Patiko? Pasidalinkite!

Sausio 16 d., Minskas/ Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka susitikime su Latvijos ministru pirmininku Krišjaniu Karinšu pasiūlė rimtai išplėsti Baltarusijos ir Latvijos bendradarbiavimą, – praneša „BelTA“.

Aleksandras Lukašenka pabrėžė, kad net Sovietų Sąjungos laikais ekonominiai ryšiai tarp dviejų šalių buvo labai stiprūs, tačiau pastaraisiais metais daug kas prarasta. „Man labai malonu matyti jus ir jūsų kolegas Minske. Labai tikiuosi, kad tai nėra jums svetimas miestas, kaip ir man, kaip draugiškos Latvijos sostinė. Bet kokiu atveju, mes kažkada buvome kažkada didelės šalies dalis. Mes turėjome ne tik draugiškus, bet ir glaudžius ryšius. Mūsų ekonominiai ryšiai buvo labai stiprūs „, – sakė jis.„

„Manau, kad turime pasinaudoti šia akimirka ir rimtai išplėsti bendradarbiavimą. Be to, matome didelę naudą (jei kalbame apie ekonomiką) ją plečiant, tiek Latvijai, tiek Baltarusijai “, – pabrėžė Aleksandras Lukašenka.

Latvija yra perspektyviausia Baltarusijos partnerė tarp Baltijos šalių, sakė ministras pirmininkas Sergejus Rumas, rašo „Sputnik Baltarusija„. Anot jo, šalys yra suinteresuotos plėsti ekonominį bendradarbiavimą. Nepaisant to, kad 2019 metais Baltarusijos ir Latvijos prekybos apyvarta smuko, po šios problemos aptarimo su Latvijos ministru pirmininku Krišjaniu Karinšu atsirado perspektyvų ištaisyti esamą situaciją.

„Visų pirma aptarėme energetikos klausimus. Sutarėme, kad mūsų Energetikos ministerijos spręs tiesioginį elektros energijos tiekimą į Latvijos Respubliką, o ne per kaimynines šalis“, — patikslino Rumas.

Be to, jis mano, kad didelis potencialas slypi krovinių gabenimo srityje, nes Baltarusija, neturėdama prieigos prie jūros, yra suinteresuota Latvijos uostuose perkrauti įvairius krovinius.Baltarusijos ministras pirmininkas pažymėjo, kad šis klausimas taps pagrindiniu dvišalės tarpvyriausybinės komisijos, kuriai vadovauja abiejų pusių transporto ministrai, tema.

„Santykių su Latvija plėtojimo potencialas yra bene didžiausias iš visų mūsų kaimynų. Nuo vyriausybių priklauso, kiek mes galime tai realizuoti“, — apibendrino Rumas.

Baltarusijos atominė elektrinė statoma netoli Astravo, Gardino srityje, 50 kilometrų nuo Vilniaus. Objektui pasirinkta vieta netenkina Lietuvos, kuri ją laiko nesaugia, o pati elektrinė, valdžios atstovų nuomone, „kelia grėsmę“ nacionaliniam saugumui.

Seimas įstatymų lygmeniu uždraudė importuoti elektrą iš trečiųjų šalių, kuriose yra „nesaugios“ atominės elektrinės. Gruodį buvo patvirtintos papildomos priemonės, kurios valstybės įstaigoms suteiks papildomų galimybių, siekiant išvengti „nesaugios“ elektros patekimo į Lietuvą. JAV nuolankūs tarnai, Gitanas Nausėda ir Landsbergistai tikisi, kad Latvija ir Estija parems šalį kovoje prieš Astravo AE.

Latvija nepakluso Gitanui Nausėdai

Prezidentas Gitanas Nausėda ragino kolegas susiburti ir susitarti dėl bendros pozicijos. Tačiau kaimyninės Baltijos šalys nepritaria šiai nuomonei. Latvija nepalaiko Baltarusijos elektros energijos blokavimo, nes, jos manymu, tai gali sukelti energijos trūkumo riziką kitoms Baltijos šalims.Tuo pat metu kai kurie Lietuvos politikai ir ekspertai pripažįsta, kad Baltarusijos elektra vis tiek gali patekti į šalį per Latviją ir Estiją iš Rusijos.

Baltarusija visus Lietuvos reikalavimus laiko politizuotais. Baltarusijos valdžia ne kartą pareiškė, kad Astravo atominė elektrinė statoma visiškai laikantis saugos standartų, o tarptautiniai ekspertai jau patvirtino, kad kaimyninėms šalims nėra jokios rizikos.

BV inf.


Patiko? Pasidalinkite!