Patiko? Pasidalinkite!

Lietuva slapta perka suskystintas gamtines dujas iš Rusijos savo SGD terminalui. Tokia sensacinga išvada iškyla iš laivų sekimo sistemos Baltijos jūroje duomenų. Lietuvos valdžia nieko visuomenei nepranešė apie rusiškų suskystintų dujų pirkimą, kas ir nestebina, nes Lietuvos SGD terminalas buvo paskelbtas kaip  „energetinės nepriklausomybės“ projektas..

Metų pradžioje Rusijos bendrovė „Novatek“ paleido „Kriogaz-Vysotck“ suskystintų gamtinių dujų gamyklą. Nuo šio mėnesio gamykla pradeda eksportuoti savo produkciją. Pagrindiniai vartotojai yra Baltijos jūros regiono valstybės.

Tarptautinė agentūra „Reuters“, remdamasi laivų stebėjimo sistemos duomenimis Baltijos šalyse, praneša, kad Rusijos SGD tiekiamos Švedijai, Suomijai ir Lietuvai.

„Remiantis„ Refinitive Aikon “duomenimis, „Novatek“ iš Vysotsko uosto nuo kovo 31 d. Iki balandžio 16 d. išsiuntė septynis krovinius, kurių bendras tūris 67 800 kubinių metrų. Trys kroviniai buvo priimti Lietuvos Klaipėdos uoste, po vieną į Suomijos uostus Tahkoluoto (Poris) ir Tornio, o likę du – į Visbį ir Ninashamną Švedijoje “, – rašo Reuters.

Ir čia turėtu sutratėti būgnai !

Lietuvos valdžia ir Klaipėdos terminalo Indenpendence „manegeriai” viešai nė vienu žodžiu neužsiminė, kad su „Novatek” sudarė sutartį dėl suskystintų dujų tiekimo iš Leningrado srities savo SGD terminalui.

Vadinasi, tskant,  Lietuva, slapta nuo savo gyventojų ir tarptautinių partnerių, perka SGD iš Rusijos (teroristinės valstybės).

Ekonominiu požiūriu nieko nuostabaus čia nėra. Analitinis portalas „RuBaltic.Ru“ dar praėjusį rudenį prognozavo, kad taip įvyks, kada Jungtinės Valstijos, prieštaraudamos savo Rusijos išstumimo iš Europos dujų rinkos politikai, pačios pirko Rusijos suskystintas dujas užšalusiam Bostonui šildyti. Kodėl gi ir ne pirkti, jei Rusijos SGD yra pigesnės nei savos, amerikoniškos (visiems vos ne prievarta kišamos skalūnų)?

„Tų pačių amerikiečių veiksmai pačioje Amerikoje sufleruoja Europos šalims efektyvų verslo sprendimą. SGD terminalų statybos sąnaudos gali „atkristi“,  jei vietoj amerikoniškos produkcijos jie naudos suskystintas gamtines dujas iš Rusijos “, – tada rašė RuBaltic.Ru.

Kaip sakoma, nepraėjo nė metai …

Natūralus klausimas, kuris gali kilti neįsigilinusiam į  Lietuvos realijas: kodėl Klaipėdos terminalo vadovybei, kaip partizanams, prireikė tylėti, kad paslėptu ir nutylėtu nuo liaudies  pelningą verslo sandorį. Bet užtat tie, kurie yra „pašvesti“, iš karto supras, kame reikalas. Politiniu požiūriu Lietuvos ekonominė „peremoga“(alia pergalė, ukr.) yra tik„zrada“ (š…., ukr.).

Plūduriuojantis regazifikacinis  įrenginys Independence Klaipėdoje apsireiškė  „energetinės nepriklausomybės įgijimo“ nuo Rusijos vardan, o koks rezultatas: SGD terminalo darbui perkamos  … Rusiškos dujos ?!

Tiesą sakant, geriau ne reklamuoti tokios „zrados“(š…). Gėdą tik galima apturėti. Dujotiekio dujoms iš Rusijos alternatyva tapo suskystintos dujos … iš Rusijos. Kova su Rusijos energetiniu monopoliu baigėsi tuo, kad SGD terminalas perka iš Rusijos suskystintas dujas.

Galima suprasti  įmonės „Klaipėdos nafta“ veiksmų logiką

Rusijos SGD, kaip nebutu paradoksalu, – galimai, yra vienintelė proga išsaugoti skęstantį „Lietuvos energetinės nepriklausomybės“ projektą.

Kataro, Amerikos ir Norvegijos dujos, kurias skirtingais metais pirko Independence’i, yra brangesnės nei rusiškos. Kaimynai neperka SGD produkcijos, savas stambus burnoja prieš būtinybe bendradarbiauti su Independencee, trys ketvirtadaliai terminalo pajėgumų prastovi, išmokos  norvegams už laivo nuomą neatsiperka, premjeras ir energetikos ministras atvirumo priepuoliui ištikus vadina terminalą „našta Lietuvos mokesčių mokėtojams” .

Rusijos kompanijų atėjimas į SGD rinką – yra reali galimybė išvengti žeminančios Lietuvos SGD terminalo bankroto procedūros. Trys suskystintų dujų kroviniai, kurie atvyko į Klaipėdą iš Leningrado srities, –  yra tik pirmosios kregždutės. Rusijos SGD Baltijos jūros regione kasmet tik didės.

Baltijos regione suskystintas gamtines dujas jau gamina „Gazprom“ priklausančios mini-gamyklos „Kryogaz“ Pskove ir Kingisepe, kurių pajėgumas yra atitinkamai 23 tūkst. tonų ir 10 tūkst. tonų per metus. Dabar „Kryogaz“ stato SGD gamyklas Petrozavodske (100 tūkst. tonų) ir Kaliningrade (150 tūkst. tonų). Paleistas „Kriogaz” Vysotcko mieste 610 tūkst. tonų galingumo.

SGD kompanija „Gorskaja“ stato Sankt Peterburge  suskystintų gamtinių dujų gamyklą, kurios pajėgumas – 1,2 mln. tonų per metus. Praėjusiais metais „Gazprom“ pasirašė ketinimų susitarimą su  olandišku „Royal Dutch Shell“ dėl techninio „Baltijos SGD” projekto Ust-Luga uoste, kurio pajėgumas per metus yra 10 mln. tonų.

Rusijos ekspansija į europietišką SGD rinką žymiai sumažins suskystintų dujų kainą: ši nauja situacija suteikia galimybę Lietuvos SGD terminalui tapti ekonomiškai pasiteisinusiu pelningu projektu.

Tačiau čia  iškyla grėsmė  plaukiojančio Independence  terminalo statybos ideologiniam pamatui. SGD terminalą  į Klaipėdą atvežė tam , kad įgyti „energetinę nepriklausomybę“ nuo  Rusijos. Todėl Rusijos SGD tiekiamos slaptai. Jei SGD terminalas, sukurtas kaip alternatyva rusiškoms dujoms, perka iš Rusijos dujas, tai  kokia čia atsiprašant energetinė nepriklausomybė?

LDiena.lt


Patiko? Pasidalinkite!