Patiko? Pasidalinkite!

Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Andriejus Stančikas sako, kad pieno perdirbėjai galimai dalyvauja Gitano Nausėdos politinėje kampanijoje ir bando sukelti ūkininkų pasipiktinimą Vyriausybės vadovu. Tokias prielaidas Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas daro įvertinęs informaciją, kad viena didžiausių pieno perdirbėjų ir pieno supirkėjų remia vieną iš kandidatų į prezidentus G. Nausėdą. Bankas, kuriame dirbo kandidatas, padidino kreditus bendrovei „Rokiškio sūris“, kuri paskutiniais mėnesiais mažina pieno supirkimo kainas ir taip sukelia smulkiųjų ūkininkų pasipiktinimą, neva Vyriausybė nesugeba sureguliuoti pieno kainų ūkininkų naudai.

Naujienų portalas lrytas.lt praneša, kad dvi stambios įmonės iš SEB banko sulaukė gerokai didesnių paskolų limitų, jų savininkai nemenkomis sumomis parėmė į valstybės vadovo postą nusitaikiusį buvusį šio banko prezidento patarėją G. Nausėdą. Ypač pasisekė „Rokiškio sūrio“ bendrovei. Vasario 27 d. SEB bankas ne tik pratęsė paskolos sugrąžinimo terminą, bet ir jos limitą nuo 4,1 mln. eurų už itin patrauklias palūkanas padidino iki 34,9 mln. eurų.

„Paaiškėjus, kad G. Nausėdą remia vienas didžiausių pieno perdirbėjų, mums tampa matomas galimas priežastinis ryšys, kodėl taip drastiškai mažėja pieno supirkimo kainos neturint tam jokių kitų racionalių paaiškinimų. Neatmestina galimybė, jog tai gali būti politinės kampanijos dalis, nes rinkos tendencijos turėtų būti visiškai kitokios, nei elgiasi G. Nausėdą parėmęs verslas. Mums nerimą kelia galimas politinis manipuliavimas, prieš pat prezidento rinkimus žaidžiant kaimo žmonių ir ūkininkų nuotaikomis, žmones stengiamasi sukiršinti su Vyriausybe ir Seimu, nors pieno supirkimo kainoms didžiausią įtaką daro patys pieną superkantys ir perdirbantys verslai“,  – sako Kaimo reikalų komiteto pirmininkas.

A. Stančiko teigimu, pasaulinės pieno rinkos tendencijos – pieno supirkimo kainos ima kilti ir jų kilimas prognozuojamas artimiausioje ateityje, o Lietuvos vienos didžiausių įmonių pieno supirkimo kainas ima mažinti be jokio racionalaus paaiškinimo. „Galbūt verslas skaičiuoja, jog dabar pasigaminę produkciją pigiau, ją sandėliuos, o pakilus kainoms rinkoje, parduos ir iš to uždirbs milžiniškas lėšas? Tačiau Lietuvos pieno gamintojai turėtų gauti ne kainos mažinimo raštus, kas vyksta dabar, bet rimtus paaiškinimus, kodėl kaina nebuvo padidinta  25,5 procento, lyginant ją su 2018 lapkričio mėnesį buvusia kaina, nes toks kilimas fiksuojamas pasaulio pieno rinkų analizės platformoje “, –  sako A. Stančikas.

Kaimo reikalų komiteto pirmininko nuomone, tai, kad po paskolos suteikimo buvo paremtas G. Nausėda, galimai nėra vien sutapimas: „Stambūs pieno perdirbėjai labai priklausomi nuo kreditinių linijų, tad galima daryti prielaidą, kad bankai darė spaudimą jiems, jog paremtų buvusį bankininką G. Nausėdą. Esą gausite paskolą, bet remkite mūsų žmogų. Kai kas pasakytų, kad tai tik draugiškas gestas, bet, ko gero, jokio draugiškumo čia nėra – vien išskaičiavimas.“ Seimo nario  nuomone, G. Nausėda yra atėjęs iš banko, todėl mato tik didelius, stiprius rinkos žaidėjus – „smulkieji ūkininkai bankams juk neįdomūs“.

Pridedamas priedas apie pieno rinką 2019m.

LRS inf.


Patiko? Pasidalinkite!