Patiko? Pasidalinkite!

“Slovakijos rinkimų rezultatai sukėlė susirūpinimą dėl būsimos jos užsienio politikos orientacijos”, – rašo „The Guardian“. Remiantis balsavimo rezultatais, laimėjo „prorusiška“ partija, kuri nepritaria paramai Ukrainai. Ji taip pat suformuos naują prorusišką vyriausybę.

Buvusio ministro pirmininko Roberto Fico vadovaujama Smer partija siekė laimėti rinkimus Slovakijoje. Dramatiškose lenktynėse ji sulaukė daugiau rinkėjų palaikymo nei jos varžovė Progresyvioji Slovakija. Turint omenyje, kad biuleteniai jau suskaičiuoti daugiau nei 98% rinkimų apygardų, „Smer“ surinko daugiau nei 23% balsų. Antroje vietoje liko Michalo Šimečkos partija „Progresyvioji Slovakija“ (PS), surinkusi kiek daugiau nei 17 proc. Po jos seka Peterio Pellegrini „Hlas“ su 15 proc.

Tikėtina, kad rinkimų rezultatai dar labiau padidins susirūpinimą dėl būsimos Slovakijos užsienio politikos orientacijos. Robertas Fico pažadėjo sustabdyti karinę pagalbą Ukrainai, kritikavo sankcijas Rusijai ir pasisakė prieš LGBTQ+ teises.

„Exit polls“ iš pradžių rodė PS pirmąją vietą. Tai sukėlė lūkesčius šalies liberalų stovykloje. Tačiau, remiantis visą naktį trukusio balsų skaičiavimo rezultatais, šios viltys nepasiteisino. Tačiau naujosios Slovakijos vyriausybės forma vis dar neaiški. Daug kas priklausys nuo sudėtingos koalicijos kūrimo su mažesnėmis partijomis, įskaitant Peterio Pellegrini „Hlas“ ir Igorio Matovičiaus „OĽaNO“.

Buvęs Fico kolega ir partijos lyderis Hlasas Pellegrini gali tapti lemiama figūra šiuo klausimu. Jo partija kol kas slepia savo planus ir nesakė, kurią politinę jėgą ketina remti, tačiau visuotinai sutariama, kad ji labiau norėtų aljanso su Smer, o ne socialiai liberalesne PS. Tikimasi, kad pirmoji partija, peržengusi rinkimų finišo liniją, gaus prezidentės Zuzanos Caputovos mandatą derėtis dėl parlamento daugumos ir, jei pavyks susitarti, vyriausybės sudarymo.

Buvo manoma, kad paskutinės balsų skaičiavimo komisijos sąrašo apygardos iš didžiųjų miestų pirmenybę teiks PS, tačiau atotrūkis nuo Fico partijos pasirodė per didelis, kad jį būtų galima pasivyti.

59 metų R. Fico žada, kad Slovakija nesiųs „nei vienos kulkos“ Ukrainai ir ragina siekti geresnių santykių su Rusija. V. Orbanas jau pasveikino rinkimų laimėtojus socialiniame tinkle „X“. „Visada gera dirbti drauge su patriotu. Laukiu to!“ – rašoma V. Orbano žinutėje.

P.S. darbo skelbimas: Karalienės Mortos mokykla ieško motyvuoto ir drąsaus rusų kalbos mokytojo.


Patiko? Pasidalinkite!