Patiko? Pasidalinkite!

“Sorošo – Landsbergistas” Dainius Kreivys pabrėžė, kad Vilnius ramiai nestebės, kaip Ryga “gudriai” parduoda šaliai elektrą iš Astravo AE

Buvęs ūkio ministras, konservatorius Dainius Kreivys mano, kad nereikia panikuoti dėl Latvijos sprendimo perkelti prekybą elektros energija su trečiosiomis šalimis prie savo sienų ir pirkti elektrą iš Baltarusijos AE. “Nes, kaip sakoma, “yra veiksmas bus ir atoveiksmis””, — rašė jis savo Facebook paskyroje.

Kreivys abejoja Latvijos valdžios institucijų ketinimu, primindamas, kad kaimyninėje respublikoje nepakanka elektros pralaidumo su Baltarusija linijų. Jis mano, kad vienintelis būdas importuoti elektrą iš Astravo AE — per elektros liniją Liksnoje. “Nemanau, kad mes ramiai stebėsime tranzitu per Liksnos linją keliaujančią Astravo elektrą, kurią mums “gudriai” pardavinės broliukai latviai.

Yra įvairių priemonių tokių kaip, pavyzdžiui, užtrukęs Ignalinos pastotės ir per ją einančių linijų remontas (besitęsiantis iki 2025 metų sinchronizacijos)”, — rašė konservatorius.

Kaip priminė politikas, energetikos klausimai yra įtraukti į strateginę svarbą Lietuvos nacionaliniam saugumui, todėl Latvijos įmonės, kurios gaus leidimą prekiauti elektra Lietuvos teritorijoje, turi atitikti tam tikrus kriterijus. Kreivys tvirtina, kad bet koks importas yra lengvai atsekamas, todėl “paslėpti nepavyks”. Kreivys paragino Lietuvos užsienio reikalų ministrą Liną Linkevičių įteikti notą Latvijos ambasadoriui.

Jis taip pat kalbėjo apie savo ketinimus kreiptis į Vyriausybę su prašymu įvertinti Latvijos įmonės “Spectrum Baltic” leidimo importuoti elektrą iš Kaliningrado srities ir Baltarusijos išdavimą. Anksčiau Latvijos ministrų kabinetas pritarė Ekonomikos ministerijos siūlymui perkelti prekybą elektra su trečiosiomis šalimis prie savo sienų dėl Lietuvos nenoro pirkti elektrą iš Baltarusijos, atsižvelgiant į jos poziciją Astravo AE atžvilgiu.

Latvijos vyriausybė teigė, kad Vilniaus veiksmai gali sukelti energijos trūkumo riziką kitoms Baltijos šalims, todėl pasiūlė atidaryti tarpvalstybinę prekybą tarp Latvijos ir Rusijos. Šiuo metu Baltijos šalys trūkstamą elektrą iš trečiųjų šalių gali įsigyti tik per Lietuvą, tačiau techniškai ją įmanoma tiekti ir per kitas šalis.

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda apgailestauja dėl Latvijos ketinimo pirkti elektrą iš Baltarusijos atominės elektrinės ir pavadino šį sprendimą politiniu. Latvijos įmonė “Spectrum Baltic” gavo Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) leidimą importuoti elektrą iš Kaliningrado srities į Lietuvą.

Bendrovė taip pat pateikė VERT preliminarią (neįpareigojančią) elektros pirkimo–pardavimo sutartį, pasirašytą tarp įmonės ir akcinės bendrovės “Baltijskaja AES”. Anksčiau Rusijos energetikos ir finansų instituto vyresnysis ekspertas Sergejus pažymėjo, kad Lietuvai naudingiau pirkti energiją iš Rusijos, nes taip būtų galima išvengti kylančių kainų vartotojams.

Lietuvos ir Minsko ginčas dėl Baltarusijos AE

Baltarusijos atominė elektrinė statoma Gardino srityje, už 50 kilometrų nuo Vilniaus.Lietuva nuolat priešinasi projektui, teigdama, kad objektas kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui.

Vilnius kvietė kaimynus boikotuoti projektą, tačiau nesėkmingai. Tuomet Lietuvos valdžia įstatymų leidybos lygmeniu atsisakė tiekti elektrą iš šalių, kuriose veikia “nesaugios” atominės elektrinės.Trečiadienį vykusioje spaudos konferencijoje su Vokietijos kanclere Angela Merkel Nausėda sakė, kad Astravo AE statoma pažeidžiant saugos reikalavimus.

Jo nuomone, objekto statybos vieta buvo pasirinkta remiantis geopolitiniais, o ne ekonominiais sumetimais.Baltarusija ne kartą pareiškė, kad Lietuvos pretenzijos yra politizuotos. Šalies valdžia ne kartą pabrėžė, kad objektas statomas pagal saugos standartus, o tarptautiniai ekspertai jau patvirtino, kad kaimyninėms šalims nėra rizikos.

BV inf.


Patiko? Pasidalinkite!