Patiko? Pasidalinkite!

Palestinos nacionalinės valdžios vadovas Mahmoudas Abbasas pareiškė, kad Palestina nutraukia visus santykius su JAV ir Izraeliu po to, kai JAV prezidentas Donaldas Trampas paskelbė „šimtmečio sandorį”, rašo RIA Novosti.

„Mes išsiuntėme du laiškus — vieną laikinai einančiam Izraelio ministro pirmininko pareigas Benjaminui Netanjahu, o antrą — JAV — apie tai,  kad Palestina neturės jokių ryšių su jais, taip pat ir saugumo srityje, atsižvelgiant į tai, kad jie neigia anksčiau sudarytus susitarimus ir tarptautinę teisę”, — sakė Abbasas neeiliniame Arabų valstybių lygos susitikime Kaire, kuriame buvo aptarta arabų šalių reakcija į šį sandorį.

Anot jo, JAV daugiau „nebėra Palestinos draugas”. Abbasas taip pat pažymėjo, kad anksčiau buvo pranešęs JAV prezidentui apie savo ketinimą Palestiną paversti demilitarizuota valstybe, nors kai kurios frakcijos priešinasi šiai idėjai. „Aš mieliau pastatyčiau ligoninę nei nusipirkčiau tanką”, —sakė jis.

Kas yra „šimtmečio sandoris”

Sausio 28 dieną Trampas pateikė „šimtmečio sandorį” — susitarimo projektą, kuris turėtų nutraukti Izraelio ir Palestinos konfliktą.

Šiame plane Jeruzalė pripažįstama viena ir nedaloma Izraelio sostine, atmetama pagrindinė palestiniečiams problema dėl pabėgėlių grąžinimo ir atveriama galimybė Izraeliui aneksuoti Palestinos teritorijas Vakarų Krante ir išplėsti savo suverenitetą į Jordanijos slėnį.Kalbant apie Palestiną, „šimtmečio sandoris” numato demilitarizuotos valstybės be sienų ir oro erdvės kontrolės, sukūrimą.

Planuojama, kad Abu Dis miestą rytiniame Jeruzalės pakraštyje už „saugumo tvoros” padarytų šios valstybės sostine.Ekonominėje Trampo plano dalyje numatyta skirti 50 milijardų dolerių Palestinai per 10 metų, pirmiausia rėmėjų iš Persijos įlankos sąskaita. „Šimtmečio sandoryje” visiškai ignoruojama grįžimo prie 1967 metų sienų tema.Abbasas atmetė planą sakydamas, kad palestiniečiai reikalauja pripažinti savo valstybės sienas, buvusius iki 1967 metų Šešių dienų karo, Rytų Jeruzalė turėtų būti jos sostinė. Izraelis atsisako grįžti prie 1967 metų sienų, juo labiau pasidalyti su arabais Jeruzale, kurią paskelbė amžina ir nedaloma sostine.

SN inf.


Patiko? Pasidalinkite!