Patiko? Pasidalinkite!

Po eilinio nepavykusio JAV perversmo, naujai perrinktas Venesuelos prezidentas Nikolas Maduro liepė Jungtinėms Valstijoms per 72 val. išsinešdinti iš Venesuelos ir nutraukė visus diplomatinius ryšius.

Tai jau antras kartas, kai JAV nepavyksta užgrobti naftos ištekliais pasiturinčios valstybės. Vienas iš nepavykusių atvejų yra Sirija ir bandymas nuversti prezidentą Bašarą Asadą. Tada į pagalbą Sirijos prezidento prašymu, stojo Rusija.

Šį kartą taip pat Rusija stojo ir į Venesuelos prezidento prašymą ir į Venesuelą išsiuntė karinę pagalbą. Venesuelos prezidentą N. Maduro palaiko ir Kinija. Turikijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas taip pat paskambinęs Venesuelos prezidentui N. Maduro ir išreiškė palaikimą.

JAV bandė suorganizuoti Venesueloje perversmą ir pasistatyti apsišaukėlį, save pasivadinusį prezidentu opozicijos lyderis Juanas Guaido.  Kiek anksčiau p. Guaido, kaip Venesuelos laikinąjį prezidentą, pripažino JAV prezidentas Donaldas Trumpas.

N. Maduro pridūrė, kad:

“JAV imperialistinė vyriausybė vadovavo operacijai, kad būtų įvykdytas [Venesuelos] perversmas ir įsteigta lėlių valdžia.”

“Donaldo Trumpo vyriausybės politika prieš Venesuelą buvo bandyta suskaldyti šalį, sunaikinti demokratines institucijas ir įtvirtinti naują vyriausybę nekonstitucinėmis priemonėmis“, – pabrėžė jis.

N. Maduro taip pat sakė, kad jo administracija visomis jėgomis gins šalies suverenumą.

„Mes giname teisę į mūsų Bolivarijos Respublikos, mūsų tėvynės, egzistavimą. Vyriausybė, kuriai aš vadovauju, gins šalies suverenitetą bet kokia kaina“, – sakė Maduro.

Venesuelos lyderis paragino visus Venesuelos gyventojus „aktyviai ginti teisę į taiką, harmoniją ir ramybę“. “Nėbus jokio smurto ir jokio perversmo!” – pridūrė Maduro.

Trumpas trečiadienį sakė, kad jis pripažino Juan Guaydo kaip šios šalies vadovu vietoj dabartinio prezidento Nicolas Maduro. Po jo JAV valstybės sekretorius Michaelas Pompeo sakė, kad Jungtinės Valstijos ragino Madurą palikti savo pareigas ir perduoti valdžią Guaydo.

Šitokio viešo naglumo pasaulinėje politikoje dar nėra buvę, kaip JAV tiesiog naglai nurodo, kad tautos išrinktas prezidentas turi palikti savo postą ir užleisti kitam, JAV pavaldžiam kandidatui.

Rusija, kuri apkaltino JAV skatinant perversmą šalyje, jau išreiškė paramą Venesuelos prezidentui Maduro. Anot „Reuters“ šaltinių, privatūs Rusijos armijos samdiniai jau nuskrido į Venesuelą užtikrinti N. Maduro saugumą.

Europa N. Madurui davė aštuonias dienas, kad būtų paskelbti nauji rinkimai

Šeštadienį Ispanijos ministras pirmininkas Pedro Sančez, Prancūzijos prezidentas Emanuelis Makronas, Vokietijos, Britanijos ir Nyderlandų užsienio reikalų ministrai pasakė, kad jų šalys pripažįsta Guaido laikinuoju Venesuelos prezidentu. Jie pareikalavo, kad Maduro paskelbtų pakartotinus rinkimus ir jis tai duri padaryti per aštuonias dienas.

Venesuelos prezidentas N.Maduro pareiškė, kad Europos šalys turi atsisakyti ultimatumo, reikalaujančio naujų rinkimų Venesueloje per aštuonias dienas. Tai pareiškė prezidentas Nikolas Maduro reportaže Turkijos televizijos kanalui CNN Turk, kuris buvo paskelbtas sekmadienį.

Egidijus Blažys


Patiko? Pasidalinkite!