Patiko? Pasidalinkite!

Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba (ŽEIT) priėmė tris sprendimus dėl penkių publikacijų apie Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT), kuriais konstatavo, kad UAB „Lietuvos rytas“ bei UAB „Lrytas“ pažeidė Visuomenės informavimo įstatymą. Taip pat ŽEIT priėmė dar vieną sprendimą dėl Vaido Žemaičio Lekstučio kreipimosi 

ŽEIT nusprendė, kad UAB „Lietuvos rytas“ bei UAB „Lrytas“ publikacijos antraštėje skelbė žinią, kuri buvo pateikta, kaip egzistuojantis faktas, nors tam nebuvo jokių objektyvių įrodymų; buvo paskelbta nepatikrinta, neteisinga informacija; buvo privalu patikrinti informaciją – atlikti pakankamą žurnalistinį tyrimą ir tai nebuvo padaryta; neužtikrintas nuomonių įvairovės principų laikymasis; nesilaikyta nuomonės reiškimui keliamų reikalavimų.

  • 1) 2020 m. balandžio 23 d. interneto svetainėje http://www.lrytas.lt paskelbta publikacija, kurios antraštėje teigiama, kad neva STT vadovas ir tyrėja melavo, gindami susikompromitavusį pareigūną.

2020 m. gruodžio 31 d. ŽEIT sprendimu konstatavo, kad informacijos rengėjas (skleidėjas) UAB „Lrytas“ publikacijos antraštėje paskelbė nepatikrintą, neteisingą informaciją ir taip pažeidė Visuomenės informavimo įstatymo 3 str. 3 d. bei pareikalavo pažeidimą pašalinti.

  • 2) 2020 m. gegužės 7 d. interneto svetainėje http://www.lrytas.lt ir 2020 m. gegužės 9 d. dienraštyje „Lietuvos rytas“ paskelbtos publikacijos apie STT vadovo neva sąmoningą pasirinkimą neatvykti i Seimo posėdį ir demonstravimą esant aukščiau už įstatymų leidėjus.

2020 m. gruodžio 21 d. ŽEIT sprendimu konstatavo, kad UAB „Lietuvos rytas“ ir UAB „Lrytas“ pažeidė Visuomenės informavimo įstatymo 2 str. 36 d. ir 16 str. 1 d. ŽEIT nustatė, kad viešosios informacijos rengėjas (skleidėjas) padarė savarankišką išvadą, jog Tarnybos vadovas sąmoningai pasirinko neatvykti i Seimo posėdį, tačiau toks teiginys neturi objektyvaus faktinio pagrindo, nurodytą datą minėtas klausimas į Seimo plenarinio posėdžio darbotvarkę nebuvo įtrauktas. ŽEIT konstatavo, kad tokia viešosios informacijos rengėjo (skleidėjo)  nuomonė pareikšta nesąžiningai ir neetiškai.

  • 3) 2020 m. gegužės 16 d. dienraštyje „Lietuvos rytas“ ir 2020 m. gegužės 17 d. interneto svetainėje http://www.lrytas.lt paskelbtos publikacijos apie neva STT darytą šantažą ir tinkamą teisių neišaiškinimą.

2020 m. gruodžio 31 d. ŽEIT sprendimu konstatavo, kad UAB „Lietuvos rytas“ pažeidė Visuomenės informavimo įstatymo 3 str. 3 d. ir 16 str. 1 d. ŽEIT nusprendė, kad šiose publikacijose paskelbta neteisinga, netiksli ir neatitinkanti tikrovės informacija. Aprašytoje situacijoje Kauno apygardos teismas buvo konstatavęs, jog STT veiksmai atitiko įstatymo nuostatas, o  teisės ir pareigos buvo išaiškintos tinkamai.

Jau ir anksčiau ŽEIT buvo priėmusi sprendimus, kuriais informacijos rengėjas (skleidėjas) UAB „Lietuvos rytas“ ir UAB „Lrytas“ pripažintas pažeidęs Visuomenės informavimo įstatymo nuostatas, skelbdamas neteisingą informaciją apie STT (2020-02-17 pranešimas2018-07-12 pranešimas2018-03-23 pranešimas).

2020 m. spalio 23 d. Lietuvos apeliacinis teismas STT tirtoje byloje žiniasklaidos grupės vadovą Gedvydą Vainauską pripažino kaltu dėl prekybos poveikiu.  

ŽEIT priėmė dar vieną sprendimą dėl Vaido Žemaičio Lekstučio kreipimosi 

ŽEIT taip pat tyrė ir Astos Kuznecovaitės paskleistą melą apie Vaidą Žemaitį Lekstutį. Sausio 18 dieną buvo priimtas sprendimas įspėti informacijos rengėją (skleidėją) UAB „Lrytas” dėl VIĮ 3 straipsnio 3 dalies pažeidimo.

„Lrytas.lt” žurnalistė Asta Kuznecovaitė / VKK koliažas

Direktoriaus Gedvydo Vainausko „Fake news” tapęs portalas „Lrytas” bei jo melagių kompanija ir toliau visuomenei skleidžia melagingas žinias. Portalo redaktoriui Tautvydui Mikalajūnui buvo siųstas Vaido Žemaičio Lekstučio reikalavimas dėl melagingos informacijos pašalinimo, į kurį buvo sureaguota ir pranešta, kad atsakymas ateis po 2 savaičių (kaip numato įstatymas), bet to padaryta nėra iki šiol (praėjo daugiau nei pusmetis).

Dėl portale paskleisto melo Vaidas Žemaitis Lekstutis kreipsis į teismą, kuriame kaltais sieks pripažinti portalo vadovą Gedvydą Vainauską, redaktorių Tautvydą Mikalajūną ir žurnalistę Astą Kuznecovaitę.

Egidijus Paulauskas


Patiko? Pasidalinkite!