Kinijos prezidentas Xi Jinpingas neparodė jokių ženklų, kad keistų savo poziciją dėl Rusijos karo su Ukraina po ketvirtadienio derybų su Prancūzijos kolega Emanueliu Makronu.
Antrąją Makrono vizito Kinijoje dieną Xi laikėsi savo ilgalaikės pozicijos dėl visapusiškos Rusijos invazijos į Ukrainą – sakydamas, kad „visos pusės“ turi „pagrįstą susirūpinimą saugumu“ – ir neužsiminė, kad panaudotų savo įtaką padėti užbaigti konfliktą,- praneša politico.com
„Kinija nori kartu su Prancūzija kreiptis į tarptautinę bendruomenę, kad ji išliktų racionali ir rami“, – per spaudos konferenciją Pekino Didžiojoje liaudies salėje kalbėjo Kinijos vadovas.
„Taikos derybos turėtų būti atnaujintos kuo greičiau, atsižvelgiant į pagrįstus visų pusių susirūpinimą dėl saugumo, atsižvelgiant į JT Chartiją… ieškant politinio sprendimo ir kuriant subalansuotą, veiksmingą ir tvarią Europos saugumo sistemą“, – pridūrė Makronas.
Prancūzijos prezidentas trečiadienį atvyko į Kiniją, tikėdamasis paskatinti Kiniją panaudoti savo svertus su Rusija, kad užbaigtų konfliktą ir kad Pekinas pasisakytų prieš Kremliaus grasinimą Baltarusijoje pastatyti branduolines raketas.
Anot prancūzų diplomato, žinančio apie derybas, per savo privatų susitikimą su Xi Macronas išreiškė Vakarų susirūpinimą, kad Pekinas pristatys Rusijai ginklų. Tačiau atrodė, kad Prancūzijos lyderis toli nenuėjo.
„Prezidentas paragino Xi neperduoti Rusijai siuntų, kurios padėtų jos karui prieš Ukrainą. Xi sakė, kad šis karas ne jo“, – anonimiškai kalbėjo diplomatas, apibūdindamas privatų posėdį.
Derybos, kurias Eliziejaus rūmų pareigūnas vis dėlto apibūdino kaip „atviras ir konstruktyvias“, kurios truko pusantros valandos.
Vėliau veiksmas persikėlė į pasirašymo ceremoniją, kurioje pareigūnai ir verslo lyderiai pasirašė keletą sandorių, įskaitant 160 „Airbus“ lėktuvų pardavimą. Pasak Eliziejaus, Kinijos vyriausybė patvirtino 150 A320 Neo lėktuvų ir 10 A350 įsigijimą – tai buvo dalis 36 milijardų eurų vertės sandorio, apie kurį Airbus paskelbė praėjusiais metais.