Patiko? Pasidalinkite!

Pati sau uždaviau šį klausimą, kai susiginčijau su vienu žmogumi, kategoriškai tvirtinančiu, kad menas, kuris iškreipia realybę ir tikrovę, yra nereikalingas, nepraktiškas ir dauguma menininkų yra iškrypėliai. „Tikroji kūryba vyksta gamtoje” – teigia jis.

Bet ar… žmogus taip pat nėra kūrėjas? Žmogus geba kurti poeziją, piešti, groti, šokti, kurti architektūrą, skulptūras, literatūrą… Juk menas ir yra kūryba. Tai kūrybos išraiška. Ar menas nėra muzika, kurios klausaisi, kad atgaivintum savo sielą? Ar menas nėra tavo visi daiktai, kažkieno kažkada sukurti? Ar menas nėra raštai ant tavo puodelio, kuriuos kažkas sukūrė? O filmas, kurį žiūri? Paveikslai, verčiantys pasukti galvą arba sužadinti prisiminimus… Teatras, priverčiantis pamatyti žmogiškąsias situacijas, o gal ir save iš šono… O prie namų taip ilgai komponuoti gėlynai? Galų gale, tavo apranga, tavo stilius ir raiška – ar tai ne menas?!

Menas supa žmogų. Visada supo ir sups. Tik pati meno sąvoka šiandien galbūt pasiklydo, o gal niekada ir nebuvo iki galo suformuluota. Juk ji keitėsi su kiekviena epocha. Visgi, mano manymu, šiais laikais komercija ir greitas tempas gerokai iškreipė meno sąvoką. Nebeaišku, kas yra menas ir kas ne, skirtingai nei anksčiau, kuomet kiekvienoje tautoje egzistavo aiškius bruožus turintis liaudies menas. Galbūt menas pradėjo „griūti” ir prarasti savo tapatybę ties Dada stiliumi ir Diušampo pisuaru…

 Marcel Duchamp's 'Fountain,'

O gal visgi tai tokia kintanti sąvoka, kurios neįmanoma pagauti ir apibrėžti? Ar bet kuri idėja yra menas? Apima toks jausmas, kad šiais laikais menu tapo pigus štampuojamas kičas, kuris atneša pelną, o dauguma „menininkų” – amatininkais. Man menas nėra ant drobės mechaniškai atkartotas gamtos peizažas. Tai amatas. To galima išmokti. O idėjos, patirties negalima išmokti. Tu gali ją pajausti, išjausti, suprasti. Ir perduoti. Ne kiekvienas tai sugeba. Menininkas tai gali, nes turi jautrią sielą.

Bet ar menas reikalingas? O kas kitas tave paguos ir bent trumpam leis išeiti iš už kasdienybės ribų, jei ne muzikos kūrinys, sužadinantis prisiminimus ir emocijas? Ar meninis filmas, skatinantis išsaugoti gamtą? Kas kitas tave įkvėps, privers susimąstyti ir išves iš „žiurkės rato”? Menas yra reikalingas, jei yra prasmingas. Jei tavyje sužadina prisiminimus, emocijas, nostalgiją, jei skatina susimąstyti ir keistis.

Tai ar menas reikalingas?

Taip, jei jis veda žmoniją… į priekį.

Eglė Jūrėnaitė


Patiko? Pasidalinkite!