Patiko? Pasidalinkite!

Tai ne vien naujas mados klyksmas. Tatuiruočių populiarumas užplūdo Lietuvą iš Vakarų ir kaip teigia vokiečių psichologai, tai yra narcicizmo (žavėjimosi savimi) išraiška. Ankščiau tatuiruotės buvo nusikaltėlių ir padugnių pasaulio simboliu, o dabar tatuiruotės tapo visuomenės elitu save laikančių žmonių kulto objektu.

Pasak buvusio Lukiškių tardymo izoliatoriaus gydytojo, sovietiniais laikais iš tūkstančio nuteistųjų tik aštuoniasdešimt neturėdavo jokios tatuiruotės. O iš tūkstančio tatuiruotųjų 200 būdavo “papuošę” visą kūną, net akių vokus ir lytinius organus. Paprastai dažnas kalinys turėdavo pasidaręs po 4 – 6 maždaug dešimties kvadratinių centimetrų dydžio tatuiruotes.

Piešiniuose dominavo užrašai, sutartiniai zonos simboliai, kryžiai su spygliuota viela, rožės. Išmanantys simbolių reikšmes iš tatuiruočių lengvai nustatydavo, kokiai kalinių kastai priklauso nuteistasis, kiek kartų ir kur anksčiau yra kalėjęs. Tatuiruotes kaliniams darydavo bausmes atliekantys dailininkai.

Pasak psichologų, jei ištatuiruoti dideli odos plotai, o tatuiruočių piešiniai yra seksualinio turinio, kupini agresijos, galima konstatuoti, kad tokio žmogaus psichika sutrikusi. Lukiškių senbuviai prisimena legendą, kai vienas kalinys, nuteistas mirties bausme, išsitatuiravo visą kūną Josifo Stalino ir Vladimiro Lenino portretais, tad bijant “peršauti” vadus, mirties bausmė buvo pakeista kalėjimu iki gyvos galvos.

Dabar tatuiruočių populiarumas kalinių tarpe vis mažėja. Nepanorę prisistatyti tatuiruočių specialistai mini, kad jų klientų amžius – nuo 20 iki 45 metų. Pensininkai Lietuvoje tatuiruočių nesidaro. O jaunesnių negu 18 metų jaunuolių netatuiruoja patys tatuiruotojai, mat vėliau gali iškilti problemų su jaunuolių tėvais. Nelygu piešinio dydis ir sudėtingumas, procedūros trunka pusantros – tris valandas.

Užsienyje dabar itin paplitę naujo stiliaus biomechaniniai piešiniai (tatuiruotės esmę supranta tik tas, kas ją nešioja ir kas ją darė), o lietuviai vis dar mėgsta standartinius drakono ir žuvų atvaizdus. Pasitaiko ir juokingų prašymų, kai klientas ant rankos nori išsitatuiruoti saulutes, drugelius. Penkių kvadratinių centimetrų tatuiruotė, priklausomai nuo piešinio, spalvų ir tatuiruotojo, kainuoja nuo 100 iki 400 eurų. Vakarų Europoje tatuiruotės 2 – 3 kartus brangesnės. Lietuvoje vis dar pasitaiko žmonių, liguistai besibjaurinčių ant kitų žmonių kūnų ištatuiruotais vaizdais – dažnai iš tikrųjų neestetiškais. Bet patys tatuiruočių savininkai teigia, kad tai pačių nepatenkintų žmonių – žiūrovų problemos, nes tatuiruotės esą daromos ne kitiems pažiūrėti, o sau.

Irane tai laikoma psichikos sutrikimu

Tatuiruoti iraniečiai prieš gaudami vairuotojo pažymėjimą turi atlikti psichologinį testą. „Tatuiravimas yra tam tiktas savęs žalojimas ir asmenys, kurie tai daro, galimai turi psichikos sutrikimų“, – teigia Irano policijos atstovas.

Tik sėkmingai atlikus testą, asmuo galės prašyti vairuotojo pažymėjimo. Iki šiol tatuiruotės Irane buvo laikomos islamo vertybėms grėsmę keliančios „Vakarų kultūros invazijos ženklu“. Dabar tai traktuojama ir kaip psichikos liga. Nepaisant to, tatuiruotės Irane vis populiarėja, ypač tarp jaunimo – žinybų ir dorovės policijos nepasitenkinimui.

Žinomas to pavyzdys yra Irano nacionalinės rinktinės kapitonas Ashkanas Dejagahas: prieš trejus metus Irano futbolo sąjungos etikos komisija jį dėl tatuiruočių norėjo suspenduoti. Tai nebuvo padaryta, tačiau sportininkas nuo tada visad žaidžia vilkėdamas marškinėlius ilgomis rankovėmis.

Priklausomybė

Psichologai sako, kad egzistuoja netgi priklausomybė nuo tatuiruočių, panašiai kaip nuo soliariumo, plastinių operacijų, auskarų vėrimosi ir t. t. Tai savotiškas psichikos sutrikimas. Tokiais atvejais asmenims, įsigeidusiems dar vienos tatuiruotės, būtų naudingiau eiti ne į tatuiruočių meistro studiją, o tiesiai į psichiatro kabinetą…

Tyrimai rodo, kad kūną tatuiruotėmis puošiantys žmonės dažniau elgiasi „rizikingai“, pavyzdžiui, rūko, patenka į kalėjimą, turi daugiau seksualinių partnerių per pastaruosius metus.

