Patiko? Pasidalinkite!

Europa nebegali aklai kliautis Jungtinėmis Valstijomis dėl savo saugumo ir turi pati prisiimti daugiau atsakomybės, šiandien per tarptautinę slapto ČŽV kalėjimo steigėjo Valdo Adamkaus konferenciją pareiškė naujasis Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda

“Tampa vis akivaizdžiau, kad Europa nebegali aklai kliautis Amerikos dosnumu — ji pati turi prisiimti daugiau atsakomybės už savo saugumą”, — Nausėdą cituoja Prezidentūra.

Kartu prezidentas paragino “vengti etikečių klijavimo, vadinant plečiamus Europos Sąjungos gynybinius pajėgumus “strategine autonomija” ar “Europos armija”, nes tai gali veikiau pakenkti negu padėti siekiant veiksmingos sąveikos su NATO”.

Nausėda pabrėžė, kad NATO lieka svarbiausias ir nepamainomas Europos saugumo garantas, o NATO ir Europos Sąjungos gynybiniai pajėgumai turi vieni kitus papildyti bei sustiprinti.

Anksčiau Aljanso šalys įsipareigojo padidinti gynybos išlaidas iki 2% BVP. Didžiąją dalį NATO biudžeto sudaro JAV išlaidos, ir Trampas ne kartą kritikavo sąjungininkus už tai.

Pernai Prancūzijos prezidentas Emanuelis Makronas pareiškė, kad Europai reikalinga nepriklausoma vieninga armija, kuri galėtų žemyną apginti nuo Rusijos, Kinijos ir “net nuo JAV”. Reaguodamas į tai, JAV prezidentas Dolaldas Trampas sukritikavo savo kolegą ir pavadino šią iniciatyvą “labai įžeidžiančia”.

Baltijos šalys pastaraisiais metais aktyviai didina savo karines išlaidas. Praėjusiais metais visos trys valstybės pirmą kartą skyrė du procentus BVP gynybai. 2018 metais Lietuva skyrė 873 milijonus eurų gynybai, o šiemet — beveik milijardą. Respublikos valdžia ketina iki 2030 metų padidinti karines išlaidas iki 2,5 procento BVP.

BV inf.


Patiko? Pasidalinkite!