Patiko? Pasidalinkite!

Apie tai, kodėl Lenkijoje viskas pigiau, aiškina „Luminor” banko vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas

Lenkija yra tarsi Europos Kinija, į kurią ne tik Lietuvos, bet ir kitų aplinkinių šalių gyventojai plūste plūsta įsigyti pigesnių prekių ir paslaugų. Lenkijos pigumą lemia itin konkurencinga vidaus rinka bei (per) silpnas Lenkijos zloto kursas, kuris šios krizės metu susilpnėjo dar 5%.

Zygimantas Mauricas nuotrauka.

Atitinkamai, kainų lygio skirtumas tarp Lietuvos ir Lenkijos, skaičiuojant eurais, išaugo iki rekordinių 20% (t.y. Lenkijoje vartojimo prekės ir paslaugos vidutiniškai yra penktadaliu pigesnės nei Lietuvoje).

Net jei lietuviai nevažiuoja pas lenkiškas prekes, lenkiškos prekės atvažiuoja pas lietuvius: Lietuvos užsienio prekybos deficitas su Lenkija 2019 metais pasiekė rekordinius 1,7 mlrd. eurų ir buvo tris kartus didesnis nei su Kinija (570 mln. eurų).

Mažesnis PVM tarifas maisto produktams Lietuvai čia nepadės, nes pvz. pasienio prekybos su Lenkija išlaidų struktūroje maisto maisto produktai sudaro vos apie ketvirtadalį visų išlaidų (likusi suma yra išleidžiama ne maisto prekėms, kurioms yra taikomas standartinis PVM tarifas, kuris Lenkijoje yra net didesnis nei Lietuvoje: 23% vs. 21%).

Tad vienintelė viltis Lietuvai (ir kitoms Lenkijos kaimynės, nes visos jos turi pasienio prekybos deficitą su Lenkija) yra stipresnis Lenkijos zloto kursas, kurį gali sustiprinti du veiksniai:
1. Pasaulio ekonomikos stabilizacija: Lenkijos zloto kursas silpsta ekonominių krizių metu (pvz. 2009 ar 2020 metais) ir stiprėja – ekonomikos pakilimo metu.
2. Lenkijos politinės situacijos stabilizacija: Lenkijos zloto kursui pastaruoju ekonomikos pakilimo laikotarpiu neleido sustiprėti agresyvi ir atviros konfrontacijos su ES nevengianti PiS partijos politika, o tai didino geopolitinį neapibrėžtumą ir neigiamai veikė zloto kursą.

Tad belieka tikėtis, kad liepos 12 dieną vyksiantį Lenkijos Prezidento rinkimų antrąjį turą laimės daugiau stabilumo santykiuose su ES žadantis kandidatas, o pasaulio ekonominė situacija stabilizuosis, nes kitu atveju šiais metais galime neišvengti dar vieno tarptautinės ir pasienio prekybos su Lenkija deficito rekordo…

BV inf.


Patiko? Pasidalinkite!