Medicinos eksperte, žinove ir specialiste tapusi Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūno pavaduotoja Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė kreipėsi į Ministrą Pirmininką Saulių Skvernelį ir švietimo, mokslo ir sporto ministrą Algirdą Monkevičių dėl gyvensenos medicinos studijų programos.
Viešojoje erdvėje pasirodžius informacijai, kad valstybė didina finansavimą gyvensenos medicinos specialistams, tuo pačiu mažindama biudžeto finansuojamų gydytojų rezidentų skaičių, ir panašu, gydytojų atlyginimų didinimo sąskaita, parlamentarė R. Morkūnaitė-Mikulėnienė pažymi, kad tai kelia rimtų klausimų dėl šios studijų programos akreditavimo pagrįstumo bei kokybės ir galimos užsienio organizacijų, susijusių su pramone, įtakos politikams.
„Kyla klausimas, ar bandymas poliklinikose ir ligoninėse masiškai diegti sveikos gyvensenos specialistus nėra dirbtinis ir ar jis pagrįstas realiais poreikiais. Konsultacijas sveikatinimo klausimais pagal funkcijas teikia šeimos gydytojai ir visuomenės sveikatos centrai, kyla klausimas kodėl prisireikė kurti naujus valstybės finansuojamus etatus LSMU programos, kuri savo ruožtu irgi kelia įvairių abejonių, absolventams. Valstybinės ligonių kasos skirti 10 mln. eurų iš PSDF biudžeto šiems specialistams įdarbinti verčiau būtų nukreipti gydytojų ir rezidentų atlyginimų didinimui“, – pažymi Seimo narė R. Morkūnaitė-Mikulėnienė.
Paaiškėjo, kad trejus metus intensyviai rengiami gyvensenos medicinos specialistai Lietuvos sveikatos mokslų universitete (LSMU), kurių studijų programos sukūrimu ir koordinavimu 2016 m. rūpinosi dabartinis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, tuomet buvęs Sveikatos tyrimų instituto vadovu. Nuo šių metų, ministro A. Verygos įsakymu, šeimos gydytojo komandoje gali dirbti ir gyvensenos medicinos specialistas, o beveik visų šių specialistų studijų vietos yra valstybės finansuojamos.
Kreipimesi į premjerą ir ministrą R. Morkūnaitė-Mikulėnienė klausia, kaip pastarieji vertina sveikos gyvensenos specialistų rengimo ir integravimo į sveikatos priežiūros įstaigas pagrįstumą bei ministro A. Verygos galimą suinteresuotumą, atsižvelgiant į visuomenei pateiktą žiniasklaidos tyrimo medžiagą. Kartu domimasi, ar žinoma, kad Studijų kokybės vertinimo centras turėjo rimtų abejonių dėl šios programos akreditavimo ir kad pateikti duomenys apie specialistų poreikį galėjo centrą suklaidinti.
Parlamentarė kreipimesi taip pat klausia, kuo grindžiamas gyvensenos medicinos specialistų būtinumas, jei šeimos gydytojai ir taip teikia sveikatinimo konsultacijas pagal jiems apibrėžtas funkcijas. Kartu domimasi, kodėl yra siekiama sukurti papildomus etatus sveikatos priežiūros įstaigose gyvensenos medicinos specialistams, o ne stiprinami visuomenės sveikatos centrai, kuriems priskirtos šios funkcijos.
Galų gale klausiama, kokiu teisiniu pagrindu remiantis gyvensenos medicinos specialistų įdarbinimui ir veiklai planuojama panaudoti PSDF lėšas, nors iš šio fondo skiriamos lėšos išimtinai gydymui, o ne sveikatinimo paslaugoms apmokėti.
Primename, jog žiniasklaidos tyrimas parodė, kad gyvensenos medicinos specialistų studijų programą rengė Septintosios dienos adventistų bažnyčios bendruomenė, o specialistų poreikis, siekiant studijų programos akreditacijos, galėjo būti išpūstas.
Parengta pagal LRS inf.
Sveikos gyvensenos klausimais konsultuoja šeimos gydytojai , kurgi . Mano šeimos gydytoją sveria už mane dvigubai, apart tablečių daugiau nieko nežino,apie sveiką mitybą tyliu , apie ką konsultuos jei sau padėti negali. Aštuoni metai atgal tapau veganu ir atikračiau krūvos ligų o iš medicinos pusės sulaukiau tik vaidinimų neva užsilenksi.
Stiprinkite ŠEIMOS gydytojų instituciją ,,o dabar bus “two iin one”.Nereikia tų sveikatos bezdielnikų .Yra kur kitur pinigus dėti-.p>VEryga ,neskiesk ir nesavivaliauk.RTUtik ministeris ,o ne imoeratorius .VOt t e i p .ponuli.
Iš šios seimo narės veido matyti, kad bent jos šeimos gydytoja neatlieka savo funkcijų ir nesirūpina pacientės sveikatinimu. Tokia jauna, o tokia ligota atrodo.
Tokia ir yra kaip atrodo.