Patiko? Pasidalinkite!

Seimui svarstyti pateiktos civilinio turto konfiskavimo pataisos numatytų galimybę konfiskuoti neteisėtai įgytą turtą. Nors šiandien teisėsauga Lietuvoje turi teisėtų kovos būdų bei priemonių, kurios leistų perimti valstybės nuosavybėn neteisėtai įgytą turtą, jos nepasiteisino. Per dešimtmetį nuspręsta nutraukti net 230 ikiteisminių tyrimų, 97 tyrimai pasibaigė visišku kaltinamųjų išteisinimu.

Nustatyta, kad stringančių ikiteisminių tyrimų vilkinimas ir nutraukimas sietinas su nepakankamu dėmesiu turto tyrimui. Be to, užsienio šalių praktika parodė, kad efektyviai kovai su neteisėto praturtėjimo atvejais nepakanka pasitelkti vien Baudžiamojo kodekso priemonių. Pavyzdžiui, Airijoje, Jungtinėje Karalystėje, Italijoje ir kitose Europos Sąjungos šalyse turtas gali būti konfiskuojamas ir tokiu atveju, jei yra įrodoma tokio turto neteisėta kilmė, jį turinčių asmenų ryšiai su nusikalstama aplinka bei taikant civilinės teisės priemones. Tuo tarpu, Lietuvoje neteisėto praturtėjimo atvejams taikoma tik baudžiamoji atsakomybė.

Civilinės atsakomybės instituto taikymas leistų neteisėtai praturtėjusius asmenis, jei jie yra įvykdę nusikaltimą, įpareigoti atlyginti padarytą žalą. ,,Turto civilinis konfiskavimas leistų efektyviau kovoti su kriminogenine situacija Lietuvoje, įgyvendinti korupcijos prevenciją ir apginti viešąjį interesą. Vertinimai, esą civilinis turto konfiskavimas suteiks galimybę persekioti teisinėmis priemonėmis nenusikaltusius asmenis, yra laužti iš piršto. Kiekvienas asmuo, galimai įtariamas neteisėtu praturtėjimu, pirmiausiai galės įrodyti, kad jo turimas turtas yra įgytas teisėtai, jei pateiks deklaracijas ir kitus būtinus dokumentus. Taigi,  civilinis procesas prasidės tik tokiu atveju, kai asmuo negalės įrodyti jam nuosavybės teise priklausančio turto kilmės“, – teigė Seimo narys Dainius Gaižauskas.

Šiandien civilinio turto konfiskavimo projektai sėkmingai pateikti Seime ir bus svarstomi skirtinguose parlamento komitetuose. Planuojama, kad jau šių metų vasarą, birželio mėn., Seimas svarstys priimti ar ne civilinio turto konfiskavimo įstatymą.

LRS inf.


Patiko? Pasidalinkite!