Patiko? Pasidalinkite!

Baltarusijai baigiant Baltarusijos atominės elektrinės statybas Astrave, netoli sienos su Lietuva, Lietuvos energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas paprašė aktyvesnio JAV dalyvavimo užtikrinant regiono saugumą

Astravo AE, archyvinė nuotrauka

Penktadienį, kalbėdamas telefonu su JAV energetikos sekretoriumi Danu Brouillette, Lietuvos ministras pabrėžė, kad elektrinė kelia branduolinę ir geopolitinę grėsmę Lietuvai ir visam regionui, pranešė Energetikos ministerija.

Be muilo…

“Lietuvos ir JAV santykiai turi ilgą istoriją, kurioje yra daug mūsų šalių abipusio pasitikėjimo ir paramos pavyzdžių. Lietuva dar niekada neturėjo tokio visaapimančio energetikos dialogo su JAV, kokį turi dabar – labai vertiname šį dialogą ir JAV lyderystę plėtojant dvišalį ir daugiašalį energetinį bendradarbiavimą, – kalbėjo  Vaičiūnas.

Jo teigimu, šiandien bendros pastangos yra kritiškai svarbios, kad “apsaugotume mūsų piliečius nuo Astravo atominės elektrinės keliamo pavojaus, kad apsaugotume pačią Baltarusiją nuo neatsakingų žingsnių, kai branduolinio objekto paleidimas forsuojamas politiškai. Astravo AE ilgiems dešimtmečiams paliks Baltarusiją Rusijos atominiame glėbyje ir priklausomybėje.”

“Nord Stream-2″ atveju matome ir sveikiname aktyvius ir efektyvius JAV veiksmus, ne mažesnis JAV įsitraukimas būtinas ir kitos regioninės grėsmės – Astravo AE – klausimu”,– sakė jis.

Nesutarimai tarp Lietuvos ir Baltarusijos dėl BelAE

Baltarusija, dalyvaujant “Rosatom”, stato atominę elektrinę Gardino srityje, maždaug už 50 kilometrų nuo Vilniaus. Gegužės pradžioje į objektą buvo pristatytas branduolinis kuras pirmajam energetiniam blokui. Fizinis startas planuojamas rugpjūčio mėnesį.

Nuo pat projekto gyvavimo pradžios Lietuva pasisako kategoriškai prieš jį, kaltindama Minską “nesaugia statyba” ir pareikšdama, kad Baltarusijos AE kelia “grėsmę” Lietuvai. Nepaisant to, kad branduolinis objektas išlaikė visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų specializuotų institucijų patikrinimus.

Astravo AE, archyvinė nuotrauka

Lietuvos valdžia ragina visas ES šalis atsisakyti energijos pirkimo iš BelAE, o Briuselį ir JAV — užkirsti kelią atominės elektrinės eksploatacijai. Taip pat arčiausiai Lietuvos stoties esančių regionų gyventojams dalijamos jodo tabletės “avarijos” atvejui.

Anksčiau tapo žinoma, kad šalies valdžia planuoja surengti eilines pratybas, skirtas reagavimui į galimas “avarijas” branduoliniame objekte po to, kai epidemiologinė padėtis normalizuosis.

Daugelio ekspertų vertinimu, Lietuva nepajėgs boikotuoti Baltarusijos branduolinės energetikos objekto ES lygiu, nes net “broliškos” valstybės — Latvija ir Estija — labai atsargiai žiūri į atšiaurius Vilniaus pareiškimus ir veiksmus.

Be to, ekspertai ne kartą pažymėjo, kad aštrų Vilniaus pasipriešinimą BelAE klausimui lemia ne techninė ar aplinkosaugos problema ar saugumas, o “pasipiktinimas” dėl Ignalinos AE praradimo ir baimė prarasti savo ir be to silpnas pozicijas energetikos rinkoje.

P.S

Lietuviai nori, kad JAV uždarytų, ar sugriautų elektrinę, o gal nori, kad užpultų Baltarusiją ir nužudytų Aleksandrą Lukašenką, kaip – Sadamą Huseiną ar Muamarą Kadafį… Vargu ar pavyks.

Egidijus Paulauskas


Patiko? Pasidalinkite!