Patiko? Pasidalinkite!

Valstybės saugumo departamentas (VSD) kartu su Antroju operatyvinių tarnybų departamentu prie Krašto apsaugos ministerijos pateikė kasmetinę grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimo ataskaitą

JAV “dainų dainelė” lietuviškai

Suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) importas iš Rusijos per Klaipėdos terminalą kelia “grėsmę” Lietuvos energetinei nepriklausomybei. Apie tai teigiama VSD ir Antrojo operatyvinių tarnybų departamento ataskaitoje.

Ataskaitoje pažymima, kad nuo praėjusių metų Rusijos kompanija “Novatek” bando įsiliesti į Lietuvos SGD rinką. Bendrovė turi gamtinių dujų terminalą Vysotske, per kurį pristatomi produktai, taip pat į Baltijos šalis.

Specialiosios tarnybos teigia, kad mažą kainą “Novatek” galėjo pasiūlyti tik dėl Rusijos valdžios, turinčios tikslą užimti vis didesnę SGD rinkos dalį, SGD eksportui sudarytų sąlygų, todėl “Novatek” siekia strateginį tikslą – didinant prekybos per Klaipėdą apimtį ilgalaikėje perspektyvoje ji ketina įsitvirtinti Baltijos šalių SGD rinkoje.

Ataskaitoje teigiama, kad nors “Novatek” prisistato esanti privati bei “viena skaidriausiai Rusijoje veikiančių kompanijų”, jos strategija ir veiklos “tikslai derinami su Rusijos aukščiausios valdžios atstovais”. Dalis bendrovės akcijų priklauso “Gazprom”.Nuo praėjusio pavasario Klaipėdos SGD terminalas aktyviai priėmė krovinius iš Rusijos. Šie tiekimai tapo reguliarūs. Paskutinį kartą tanklaivis rusišką kurą į Lietuvą pristatė sausio pabaigoje, ši partija tapo ketvirtąja per mėnesį.

Klaipėdos SGD terminalo paslaugomis daugiausia naudojasi Lietuvos energetikos operatorius “Ignitis”, Jonavos cheminių trąšų gamykla “Achema” ir žaliavų prekybos įmonė “Imlitex”. Taip pat buvo pranešimų, kad kuro partijos buvo atvežtos Estijos įmonėms. 2014 metais Lietuva pastatė savo suskystintų gamtinių dujų terminalą. Valdžia savo sprendimą pagrindė noru atsikratyti Rusijos bendrovės “Gazprom” dujų monopolio.

Tačiau terminalas Lietuvai brangiai apsieina: kasmet “Klaipėdos nafta” Norvegijai moka 60 milijonų eurų už nuomą. 2018 metų vasarą buvo nuspręsta jį išpirkti. Ekspertas Aleksandras Nosovičius pažymėjo, kad Lietuva ir kiti Vašingtono palydovai statė SGD terminalus amerikiečiams, tačiau vis tiek šios šalys perka rusiškas suskystintas dujas.

SN inf.


Patiko? Pasidalinkite!