Patiko? Pasidalinkite!

Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) praneša, kad per pirmąjį mėnesį (nuo gruodžio 27 iki sausio 28 dienos), kai šalyje buvo pradėta vakcinacija nuo COVID-19 ligos, iš viso jau yra gauta 311 pranešimų apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas (ĮNR) į vakciną.

VVKT atkreipia dėmesį, kad pirmąjį vakcinacijos mėnesį žmonės buvo skiepijami dviem, šiuo metu Lietuvos rinkoje esančiomis vakcinomis. Gautų ĮNR pranešimų skaičius sudaro 0.3 procentus nuo sunaudotų vakcinų dozių. Dėl “Pfizer – BioNTech” gamintojo vakcinos „Comirnaty“ gauti 297 pranešimai, dėl vakcinos „COVID-19 Vaccine Moderna“ – 13 pranešimų. 1 gautame ĮNR pranešime vakcinos pavadinimas nebuvo nurodytas.

298 pranešimai yra klasifikuojami kaip lengvi ar vidutinio sunkumo, 13 – kaip sunkūs. Moterys pateikė daugiau pranešimų apie ĮNR nei  vyrai – atitinkamai 271 ir 40 pranešimų. ĮNR pasireiškusių asmenų amžiaus ribos – 21-83 metai. Iš sveikatos priežiūros specialistų gautų pranešimų skaičius siekia 41, iš pacientų – 268; 2 pranešimai gauti iš Eudravigilance duomenų bazės.

Pagrindiniai nuo COVID-19 ligos paskiepytų žmonių pranešimai, kurių sulaukė Tarnyba, tai – skausmas  injekcijos vietoje, rankos skausmas, šaltkrėtis, galvos skausmas, išbėrimas ir karščiavimas. Dažniausiais šios reakcijos buvo lengvos arba vidutinio sunkumo ir praeidavo po kelių dienų.  Kai kurios iš jų, pavyzdžiui, karščiavimas, dažniau pasitaikė po antros vakcinos dozės. Kaip rodo klinikinių tyrimų duomenys, vyresnio amžiaus pacientams vakcinos nepageidaujamų reiškinių dažnis buvo šiek tiek mažesnis.

VVKT primena, kad į registruotų vakcinų nuo COVID-19 preparato charakteristikų santrauką ir pakuotės lapelį buvo įtrauktos rekomendacijos ir atsargumo priemonės, kurių sveikatos priežiūros specialistai ir pacientai turi laikytis, kad vakcinos būtų vartojamos saugiai ir veiksmingai. Kaip ir visų kitų vaistų atveju, duomenys apie vakcinų vartojimą yra nuolat stebimi. Kiekvienas ĮNR pranešimas į vakcinas nuo COVID-19, kurio VVKT sulaukia, yra kruopščiai įvertinamas ir imamasi visų būtinų veiksmų pacientams apsaugoti.

VVKT taip pat atkreipia dėmesį, kad sveikatos priežiūros specialistai (gydytojai, slaugytojai) gavę informacijos apie įtariamą nepageidaujamą reakciją, kiek galint greičiau, bet ne vėliau kaip per 15 dienų nuo įtariamos nepageidaujamos reakcijos į vakcinas atsiradimo ir (ar) informacijos apie tai gavimo dienos, turi pateikti VVKT Sveikatos priežiūros ar farmacijos specialisto pranešimą apie įtariamą nepageidaujamą reakciją (ĮNR) formą. Pranešti galima:

Šalutinį skiepų poveikį gali registruoti ir patys vartotojai. Pranešimą galima pateikti šiais būdais:

Teikiant pranešimą apie ĮNR, VVKT nereikia pateikti savo asmeninių duomenų, VVKT prašo pateikti tik kontaktinę informaciją, kad reikalui esant, būtų galima susisiekti. Visi pranešime pateikti duomenys yra saugūs ir konfidencialūs. Jei pacientas nenori pranešimo apie patirtą ĮNR pateikti pats, gali paprašyti, kad tai už jį padarytų kitas asmuo, pavyzdžiui, sveikatos priežiūros specialistas ar vaistininkas. Tačiau Tarnybai būtina žinoti asmens, patyrusio ĮNR, amžių ir lytį, nes ši informacija yra svarbi tiriant ir vertinant veiksnius, dėl kurių kai kurie pacientai gali patirti tam tikras ĮNR.

VVKT inf.


Patiko? Pasidalinkite!