Patiko? Pasidalinkite!

Pastaruoju metu miestai puošiasi kalėdines egles ir konkuruoja tarpusavyje, kieno gražesnė. Visų pirma, jos labai kvailai atrodo ir gaila, kai bado metu yra taškomi mokesčių mokėtojų pinigai kažkokioms kiniško mėšlo dekoracija.

Neturiu nieko prieš Kiniją, bet tos lemputės ir visi blizgalai tėra pigi kiniška prekė, kuri visiškai neatspindi tikrosios Kalėdų dvasios ir tradicijų. Miestų centruose statomos “Kalėdų eglutės”, bet iš tikro kai kurios jų net nepanašios į eglės formą. Iškrypėliški Vilniaus miesto valdžios sprendimai jau nestebina, bet stebina tai, kad pagal šią iškrypelišką madą šoka ir visi kiti miestai, miesteliai, ir net kaimai. Kodėl mes viską turime iškreipti, sumoderninti ir paversti parodija?

Negi niekam neįdomu pažiūrėti į tikrą žaliaskarę? Negi visiems įdomu žiūrėti į kiniškas blyksinčias pigienas? Visoms šitoms instaliacijoms yra išleidžiami šimtai tūkstančių eurų, o visos Lietuvos mastu bus ir milijonai. Ar verta tokiu laikotarpiu taškyti pinigus tokiems niekams?

Taip, šviesa yra sugrįžtančios saulės simbolis, bet tada kyla klausimas, ką tai bendro turi su Jėzaus kūdikėliu ir krikščioniškomis tradicijomis? Iš pagoniškosios pusės gal ir būtų galima pateisinti, kad šventė pažymima su didžiuliais kiekiais šviesų, simbolizuojančių saulės sugrįžimą, bet vargu ar tie instaliuotojai ir sumanytojai apie tai nors kiek supranta.

Man atrodo, kad visa tai pavirto į visišką “kičą” ir beprasmybių lenktynes. Pas daugelį ir namuose stovi kiniškos “kvepiančios” plastikinės eglutės, papuoštos kiniškomis lemputėmis. Iš vienos pusės gerai – tausojama gamta. Bet ar nebūtų smagiau namuose pasipuošti šaką, kuri kvepėtų ir teiktų malonumą?..

Tarp kitko, mokslininkai nustatė, kad blyksinčios LED lemputės kenkia sveikatai

Naujo tipo LED girliandos gali sukelti epilepsijos priepuolius, ir ne tik tarp epileptikų, – teigia neurologas Vasilijus Generalovas. LED girliandos yra neatsiejama miestų ir privačių namų šventinių dekoracijų dalis. Tačiau klasikinės, seno tipo (kaitrinės) lemputės egzistavo ilgą laiką ir nekėlė jokių problemų, o naujo tipo (LED) girlianda kelia grėsmę sveikatai.

„Diodinės lemputės yra labai ryškios. Jos gali būti įjungtos į mirksėjimo režimus, ir tai yra grėsmė sveikatai. Žmonėms, linkusiems į vadinamuosius šviesai jautrius epilepsijos priepuolius, tai gali kelti pavojų sveikatai. Mes ilgą laiką kalbėjome apie tokią grėsmę, bet dabar dėl šviesos diodų pacientų gyvenimas tapo pavojingesnis“, – teigė gydytojas. Girlianda yra ne tik grėsmė žmonėms, kuriems nustatyta epilepsija. Generalovas priminė, kad priepolis gali įvykti bet kam.

Ant daugelio girliandų, kurios gali sukelti epilepsijos priepuolį, visada yra įspėjimas apie šį poveikį. Bet jei namuose galite atsisakyti pavojingų dekoracijų, gatvėje to išvengti negalėsite. „Jei jaučiate diskomfortą dėl ryškios šviesos, turėtumėte nusisukti ar užsidengti akis ranka. Praktika rodo, kad tiesiog užmerkę akis neišgelbėjate nuo ryškios šviesos. Tai vienintelė pagalba tokioje situacijoje“, – patarė gydytojas.

Darius Gurajevas


Patiko? Pasidalinkite!