Patiko? Pasidalinkite!

Nuo šių metų pradžios Lenkija nustatė naują saldintų gėrimų gamintojų mokestį, dėl kurio „Coca-Cola“ ir „Pepsi“ kaina pakilo beveik dvigubai.

Vyriausybė teigia, kad rinkliava reikalinga kovojant su šalyje didėjančiu nutukimu. Tačiau pasipiktinę vartotojai ir įmonės įtaria, kad tai tik dar vienas būdas užpildyti šalies biudžeto spragas jų sąskaita. 

Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis sicialiniame tinkle padarė apklausą ir priėmė sprendimą

„Ar įmanoma, kad tokiam biudžetui, kaip mūsų, pusė milijardo (110 mln. Eurų) ar milijardas [daugiau zlotų] gali pateisinti fiskalinį tikslą?“ – paklausė jis per „Facebook“ (klausimai ir atsakymai čia) . „Cukrus yra nesveikas”, – pridūrė jis. „Dauguma brandžių pasaulio šalių įvedė šį mokestį. Ar mes norime būti nesubrendusi šalis?”

Naujas mokestis taikomas gėrimams, kurių sudėtyje yra cukraus ir saldiklių, taip pat kofeino, tokių kaip kola, stipriai saldintos vaisių sultys ir energetiniai gėrimai. Ją sudaro dvi dalys: fiksuota 0,50 Zlt (11 centų) už litrą išmoka ir kintama įmoka, priklausanti nuo cukraus kiekio. Už visus gėrimus, kurių sudėtyje yra kofeino, papildomai mokama 0,10 Zlt (2 centai) už litrą.

Lenkijos vartotojai greitai pabrėžia, kad dėl to jų gėrimai tampa neįprastai brangūs. „Crédit Agricole“ analizė rodo, kad naujasis mokestis padidina saldžiųjų gėrimų kainą, atsižvelgiant į cukraus kiekį, iki 35 proc. Populiariausi gėrimai, tokie kaip „Fanta“ ir „Coca-Cola“, yra vieni labiausiai paveiktų šio mokesčio. Vietos žiniasklaida skelbia, kad kai kuriose parduotuvėse „Coca-Cola“ pabrango net 40 procentų.

6 iš 10 lenkų nepritaria naujam mokesčiui, o pusė mano, kad mokestis yra priemonė padidinti šalies biudžetą, o ne pagerinti jų sveikatą, rodo konsultacinės bendrovės „Zymetria“ apklausa , paskelbta prieš įvedant naują įstatymą.

BV inf.


Patiko? Pasidalinkite!