Patiko? Pasidalinkite!

Lietuvos energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas pristatė Vilniaus poziciją dėl Astravo AE Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) generaliniam direktoriui Rafaeliui Grossi. Apie tai pranešė Energetikos ministerijos spaudos tarnyba.

„Negalime gyventi Baltarusijos ir „Rosatom” kuriamų iliuzijų pasaulyje apie Europos centre statomos Astravo AE saugumą. Branduolinė sauga yra visuotinė atsakomybė, nes, kaip rodo praeities pamokos, branduolinės avarijos virsta visuotine nelaime”, — sakė jis.

Pasak Vaičiūno, saugumo užtikrinimas Baltarusijoje turėtų būti TATENA prioritetas. Ministras pridūrė, kad Minskas tariamai vengia įgyvendinti ES streso testų metu tarptautinių ekspertų pateiktas rekomendacijas dėl Astravo AE projekto branduolinės saugos gerinimo, o tarptautinių konvencijų (Espoo, Aarhus) pažeidimai, taip pat nėra pilnai įgyvendintos ir TATENA saugos rekomendacijos.

„TATENA generalinis direktorius, suprasdamas branduolinės saugos svarbą, pažadėjo įsitraukimą vykdant TATENA misijas Baltarusijoje ir prižiūrint rekomendacijų įgyvendinimą”, — rašoma ministerijos pranešime.

Lietuvos politikai nuolat kritikuoja Baltarusijos Astravo atominės elektrinės projektą. Lietuvos valdžia, visų pirma, nėra patenkinta statybų aikštele (50 kilometrų nuo Vilniaus) ir tuo, kad stotis statoma padedant Rusijos valstybinei korporacijai „Rosatom”.Kaimyninės šalys nepritaria Lietuvos pozicijai. Latvija nepritaria siūlymui blokuoti Baltarusijos elektros energiją, nes, jos manymu, tai gali sukelti energijos trūkumo riziką kitoms Baltijos šalims.

Iš esmės Lietuvos vyriausybė piktinasi dėl to, kad Baltarusijos atominė elektrinė yra tariamai nesaugi ir kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui.Lietuvoje įstatymų leidybos lygiu buvo uždrausta importuoti elektrą iš trečiųjų šalių, kur yra „nesaugios” atominės elektrinės. Be to, politikai ragino boikotuoti projektą ir kaimynines šalis.Minskas visus Vilniaus reikalavimus laiko politizuotais.

Baltarusijos valdžia ne kartą pareiškė, kad Baltarusijos atominė elektrinė statoma visiškai laikantis saugos standartų, o tarptautiniai ekspertai jau patvirtino, kad kaimyninėms šalims nėra jokios rizikos.Baltarusijos atominės elektrinės Astrave paleidimas atidėtas nuo 2019 metų pabaigos iki 2020 metų sausio. Gruodžio 11 dieną elektrinės pirmajame energetiniame bloke prasidėjo įrangos bandymai.

Lietuva „nešvarios” , bet pigios elektros nepirks., – pareiškė Gitanas Nausėda. Ir ką šiuo žingsniu laimės? Tiesiog Lietuvos runkeliai eilinį kartą papildys „švarios” elektros gamintojų kišenes. Nuo 2020 metų sausio 1-osios Lietuvoje branginama elektra.

Populiariausias „standartinis“ vienos laiko zonos tarifas didės 14,6 proc., arba 1,9 cento iki 14,9 cento už kilovatvalandę (su PVM), o dviejų laiko zonų – 17,5 proc., arba 2,5 cento iki 16,8 cento (dienos) ir 7 proc., arba 0,7 cento iki 10,7 cento (nakties ir savaitgalio).

Egidijus Paulauskas


Patiko? Pasidalinkite!