Patiko? Pasidalinkite!

Plastikas – kiekvieno iš mūsų kasdienybės dalis, dažnam – nepakeičiama. Augant plastiko naudojimui, auga ir jo atliekų kiekis – per pastaruosius 20 metų jų pasaulyje padvigubėjo. Plastiko sukeliamą žalą, kurią patiria ir aplinka, ir žmonės, galėtų sumažinti didesnės jo perdirbimo apimtys.

Vis dėlto pasaulyje visiško plastiko perdirbimo link judama dar pernelyg lėtai. Didžioji dalis plastiko atliekų atsiduria sąvartynuose ir vandenynuose, o tik 9 proc. yra perdirbami. Lietuvoje taip pat susidaro dideli neperdirbto plastiko kiekiai – maždaug 28 tūkst. tonų per metus.

Nors Lietuva stebina aukšta perdirbamo plastiko statistika, tačiau daugelis ekspertų įtaria, kad tai – naudojimosi prastai veikiančia apskaitos sistema rezultatas. Nepaisant to, kad perdirbame daug, kasmet Europos Sąjungai iš šalies biudžeto sumokame apie 13 mln. eurų kaip „baudą“ už neperdirbtą plastiką.

Šiuo metu siekiama praplėsti mokesčio už neperdirbtas plastiko pakuotes taikymą, tačiau daugelis pakuočių gamintojų teigia, kad Lietuvoje nėra tinkamos plastiko surinkimo sistemos, perdirbimo infrastruktūros, kad plastiką būtų galima perdirbti efektyviau.

„Europos Sąjungai mokamas mokestis yra gana reikšminga našta Lietuvai, todėl turime sukurti veiksmingas paskatas šiai naštai mažinti. Siūlau įstatymų pokyčius, kurie pakuočių gamintojus padarys atsakingus už šio mokesčio mokėjimą – tikiuosi, kad tai atneš proveržį galvojant apie pakuotes ir jų perdirbimą“, – tikina Seimo Laisvės frakcijos narys Kasparas Adomaitis.

Augant plastiko kiekiui tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje, ES bei nacionalinėje pakuočių politikoje laukia nemažai svarbių pokyčių. Apie laukiančius pokyčius plačiau bei plastiko ir jo pakuočių susidarymo bei perdirbimo situaciją Lietuvoje parlamentaras inicijuoja viešą diskusiją „Pakavom. Pakuojam. Pakuosime. O kiek perdirbsim?“, kuri vyks vasario 23 d., ketvirtadienį, 10 val. Seimo Konstitucijos salėje (I r.).

Diskusijoje dalyvaus Seimo narys K. Adomaitis, Aplinkos apsaugos ministras Simonas Gentvilas, Pakuočių forumo organizatorė Valdonė Daugėlaitė-Šuškevičė, KTU Pakavimo inovacijų ir tyrimų centro vadovas Visvaldas Varžinskas, pakuočių dizaineris Juozas Baranauskas, Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro vadovas Algirdas Reipas ir kiti.

„Norint išplėsti plastiko perdirbimą mums reikės ir naujų pakuočių, efektyvesnės plastiko atliekų surinkimo sistemos, o kai kurio pakavimo turėsime tiesiog atsisakyti. Tikiuosi, kad diskusijoje pavyks įvertinti, kokio masto pokyčiai yra reikalingi“, – sako Seimo Aplinkos apsaugos komiteto narys K. Adomaitis.

Programa

Diskusija bus transliuojama Seimo „Youtube“ paskyroje „Atviras Seimas“.


Patiko? Pasidalinkite!