ir teigiamai vertina Afrikos siūlymus taikiai išspręsti konfliktą.
Be to, V. Putinas kalbėjo apie kovą su neokolonializmu, kuris vis dar trukdo Juodajam žemynui. Pasak jo, Afrika tampa nauju galios centru, su kuriuo visi turės skaitytis. Ir priminė, kad Rusija tiekia ginklus daugiau nei 40 Afrikos šalių, į kai kurias iš jų nemokamai.
Maskva ketina plėsti savo dominavimą žemyne. Tai būtina norint gilinti bendradarbiavimą. Visų pirma, artimiausiu metu ambasados bus atidarytos Burkina Fase ir Pusiaujo Gvinėjoje. Prezidentas taip pat pažadėjo afrikiečiams plėtrai skirti tinkamą finansinę paramą.
Afrikos atstovų nuomonė
“Kalbėjomės apie teroristus, problemas su maistu ir Afrikos padėtį tarptautinėse organizacijose. JT Saugumo Taryboje nėra nei vieno nuolatinio nario iš Juodojo žemyno, ir tai yra neteisinga”, – pažymėjo Pietų Afrikos prezidentas Cyril Ramaphosa.
Burkina Faso vadovas buvo pats emocingiausias iš visų. Trisdešimt penkerių metų Ibrahimas Traore’as iš anksto atsiprašė vyresniosios kartos ir pareiškė: „Vergas, kuris negali maištauti, nenusipelno gailesčio“. Anot jo, Afrika badauja dėl Vakarų neoimperialistinės politikos, o kai žmonės bando perimti likimą į savo rankas, yra pasmerkiami. Šiuo atveju Traore aiškiai turėjo omenyje save: 2022 metų sausį jis dalyvavo perversme Burkina Fase, o rugsėjį po sukilimo atėjo į valdžią. Jis tai pateisina būtinybe ryžtingai kovoti su islamo teroristais. “Tėvynė ar mirtis!”, – Traore padarė išvadą.
Afrikos lyderiai daug dėmesio skyrė švietimui. Jie norėtų, kad jaunimas studijuotų Rusijoje, o paskui grįžtų dirbti į namus. “Šimtai studentų iš mano šalies gavo diplomus SSRS ir užėmė vertas pareigas savo tėvynėje. Vieni dabar yra mano delegacijoje, kiti tapo verslininkais, iškiliais visuomenės nariais. Tikimės, kad bendradarbiavimas tęsis”, – sakė Komorų prezidentas Azali Assoumani.
Viršūnių susitikime dažnai buvo minima Sovietų Sąjunga. Svečiai teigė norintys bendradarbiauti su Rusija tokiu pat lygiu. Visų pirma, Bisau Gvinėjos prezidentas Umaru Shisoku Embalo paragino bendradarbiauti kasybos, infrastruktūros ir žuvininkystės srityse. Kongo prezidentas net citavo Leniną: „Socializmas yra sovietų valdžia, plius visos šalies elektrifikacija“. Anot jo, 600 milijonų afrikiečių (iš 1,4 mlrd.) gyvena be elektros. “Ir čia mums reikia pagalbos, įskaitant rusų kalbą”.
Eritrėjos vadovas Isaias Afwerki paragino iki kito viršūnių susitikimo suformuoti aiškią žemyno plėtros strategiją. Dokumente turi būti nurodyti projektai ir jiems įgyvendinti reikalingi ištekliai. „Tai sunkus darbas, bet jei norime pasiekti konkrečių rezultatų, turime tai padaryti dabar“, – sutiko Putinas. Jis taip pat pasiūlė prisiminti, kiek įmonių Sovietų Sąjunga pastatė Afrikoje, ir grįžti prie šios praktikos.
SN inf.
O tai dėsim sankcijas visai Afrikai…. Po to kaltinsim rusus kad retų deimantų ponai meilužėms dovanų negauna.
Bravo – aukštas lygis.
Tik draugystė su Rusija padės išvengti bado. Taip pat ir lietuviams.
Sutinku!