Patiko? Pasidalinkite!

Ekonominiu požiūriu Lietuvos „Independence” nesugebėjo apginti savo garsiojo vardo ir neužtikrino „energetinės nepriklausomybės”, nes į Klaipėdos terminalą pradėjo plūsti rusų suskystintos gamtinės dujos

Lietuva toliau perka rusiškas suskystintas gamtines dujas. Dar viena „mėlynojo kuro” partija iš Vysocko uosto, Leningrado srities, į Klaipėdą atkeliavo rugpjūčio 8 dieną. Tai nėra pirmas SGD tiekimas iš Rusijos dujų milžinės „Novatek” į Lietuvą.

Nepaisant ekonominio Rusijos dujų pirkimo tikslingumo, Lietuvos valdžia slepia šį faktą nuo šalies gyventojų, stengdamasi išlaikyti įsivaizduojamą nepriklausomybės nuo Rusijos dujų idėją.

Klaipėdoje plūduriuojančio terminalo, kuris Lietuvoje priima suskystintas gamtines dujas, eksploatacija buvo pradėta 2014 metais. Dujų saugykla, tai laivas „Independence”, kurį suprojektavo Pietų Korėjos korporacija „Hyundai Heavy Industries”. Terminalas priklauso Norvegijos įmonei „Hoegh LNG”, už kurios nuomą Vilnius kasmet moka 60 milijonų eurų.

Kai 2024 metais nustos galioti nuomos sutartis, Lietuvos valdžia planuoja įsigyti dujų saugyklą, kuri, preliminariais skaičiavimais, kainuos 120–160 milijonų eurų. „Independence”, pasak Lietuvos valdžios, turi lemiamą uždavinį — atsikratyti gamtinių dujų tiekimo iš Rusijos monopolio.

Pirmieji suskystintų dujų pristatymai į Klaipėdos terminalą vyko iš Norvegijos, į dujų saugyklą buvo pakraunamas tik trečdalis visos 2,7 mln. tonų talpos. 2017 metų pabaigoje „Independence” pasiekė pirmasis krovininis laivas su suskystintomis gamtinėmis dujomis iš JAV, buvo atgabenta 140 tūkst. kubinių metrų.

Laipsniškai didėjant Klaipėdos terminalo krovai, augo ir Lietuvos ambicijos. Pavyzdžiui, Lietuvos terminalui pranašaujamas regioninio mazgo vaidmuo, per kurį tarptautinės energetikos kompanijos galėtų patekti į Vidurio ir Rytų Europos dujų rinką. SGD terminalą aptarnaujančios „Klaipėdos naftos” atstovai tikisi netrukus pakrauti „Independence” iki 50 proc. Lietuvos verslininkams ir valdžiai optimizmo suteikia tai, kad Lenkijos terminalo „Świnoujście” SGD tiekimas užsakytas iki 2035 metų pabaigos.

Tačiau „Independence” nesugebėjo apginti savo garsiojo vardo ir užtikrinti „energetinę nepriklausomybę” — į Klaipėdos terminalą pradėjo plūsti rusų suskystintos gamtinės dujos. 2019 metų pradžioje Rusijos dujų milžinė „Novatek” atidarė Kriogaz-Vysock SGD gamyklą. Balandį buvo įvykdytas pirmasis šios įmonės SGD tiekimas, šias dujas priėmė Suomija, Švedija ir Lietuva.

SGD terminalas Klaipėdoje priėmė tris SGD pakrautus tanklaivius, kurių bendras krovinys siekė 24 tūkst. kubinių metrų. Lietuviams rusiškų dujų tiekimas į „nepriklausomybės nuo Rusijos dujų tvirtovę” buvo paslaptis — valdžia, kaip ir „Klaipėdos naftos” atstovai, nusprendė nuslėpti šį faktą.

Šias valdžios paslaptis ir bandymą visuomenei paskleisti melagingas žinias bandė ir 15min, bet šis faktas buvo pastebėtas ir paviešintas.

