Patiko? Pasidalinkite!

Kaip Naujųjų metų datą, sausio 1-ąją nustatė Romos imperatorius Julijus Cezaris 46 m. pr. m. e. 1582 m. po popiežiaus Grigaliaus XIII padarytos kalendoriaus reformos, Naujieji metai paskelbti sausio 1 d. Taigi akivaizdu, kad ši data su Lietuvos tradicijomis neturi nieko bendro.

Jeigu ne kryžiuočių per prievartą atnešta “kultūra” ir sukeistos tradicijos, šiais metais minėtume 7529 metus nuo pradžios sukūrimo. Ir ne sausio, o rugsėjo mėnesį.

Mus apvogė ir padarė mankurtais

Mankurtas  – žmogus, neatsimenantis savo ir kitų tautų istorinės praeities, patirties, praradęs istorinę perspektyvą ir gebantis gyventi tik šia diena.

Iš mūsų buvo pavogta 5000 metų istorijos! O tai reiškia, kad visa mūsų žinoma istorija nieko nereiškia – jums taip pat to nereikia žinoti! Visa istorija (Iz Tori Ja – „Iš Toros Aš“) suklastota, visi metraštininkai vykdė klastotojų valią, visi karaliai ir parsidavėliai dėl aukštesnių postų išvalė istoriją, kad pagrįstų savo karaliavimą. Jei nėra tikros istorijos (praeities), vadinasi, jos išvis nėra. Nebėra jokios istorinės patirties, nėra pasididžiavimo didžiaisiais protėviais, jokių pasiekimų. Kas vietoj istorijos? Melas! Kijevo Rusijoje, Žemaitijoje ir dabartinėje Lietuvoje iki 1700 metų Naujieji buvo švenčiami rugsėjo 1 dieną.

Tradicijos ir papročiai

Naujieji metai skirtingose kultūrose švenčiami skirtingu laikotarpiu: vienur sutapatinami su žiemos saulėgrįža, kitur su pavasario lygiadieniu, derliaus šventėmis. Mitologinė Naujųjų metų prasmė – sugrįžimas į kosmogoniją. Ikiistorinėse kultūrose laikas suvokiamas kaip ciklinis dalykas. Norint apsivalyti nuo nuodėmingos istorijos rengiamas Naujųjų metų šventės ritualas, kurio metu atkuriamas pasaulio sukūrimo archetipas, o praeitis nebeegzistuoja. Šiuolaikinėje civilizacijoje Naujųjų metų samprata gerokai pakito, tačiau atsinaujinimo idėja išlieka.

Naujųjų metų išvakarėse žmonės neidavo gulti, kad sulauktų kitų metų atėjimo. Pramiegojus tokį svarbų momentą, visus metus nesiseks: bus apsnūdęs, tinginys. Nuo seno Naujųjų metų šventė lietuviams ir žemaičiams buvo sveikinimų ir linkėjimų diena.

Žmonės tikėjo, kad linkėjimai, ištarti metų pradžioje, turi magiją, magiškos galios ir išsipildo. Manoma, kad metų pradžioje svarbu elgtis taip, kaip norima elgtis visus metus. Būti vieni kitiems malonūs, nesibarti, netriukšmauti, negerti alkoholio.

Pagal dabartinio žmogaus sampratą, svarbu yra nepramiegoti vidurnaktį, kurį pasveikinę šventine šampano taure, dažnai ramiai einama miegoti.

Pagal mitologinę kalendoriaus sampratą, kaip tik šios dienos veikimu reikia suformuoti savo ateinančių metų programą: atsikelti anksčiau, apgalvoti būsimus metus ir svarbiausius darbus, susitikti su brangiais ir svarbiais žmonėmis.

Vargu, ar dabartinis žmogus apie aukščiau išvardintus dalykus šiandien mąsto, nebent apie alkoholį ir beprasmį šventimą.

Ilgą laiką Romos imperijoje Naujieji buvo švenčiami kovo 1 dieną. Nuo 153 m. pr. m. e. Romos konsulai pradėdavo eiti pareigas sausio 1 dieną, todėl, neilgai trukus, ir oficialus kalendorius priėmė šią dieną kaip metų pradžią.

Saulės ir mėnulio kalendorius sujungė Rytų pasaulio šalys, Naujuosius sutikdamos kartu su mėnulio jaunatimi Vandenio ženkle. Islamo metai trunka 354 dienas, todėl Naujieji metai gali būti švenčiami bet kuriuo metų laiku.

Kinų naujieji metai švenčiami pirmąją Kinų kalendoriaus pirmo mėnesio dieną – antroji mėnulio jaunatis po žiemos saulėgrįžos.

Pagal Mėnulio kalendorių gyvena Kinijos, Vietnamo, Korėjos, Tibeto gyventojai.

Naujuosius metus kinai tradiciškai švenčia su savo šeima. Vakarienei valgomas keptas viščiukas. Pirmąją Naujųjų metų dieną valgomas vegetariškas maistas. Gatvėse ir viešose vietose tradiciškai šokamas drakonų ir liūtų šokis – apsivilkus auksu žėrinčius šiuos žvėris imituojančius drabužius.

Kinai švenčia naujuosius metus 15 dienų. Pirmąsias tris – su šeima ir artimais draugais. Septintoji diena laikoma visų žmonių gimimo diena, kai kiekvienas žmogus apmąsto, ką jis per metus pasiekė, kaip jis ištobulėjo, užaugo. 15-oji naujųjų metų diena vadinama Žibintų diena, kai visi įžiebia popierinius žibintus.

Pagal Kinijos kinų kalendorių, 2020 m. prasidės 4717-tieji kinų eros metai.

Vaidas Žemaitis

 


Patiko? Pasidalinkite!