Patiko? Pasidalinkite!

Prieš savaitę Briuselyje (dar prieš JAV ir Rusijos prezidentų susitikimą) vykęs NATO viršūnių susitikimas baigėsi pakilia Lietuvai gaida – kylantiems regioniniams saugumo iššūkiams Aljansas skyrė didelį dėmesį, todėl po 2022 metų susitikimo Madride kitas susitikimas vyks Lietuvoje.

„Tačiau Aljanso retorika, susiduriant su šiuolaikinėmis geopolitinėmis grėsmėmis, keičiasi jau dabar. Lyderių priimtame komunikate užsimenama, kad iškilus grėsmei, NATO turi būti pasiruošusi imtis ir puolamųjų veiksmų, ypač hibridinių grėsmių akivaizdoje. Taip pat pabrėžiama, kad Aljansas įsitraukia į konkurenciją, įvardyta auganti Kinijos grėsmė“, – skelbiama valstybinio transliuotojo publikacijoje „Lietuvos ambasadorius NATO: reaguodamas į grėsmes, Aljansas turi būti pasirengęs ir pulti“.

Geriausias 2011 m. Lietuvos valdininkas, sėkmingai besidarbuojantis prie visų be išimties valdžių, dabartinis Lietuvos ambasadorius NATO Deividas Matulionis išaiškino, kad tam tikroje situacijoje Aljansas galėtų imtis priemonių pirmas būtent tam, kad būtų neutralizuoti priešininko pajėgumai.

Minėtame susitikime daugiausia dėmesio šalys skyrė Rusijai, ji priimtame dokumente minima net 63 kartus. Nepraleista be dėmesio ir Baltarusija, dėl kurios demokratizavimo Lietuva kovoja aktyviausiai Europoje.

„Pats NATO susitikimas pademonstravo visišką vienybę dėl Rusijos vertinimų. Nebuvo jokių iliuzijų ar minčių, kad santykiuose su Rusija galima ką nors lengvai imti ir pakeisti arba kad su ja reikėtų daugiau kalbėtis ir tai padės“, – atskleidė D. Matulionis.

Pasak vyro, „pačiame dokumente atgrasymui ir gynybai skiriama nemažai dėmesio, taip pat yra labai aiškus įsipareigojimas, kad atgrasymas turi būti efektyvus“.

„Taigi, reikalui esant, jei įvyktų konfliktas, NATO turi būti pasiruošusi imtis ir tam tikrų puolamųjų veiksmų, kad suardytų priešininko pasirengimą pulti“, – drąsiai konstatavo D. Matulionis.

Jis taip pat patikslino, kad „tai nėra tiesiogine to žodžio prasme puolamieji veiksmai, labiau kalbama apie tai, kad tam tikro karinio konflikto atveju NATO turėtų turėti daugiau geoinstrumentų ir ne vien tik kalbėti apie gryną gynybą, bet ir apie tam tikrus veiksmus, kurie neutralizuotų priešininko pajėgumus“.

Mūsų šalis – vienintelė Europos Sąjungoje (ES), kurioje jau daugelį metų valdžios atstovai bei jų žiniasklaida intensyviai skelbia, kad bet kurią akimirką gali prasidėti karinė Rusijos invazija į Lietuvą bei kitas Baltijos valstybes.

Prisiminkime glaustą (toli gražu ne visą) šio Rusijos karinio puolimo prieš NATO ir ES valstybes sąrašėlį.

Ekspertai.eu


Patiko? Pasidalinkite!