Vienas 2001 metais Ročesterio universiteto medicinos centre atliktas tyrimas aprodė, kad tatuiruočių turintys paaugliai dažniau rūko žolę, išgėrinėja ir pabėga iš pamokų, lyginant su kitais jų bendraamžiais.

Kai kurie žmonės gailisi pasidarę tatuiruotes

Naujausios apklausos duomenimis, net 4 iš 10-ies tatuiruotę turinčių žmonių gailisi jaunystės metais savo kūną atidavę į meistro rankas. Ir net 1 iš 6 žmonių taip įsitikinęs, kad sudarkė savo kūną, jog dažnai svarsto galimybę tatuiruotę naikinti lazeriu.

Pagrindinės priežastys, dėl kurių žmonės gailisi pasidarę tatuiruotę, veikiausiai nė kiek nenustebins. 34 proc. apklaustųjų teigė bijantys, kad metams bėgant ir kūnui glembant tatuiruotė praras pirminę formą – išsitampys, stipriai nubluks.

Beveik pusė apklaustųjų taip pat tikino kartais susimąstantys apie tai, kad jų karjera stipriai nukentėjo (arba nukentės) būtent dėl piešinėlio ant kūno.

Viena pagrindinių įvardytų priežasčių – baimė, kad su laiku kadaise madinga buvusi tatuiruotė „atgyvens“ ir ateityje aplinkiniams kels juoką.

Įdomu ir tai, kad 1 iš 6 respondentų teigė, jog tatuiruotos moterys ar vyrai atrodo linkę į vienos nakties nuotykį.

Rodos, kad vyresnių žmonių dažnai kartojama frazė „pagalvok prieš ką nors darydamas“ dabar įgauna realią prasmę.

Simbolika ir jų reikšmė

Kai ženklų ištatuiravimas ant kūno suteikia informacijos apie asmenį, jo pasaulėžiūrą, jo statusą ir vertybes. Tatuiruotės yra atvaizdas kurį norima parodyti kitiems ir tuo pačiu sau. Jeigu tarkime žmogus tatuiruojasi kaukoles, jis greičiausiai yra demono psichikos tipo žmogus, kuris tiki tamsių jėgų galia ir pagalba jam.

145+ Cool Skull Tattoos Not Only For Boys!

Šiuolaikinėms merginoms piešiniai ant kūno yra duoklė madai, juvelyrikos dalis, galinti pabrėžti originalumą, pritraukti dėmesį. Moterys mano, kad mažas tauiruotė nuošalioje kūno vietoje pridės pikantiškumo, seksualumo.

Visiškai skirtingas požiūris į piešinius ant kūno yra vyrams. Jiems tatuiruotė labai retai yra dekoravimo elementas. Pagrindinis uždavinys – pabrėžti lyderystę, valdžią, jėgą, drąsą.

Yra nemažai žmonių, kurie išsitatuiruoja tikrai didelius odos plotus, tačiau net ir jie retai, kada žino, ką iš tiesų reiškia simboliai ant jų odos.

Ašara

Ašaras pradėjo tatuiruotis kaliniai, ypač gaujų nariai, kurie tokiu būdu norėjo išreikšti liūdesį dėl artimo draugo mirties. Tiesa, šios ašaros buvo tik kontūrinės, jų vidus spalvinamas nebuvo. Ašaros tatuiruotę turėjo Amy Winehouse, sakoma, kad jos tatuiruotė simbolizavo vyro ilgesį, kuomet pastarasis sėdėjo kalėjime.

Inkaras

Natūralu, kad inkarus tatuiruodavosi jūreiviai, tačiau skirtinguose regionuose ir skirtingu laikmečiu inkarai turėjo vis kitokią reikšmę – perplauktą pusiaują, nuskendusio jūreivio sielą ar viltį pagaliau grįžti į sausumą. Jūreviai stengdavosi išsitatuiruoti įmantrius inkarus, pagal kuriuos būtų galima atpažinti jų kūną, jeigu laivas nuskęstų.

Žvirblis

Žvirbliai taip pat yra jūreiviška tatuiruotė, kuri neabejotinai reiškia sausumos ir ramaus gyvenimo troškimą – šie maži paukšteliai niekada neskrenda per arti jūros. Kitų aiškinimų taip pat esama: žvirblius tatuiruodavosi perplaukus 10 000 jūrmylių, o žvirblis su durklu krūtinėje simbolizuoja nuskendusį draugą. Žvirblis ant kaklo ar riešo – kalinio simbolis.

Katė

Katė (ar bet kuris šios šeimos atstovas) yra išskirtinė Rusijos kalėjimų tatuiruotė, kuri parodo, jog žmogus yra vagis. Jeigu tatuiruojamas vienas katinas, tai reiškia, kad vagišius dirbo vienas, jei keli – buvo veikiama gaujoje.

Klounas

Ganėtinai sudėtinga surasti tikrąją klouno tatuiruotės reikšmę, tačiau Kanados nusikalstamose grupuotėse ji simbolizuoja žemiausią gaujos nario statusą.

Voratinklis

Voratinklis ant alkūnių ar pečių taip pat yra kalinių simbolis, tai reiškia paprasčiausią patekimą į kalėjimą. Kartais sakoma, kad gijų skaičius simbolizuoja kalėjimo mėnesius, tačiau tokia simbolika nėra itin plačiai paplitusi.

Kaip Jūs manote, ar tai yra kūno puošyba, ar darkymas?

SIlvestras Lingo


Patiko? Pasidalinkite!