2019 metų birželio 21 dieną iš Rusijos Vysocko uosto į Klaipėdą buvo pristatyta dar viena 10 tūkst. kubinių metrų suskystintų gamtinių dujų partija.”Novatek” suskystintų dujų tiekimas Baltijos šalims sutapo su „Klaipėdos naftos” pareiškimais apie beveik dvigubai padidėjusį dujų tiekimą ir visišką SGD terminalo Klaipėdoje rezervavimą iki kitų metų rugsėjo pabaigos.

„Klaipėdos SGD terminalo pajėgumų paklausą ir toliau augina palanki situacija tarptautinėse rinkose. Jau keletą mėnesių išdujintos SGD savo kaina nukonkuruoja tolimais magistraliniais vamzdynais importuojamas dujas, tad dujas iš daugelio šaltinių galintys pirkti importuotojai naudojasi galimybe jų įsigyti pigiau tarptautinėse rinkose. Birželį pasiektas terminalo naudojimo pikas ir tai lėmė ženkliai išaugusius išdujinimo rodiklius”, — teigė „Klaipėdos naftos” Klaipėdos SGD tarnybos vadovas Arūnas Molis.

Bendrovė pažymėjo, kad balandžio mėnesį, kai buvo baigtas pirmasis slaptas SGD tiekimas iš Kriogaz-Vysock gamyklos, Klaipėdos terminalo apkrova padidėjo 28 proc., o birželį tiekimų apimtys padvigubėjo.Šiandien Lietuvos SGD terminalas priima apie 80 proc. visų į šalį įvežamų dujų. Rusijos tiekimai sudaro apie 10 proc. suskystintų gamtinių dujų. Likę 90 proc. beveik visiškai gaunami iš Norvegijos, prie šio skaičiaus kartais prisideda ir tiekimai iš JAV ir Kataro.

Be „Novatek”, SGD Lietuvai tiekia „Gazprom” — „pagrindinis Lietuvos valstybės energetinis priešas”. 2019 metų birželio mėnesį Rusijos plūduriuojantis SGD terminalas „Maršal Vasilevskij”, kuris buvo pastatytas priimti dujas Kaliningrade, išsiuntė pirmąją angliavandenilių partiją į Lietuvą.

Rusijos SGD Lietuvoje perka valstybinė energetikos bendrovė „Lietuvos energijos tiekimas” (LET) ir stambus Baltijos šalių azoto trąšų gamintojas „Achema”. Pastaroji įmonė yra didžiausia dujų vartotoja Lietuvoje. 2019 metų balandį vieną iš trijų „Novatek” SGD laivų, atplaukusių į Klaipėdą, priėmė LET, o „Achemai” atiteko kiti du laivai.Vasarą Lietuvos įmonės dar daugiau perka rusiškų suskystintų dujų. Finansinius sunkumus patiriančiai Lietuvos trąšų gamintojai „Achemai” reikalingi pelningi dujų pirkimai, kuriuos gali suteikti „Novatek”.

Lietuvos valdžia, taip pat ir korporacijos, perkančios rusiškas dujas, neatskleidžia jų kainos. Tačiau akivaizdu, kad SGD iš Vysocko yra daug pigesnės nei amerikietiškos ar norvegiškos. „Gazprom” skaičiavimais, amerikiečių suskystintos gamtinės dujos europiečiams, įskaitant Baltijos valstybes, kainuoja dvigubai daugiau nei dujos iš Rusijos — 265–295 JAV dolerių, o ne 190 JAV dolerių už tūkstantį kubinių metrų.O atsižvelgiant į tai, kad suskystintos dujos iš esmės yra brangesnės nei vamzdyno, ne Rusijos kilmės dujų pirkimas Lietuvos įmonėms atneša ekonominių nuostolių.

BV inf.


Patiko? Pasidalinkite!