Patiko? Pasidalinkite!

Lietuvos Seimo sveikatos reikalų komitetas (SRK) posėdyje išklausė įvairių žinibų informaciją apie jų pasirengimą reaguoti į galimas branduolines grėsmes. Apie tai praneša Seimo spaudos tarnyba.

Susitikimo metu buvo aptartos praėjusią savaitę keturias dienas vykusios pratybos, kurios buvo skirtos galimai radiologinei grėsmei iš „nesaugios” Baltarusijos atominės elektrinės, kuri statoma Astrave, už 50 kilometrų nuo Vilniaus.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas pažymėjo, kad pratybos vyko sklandžiai, jų metu nebuvo nustatyta rimtų sutrikimų ir trikdžių vykdant Radiacinės saugos centro radiacinės žvalgybos organizavimo bei gyventojų apšvitos kontrolės funkcijas.

Tuo pat metu Vidaus reikalų ministerijos Viešojo saugumo politikos grupės atstovas pažymėjo, kad su tokio pobūdžio avarijomis galėtų tvarkytis tik ypatingai kompetentingos institucijos, kurios turi tinkamai parengtus specialistus, reikalingą įrangą, žinotų savo funkcijas ir būtų išbandę jas atlikti pratybose.

Lietuvos savivaldybių asociacija pabrėžė, kad tokie mokymai savivaldybėms yra labai naudingi, ypač tolimesniam bendradarbiavimui ir pasirengimui galimoms branduolinėms ir radiacinėms grėsmėms.

Spalio 1-4 dienomis Lietuvoje įvyko nacionalinės pratybos avarijos Baltaruisjos AE atvejui. Visoje šalyje skambėjo sirenos, skelbiančios radiologinę grėsmę. Taip pat Lietuvos gyventojai gavo SMS žinutes su įspėjimu apie pavojų. Planavosi, kad lietuviai, išgirdę sireną, turėjo įjungti Lietuvos radiją ar televiziją, kad išklausytų informacijos apie grėsmę ir evakuacijos planą.

Vidaus reikalų ministerijos vadovė Rita Tamašunienė pasiūlė visiems gyventojams apsilankyti pasirengimo ekstremalioms situacijoms tinklalapyje, kad susipažintų su reikalinga informacija. Tačiau Lietuvos gyventojai sukritikavo resursą, pasipiktinę jo neapgalvotumu ir nepatogumu, ir pareiškė, kad jiems lengviau patiems save išgelbėti, nei naudotis valdžios nurodymais.

Tai ne pirmas kartas, kai Lietuva rengia pratybas avarijos Baltarusijos AE atvejui, nes mano, kad Minskas neva nesilaiko tarptautinių saugos rekomendacijų.

Tuo pačiu metu Baltarusijos AE sėkmingai atlieka visus streso testus, o tarptautiniai ekspertai patvirtina aukštą jos saugos lygį.

Minskas taip pat ne kartą pabrėžė, kad elektrinė statoma laikantis saugos standartų, o tarptautiniai ekspertai jau patvirtino, kad kaimyninėms šalims nėra pavojaus.

Daugelis ekspertų pažymėjo, kad Vilniui Baltarusijos AE statyba yra politinis klausimas. Pasak politologo Armeno Gaspariano, Lietuvos politikai paprastai jaučiasi įžeistais dėl to, kad jų vienintelę atominę elektrinę Ignalinoje teko uždaryti, o jų kaimynai tuo metu stato savo.

SN inf.


Patiko? Pasidalinkite!